Skip to main content
Page is available only in Latvian
Studentiem

No šā gada janvāra sākuma līdz maija beigām RSU Anatomijas muzejā rezidēs māksliniece Laimdota Malle. Rezidences laikā māksliniece pētīs muzeja kolekciju un veidos jaunus mākslas darbus, kurus paredzēts izstādīt muzejā šā gada nogalē.

Mākslinieces darbnīca uz rezidences laiku ir iekārtota RSU Anatomijas muzeja otrajā stāvā, kur caur stikla durvīm mākslinieces radošo procesu var vērot arī muzeja apmeklētāji. Savukārt piektdien, 23. februārī, no pulksten 14 līdz 15 pirmo reizi būs iespējams mākslinieces darbnīcā ielūkoties arī attālināti, pieslēdzoties tiešraidei RSU Anatomijas muzeja Facebook kontā. Tiešraides turpmāk notiks katru piektdienu no 14 līdz 15.

malle_tiesraides_2.png

Mākslinieka darbnīcā notiekošais parasti ir intīms, citu acīm ir slēpts. L. Malle skaidro, kāpēc šo parasti neredzamo radošā procesa daļu viņa ir izvēlējusies padarīt publisku: “Rezidences laikā pētu Anatomijas muzeja kolekciju, veidojot dialogu par dzīvo un aizgājušo, sastingušo un iekapsulēto, lai darinātu jaunu mākslas darbu ciklu. Lai tuvinātos un saprastu kolekciju, notiek jaunu materiālu izmēģinājumi, meklējumi un tehniku apgūšana. Tiek pētītas atšķirīgas tekstūras, imitētas materialitātes un izraisītas fizikālas nejaušības. Tas ir aizraujošs un ne līdz galam prognozējams process, kas bieži vien paliek iesprostots darbnīcā, citiem neredzams. Tomēr tā ir kā atsevišķa, dinamiska notikumu daļa, ar ko vēlamies dalīties no dažādiem skatu punktiem – attālinājumā un palielinājumā, nejaušībās, kulminācijās un monotonumā, savā īstumā, ilgumā, ziņkārē, pat mikroskopiskā līmenī, padarot mākslas darbu veidošanas procesu pieejamāku skatītājiem.”

Anatomijas muzejs ar māksliniekiem dažādu projektu ietvaros ir sadarbojies arī iepriekš, bet pirmo reizi sadarbība notiek rezidences formā. Plašāk par rezidences ieceri stāsta muzeja vadītāja Ieva Lībiete: “Šāda prakse, uzņemt rezidējošus māksliniekus anatomijas muzejos un kolekcijās, ir salīdzinoši izplatīta valstīs, kurās ir spēcīgas medicīnas mākslinieku un ilustratoru kopienas – piemēram, Lielbritānijā un Beļģijā. Arī mums šāda iecere bija lolota jau ilgāku laiku. Tāpēc tad, kad pie mums ar šādu iedeju un jau radītām skicēm ieradās māksliniece Laimdota Malle, mums nebija šaubu, ka ir jāmēģina. Uz pieciem mēnešiem esam nodevuši mākslinieces rīcībā atsevišķu telpu, kurā viņa ir iekārtojusi savu darbnīcu, esam snieguši ekskluzīvu pieeju visām muzeja kolekcijām un esam devuši pilnīgu radošo brīvību. Ir aizraujoši vērot, kā, mijiedarbojoties vietai, lietām un cilvēkiem, risinās radošais process. Priecājos, ka ar RSU Informācijas tehnoloģiju departamenta kolēģu atbalstu radošajā procesā būs iespējams ielūkoties ikvienam interesentam nodrošināsim interneta tiešraides.”

Māksliniece L. Malle strādā ar dažādiem medijiem, piemēram, ar zīmējumiem, tēlniecību, izdruku un animāciju, lai radītu instalācijas, caur kurām izzina un iztaujā kolektīvās un personīgās pieredzes. Mākslinieces darbu prakse sasaucas ar Anatomijas muzeju eksponātu estētiku, tādējādi veidojot jaudīgas sinerģijas potenciālu.

malle_tiesraides_3.jpg

L. Malle ir beigusi maģistrantūras programmu Manchester Metropolitan University Lielbritānijā un maģistrantūru Latvijas Mākslas akadēmijā; viņa guvusi arī starptautisku atpazīstamību par savu radošo pieeju un inovatīvajiem meklējumiem. 2023. gadā L. Malle bija nominēta Purvīša balvai par instalāciju OOZE.

Mākslinieka rezidence Anatomijas muzejā notiek pirmo reizi un to atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas Stradiņa universitāte.