Skip to main content
Page is available only in Latvian
Pētniecība

No 16. janvāra līdz 28. martam Rīga Stradiņa universitātē (RSU) notiks sešu lekciju un vebināru cikls par Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) projektiem un studējošo, doktorantu un citu pētnieku iesaistes iespējām. CERN ir Eiropā lielākā organizācija, kas nodarbojas  ar pētījumiem augstu enerģiju un daļiņu fizikā. Tās bagāžā jau šobrīd ir daudzi inovatīvi atklājumi, kurus izmanto vēža un citu slimību ārstniecībā.

Par ieguvumiem, kurus piedāvā dalība vebināru ciklā un sadarbība ar CERN, aicinājām pastāstīt vienu no nodarbību organizatoriem RSU Medicīnas fakultātes Fizikas katedras vadītāju doc. Jevgeniju Proskurinu (attēlā).

jevgenijs_proskurins.jpgFoto no privātā arhīva

"Vebināru cikla fokuss būs uz pētījumu rezultātu praktisko izmantošanu, kas var būt ļoti daudzpusīgs.

Piemēram, medicīnisko attēlu veidošana un izmantošana diagnostikā un terapijā, inovatīvu radioizotopu ražošana un lietošana, kā arī  citas advancētās tehnoloģijas un metodes.

Katrā tikšanās reizē tiks pārrunāti  konkrēti pētījumi un to izmantošanas iespējas tagad un nākotnē. Piemēram, elementārdaļiņu izmantošana pacientu ķermeņa daļu un orgānu attēlu veidošanā, kas jau pašlaik aktīvi tiek izmantota ārstniecībā. Metodes būtība ir šāda. Izmantojot inovatīvas iekārtas, piemēram, PET/ CT (pozitronu emisijas tomogrāfijas/ datortomogrāfijas) iekārtas, ir iespējams ielūkoties cilvēka ķermenī un radīt precīzus attēlus, kas palīdz atklāt saslimšanas cēloni un veikt slimību agrīnu diagnostiku.

Tā kā šāda tipa iekārtas ir salīdzinoši lielas, pašlaik CERN zinātnieki meklē iespējas padarīt, piemēram, daļiņu paātrinātājus, kompaktākus, mobilākus un pacientiem pieejamākus.

Cits pētniecības piemērs ir FLASH terapija, kura vēl ir pētniecības procesā, tomēr jau tagad ir skaidri redzams tās potenciāls un devums onkoloģisko slimību ārstniecībā. Izmantojot šo inovatīvo terapiju, ātrāk un efektīvāk varēs iedarboties uz vēža šūnām. Piegādājot īpaši lielu starojuma devu ārkārtīgi īsā uzliesmojumā, FLASH terapija samazina veselo audu bojājumus, vienlaikus efektīvi iznīcinot vēža šūnas. 

Interesants ir PRISMAP projekts, kura būtība ir radioaktīvo farmaceitisko preparātu ražošana. Tas apvieno visus radioaktīvo farmaceitisko preparātu ražotājus Eiropā. Latvijā jau kādu laiku darbojas viena iekārta – ciklotrons Nukleārās medicīnas centrā Rīgā, un tā ražotos radio farmaceitiskos preparātus efektīvi izmanto diagnostikā un terapijā. Tie ir nepieciešami agrīno onkoloģisko saslimšanu noteikšanai, slimību monitorēšanai un ārstēšanai.

Vebināru ciklu noslēgs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors un Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims ar ideju Baltijas valstīs izveidot inovatīvu daļiņu terapijas centru vēža ārstēšanai un pētniecībai (Advanced Particle Therapy Center for the Baltic States). Vienā no Baltijas valstīm tiktu izveidots centrs, kurā būtu iekārtas, piemēram, hēlija jonu sinhrotrons, kas ļautu mūsu reģionā ārstēt vēzi un veikt pētījumus jau citā līmenī. Tas nozīmētu, ka CERN tehnoloģijas nokļūtu Baltijā.

Ir zināms, ka onkoloģisko slimību pacientiem nav viegli tālu un ilgstoši pārvietoties un šāds centrs dotu iespēju saņemt ārstniecību un veikt pētījumus tepat mūsu reģionā.

Lekciju un vebināru cikla uzdevums ir ne tikai pastāstīt par inovatīvajiem pētījumiem, bet arī aicināt iesaistīties CERN darbā. Viena no iespējām ir RSU doktorantu dalība CERN pētījumos. Par šo un citām sadarbības iespējām studējošie, doktoranti, jau pieredzējuši zinātnieki varēs detalizēti uzzināt no CERN strādājošajiem Latvijas zinātniekiem, kas jau aktīvi piedalās CERN pētījumos."

cern_centrs_sveice-lead.png
CERN centrs Šveicē

Vebināru ciklu vadīs Latvijas Universitātes asociētā profesore, RSU Radioloģijas zinātniskās laboratorijas vadošā pētniece un vadītāja, radioloģe Maija Radziņa.