Onkoloģijas institūts sāk pilotprojektu par pārmantota krūts un olnīcu vēža skrīningu
Pagājušajā mēnesī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Onkoloģijas institūts ar sadarbības partneru Lindex Latvia, Longenesis un E. Gulbja laboratorijas atbalstu ir uzsācis pilotprojektu Pārmantota krūts un olnīcu vēža riska ģenētiskais skrīnings. Projekta mērķis – veicot ģenētisko testēšanu 25–59 gadus vecu veselu Latvijas sieviešu vidū, atrast sievietes, kurām ir augsts risks saslimt ar pārmantotu krūts un olnīcu vēzi.
Latvijā ir apmēram 10 000 sieviešu ar augstu pārmantotā krūts un olnīcu vēža risku, un 50 % gadījumu sievietes pat nenojauš šo risku, jo dažādu iemeslu dēļ nav informētas par vēža gadījumiem ģimenē. Tā rezultātā 80 % gadījumu vēzis tiek atklāts novēloti. Tas arī ir RSU un sadarbības partneru kopīgā pilotpētījumā mērķis – atklāt augsta riska sievietes un palīdzēt viņām atklāt vēzi pirmajā stadijā vai arī novērst vēža attīstību.
Pērn RSU Onkoloģijas institūts veica visus nepieciešamos priekšdarbus pārmantotā krūts vēža pētniecības pilotprojekta sākšanai. Saņemta Centrālās medicīnas ētikas komitejas atļauja, ir izstrādāta un notestēta digitālā platforma, kurā pacientes reģistrēsies pētījumam un saņems ģenētisko izmeklējumu rezultātus. Jau sākta uzaicinājuma e-pastu izsūtīšana sievietēm ar lūgumu nodot siekalu paraugu, lai ģenētiskajos izmeklējumos precizētu viņu pārmantotā krūts un olnīcu vēža risku. Pašlaik projektā aktīvi iesaistījušās 170 dalībnieces.
“Pateicoties Lindex Latvia atbalstam un sabiedrības iesaistei rozā lentītes kampaņā, mēs varam veikt krūts vēža ģenētisko riska faktoru pētniecību. Esam priecīgi, ka notiek Lindex Latvia ziedojumu vākšana arī nākamajiem pētījumiem,” uzsver Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas virsārsts krūts ķirurģijā, RSU asociētais profesors Arvīds Irmejs, “vismaz 7 % krūts vēža un 30 % olnīcu vēža gadījumu ļaundabīgais audzējs ir attīstījies pārmantotu gēnu izmaiņu dēļ un ar ģenētisko izmeklējumu palīdzību mēs varētu savlaicīgi atklāt sievietes ar augstu vēža risku. Tas ļaus ievērojami uzlabot pārmantotā krūts un olnīcu vēža diagnostiku Latvijā, palīdzot sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus.”
"Digitāla pieeja pētījuma dalībnieku iesaistei ir solis uz priekšu pētniecības attīstībā, nodrošinot ērtu un ātru dalībnieku uzaicināšanu, digitālu informēto piekrišanu parakstīšanu un datu ievākšanu, kas var būtiski uzlabot krūts un olnīcu vēža diagnostiku un savlaicīgu ārstēšanu," komentē ārste, SIA Longenesis medicīnas projektu vadītāja Agate Kalcenaua.