Skip to main content
Page is available only in Latvian
Komunikācija un mediji
Profesionālā pilnveide medicīnā un veselības aprūpē
Žurnālistika

Iekļaujoša sabiedrība mūsdienās nav iedomājama bez iekļaujošas valodas, tāpēc vienkāršajai, vieglajai valodai ir arvien pieaugoša nozīme kā rīkam, kurš veicina visu sabiedrības grupu informētību un iesaisti sabiedrībā nozīmīgu procesu izpratnē un iesaistē. Pērn pēc Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes pasūtījuma veiktā pētījumā secināts, ka iedzīvotāji ziņu portālos saskaras ar tādām negatīvām parādībām kā anglicismiem, liekvārdību, sarežģītām, grūti uztveramām teikuma konstrukcijām un pārāk daudz (nevietā lietotiem) svešvārdiem. Līdzīgas tendences novērotas arī citos medijos.

Oktobrī un novembrī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Komunikācijas fakultāte sadarbībā ar Kultūras ministriju rīko profesionālās pilnveides nodarbības Veicini sabiedrības informētību ar vienkāršo valodu! Tās paredzētas Latvijas nacionālo un reģionālo mediju žurnālistiem, kā arī topošajiem mediju profesionāļiem. Izsludināta pieteikšanās dalībai četrās meistarklasēm Valmierā, Rēzeknē, Liepājā un Rīgā.

dite_liepa_sq.png

Valsts un pašvaldību institūcijām un iestādēm, informējot par jaunumiem, būtu jārūpējas, lai visi iedzīvotāji saprastu viņiem adresēto informāciju. Šo vēstījumu nodošanā sabiedrībai izšķiroša ir arī mediju loma. Diemžēl bieži tā nenotiek: teksti top steigā, mēdz būt pavirši un pat pārprotami vai grūti saprotami. Tādos gadījumos talkā nāk vienkāršā valoda.

Doc. Dite Liepa,
ilggadēja latviešu valodas pasniedzēja, RSU Komunikācijas fakultātes docētāja

“Kultūras ministrijai kā par mediju politiku Latvijā atbildīgajai valsts iestādei rūp, lai žurnālisti radītu kvalitatīvu saturu un sabiedrībai saprotamu informāciju, tādēļ ir rasts finansējums šo meistarklašu cikla īstenošanai, kurā ne vien apgūt ziņu veidošanu vienkāršajā valodā, bet arī radīt platformu ilggadēju pieredzi uzkrājušo žurnālistu sadarbībai ar jaunajiem nozares profesionāļiem,” saka Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītājs Kristers Pļešakovs.

Šajās mācībās uzmanība tiks pievērta tieši vienkāršajai valodai – saziņas veidam, kurā ikviena ziņa veidota saprotami un skaidri. Lektoru padomi un seminārā iegūtās zināšanas turpmāk palīdzēs rakstīt tekstu vienkāršā valodā, lai vēlamais vēstījums auditorijai būtu viegli saprotams. “Seminārā analizēsim ziņu tekstos biežāk pieļautās kļūdas, kas tekstu padara smagnēju un grūti uztveramu. Tāpat kopīgiem spēkiem sarežģītus teikums pārvērtīsim vienkāršos,” skaidro RSU Komunikācijas fakultātes maģistra studiju programmas Komunikācija un mediju studijas absolvente Kate Beresņeva (2023. gada vasarā aizstāvēts maģistra darbs Vienkāršas valodas trūkums enerģētikas tematikai veltītajās ziņās un tā ietekme uz vēstījuma izpratni auditorijā).

Semināru – meistarklasi – veidos teorētiska lekcija un reālu piemēru analīze, kā arī praktiska nodarbība, kurā dalībnieki mācīsies veidot un pārveidot saturu vienkāršajā valodā.

Semināru norise

26. oktobrī plkst. 10.00–13.30

Valmierā, Tērbatas ielā 10, Vidzemes Augstskolā

2. novembrī plkst. 11.00–14.30

Rēzekne, Atbrīvošanas alejā 115, Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolā

9. novembrī plkst. 11.00–14.30

Liepājā, Riņķu ielā 24/26, Rīgas Stradiņa universitātes Liepājas filiālē

1. decembrī plkst. 9.00–12.30

Rīgā, Dzirciema ielā 16, Rīgas Stradiņa universitātē

Programmu finansē Kultūras ministrija.