RSU iegādājusies zemes gabalu likumīgi un atbilstoši tirgus cenām
Atsaucoties uz šodien, 6. maijā, laikrakstā "Diena" publicēto Lato Lapsas rakstu "Nepamana, ka cena uzskrūvēta", vēlamies norādīt, ka Rīgas Stradiņa universitāte zemesgabalu Konsula ielā 20, Rīgā, ir iegādājusies atbilstoši Latvijā esošajiem normatīvajiem aktiem un atbilstoši tirgus cenām par analogiem zemesgabaliem Dzirciema ielas rajonā. RSU ir nepatīkami pārsteigta par šo ažiotāžu, kas sacelta, nomelnojot RSU reputāciju un straujos izaugsmes tempus.
Lai nodrošinātu trūkstošās telpas studijām un zinātniskajai darbībai, RSU šā gada sākumā iegādājās zemesgabalu tai piegulošajā teritorijā Konsula ielā 20. Tas bija pēdējais neapbūvētais zemesgabals RSU centrālās ēkas piegulošajā teritorijā 8913 m² platībā un jau ilgstoši bija izlikts pārdošanā. RSU šo zemesgabalu iegādājās pašlaik, ņemot vērā šā brīža RSU attīstības un finanšu rādītājus, turklāt līdzās šim zemesgabalam top arī RSU jaunā studentu dienesta viesnīcas ēka.
Īpašums tika iegādāts saskaņā ar sertificēta vērtētāja "Eiroeksperts" noteikto vērtību, kas bija zem tirgus vērtības darījuma brīdī. Pārrunas par zemesgabala iegādi notika ar nekustamo īpašumu kompāniju "Latio", kas bija zemes īpašnieka pārstāvis, atbilstoši šādu darījumu ierastajai praksei. "Latio" nebija līgumslēdzēja puse – līgums tika slēgts ar privātpersonu Igoru Gatinu, tajā pašā laikā īpašnieks bija izsniedzis pilnvaru "Latio" darbiniekam. Pirmpirkuma tiesības bija Rīgas Domei. RSU iesniedza Domei līgumu, bet Dome atteicās no pirmpirkuma tiesībām. Zemes gabals tika iegādāts par universitātes pašu pelnītiem līdzekļiem, balstoties uz RSU Senāta 2016. gada 16. februāra koleģiālu lēmumu. Atbilstoši sarunu gaitai ar "Latio" līgumu par zemes iegādi RSU noslēdza jau 2016. gada 10. martā. Valsts budžeta līdzekļi līdz ar to netiek tērēti. Saskaņā ar apbūves noteikumiem uz jaunā zemesgabala plānota studiju un zinātnes kompleksa būvniecība.
Viennozīmīgi, ka RSU ir informēta par "Zemesgrāmatā" minētajiem darījumiem ar šo zemesgabalu, lai gan augstāk minētajā rakstā tas nav norādīts. Kā liecina "Zemesgrāmatas" un "Lursoft" dati, faktiski SIA "Riga Development", kuram piederēja zeme, pirms darījuma nav pārdevusi šo zemesgabalu vārda tiešajā nozīmē, bet pārrakstījusi savam īpašniekam – saistītai personai. RSU nevar komentēt zemesgabala iepriekšējā īpašnieka (SIA un privātpersonas – nerezidenta) veiktu iekšēju optimizāciju, tomēr ir skaidrs, ka tā nav uzskatāma par objektīvu pārdošanu un arī savstarpējā darījuma summa nav objektīva. Līdz ar to teikt, ka dažu dienu laikā notikusi vairākkārtēja sadārdzināšanās, ir aplami, turklāt ar RSU darījumu tam nav nekāda sakara.
RSU nebija informācijas par 2014. gadā notikušo zemesgabala izsoli, jo zemesgabala izsolītāji nebija devuši RSU ziņu, ka notiks šāda izsole. Iespējams, cena izsolē pirms diviem gadiem ir atšķīrusies no šā brīža tirgus cenas, tomēr tā ir ierasta prakse, kredītiestādēm pārdodot maksātnespējīgu klientu īpašumus.
Pašreiz zemesgabalu cenas Dzirciema ielas rajonā ir analogas pirkuma līgumā norādītajai tirgus cenai. Sludinājumu portālos zemesgabalu cenas par kvadrātmetru netālu no RSU ir pat divas reizes augstākas:
- https://www.ss.lv/msg/lv/real-estate/plots-and-lands/riga/agenskalns/hidxb.html
- https://www.ss.lv/msg/lv/real-estate/plots-and-lands/riga/agenskalns/ghbbi.html
- https://www.ss.lv/msg/lv/real-estate/plots-and-lands/riga/agenskalns/bhjfcn.html
RSU uzskata, ka Lato Lapsas rakstā mēģināts sacelt nepamatotu ažiotāžu, nomelnojot RSU reputāciju un straujos izaugsmes tempus. Tā vietā, lai pārmestu RSU pirkuma līguma noslēgšanu par tirgus cenu, aicinām medijus iedziļināties darījuma būtībā un analizēt cēloņus, kādēļ iepriekšējais īpašnieks izvēlējās līgumu slēgt kā nerezidents – Krievijas pilsonis, nevis Latvijā reģistrētas SIA vārdā.
Papildu informācijai: