Diskusija un seminārs "Vai izvēlēties karu? Militārā un pilsoniskā aizsardzība"
Rīgas Stradiņa universitātē (Dzirciema ielā 16) 28. oktobrī plkst. 15.15–17.15 3. auditorijā notiks apaļā galda diskusija Vai izvēlēties karu? Militārā un pilsoniskā aizsardzība, pēc tam Senāta zālē plkst. 18.00 – 21.00 notiks praktiskais seminārs, ko vadīs Globālā nenogalināšanas centra direktors Žoams Evans Pims. Diskusija būs vērojama tiešraidē.
Diskusija un seminārs notiks angļu valodā.
Militārās organizācijas tradicionālās formas arvien mazāk spēj sasniegt savus aizsardzības vai uzbrukuma mērķus. Ieilgušie konflikti Tuvajos Austrumos, Ziemeļāfrikā vai Austrumeiropā labi ilustrē šo tendenci. Reģionālās varas ar iespaidīgām armijām nav spējušas pretoties iekšējiem vai ārējiem draudiem, ko rada gan iekšējās nehierarhiskās grupas, gan ārējie uzbrucēji. No otras puses – pētījums, kas salīdzina nevardarbīgo kampaņu un vardarbīgo sacelšanos veiksmi laika posmā no 1900. līdz 2006. gadam (Chenoweth and Stephan) demonstrē, ka pilsoniskās nemilitārās kustības vairāk nekā dubulto militārās sacelšanās veiksmi. Neņemot to vērā, valstis turpina likt visas cerības tikai uz vienas kārts – militārajām organizācijām, ignorējot iespējas un vēsturiskos piemērus pilsonisko alternatīvu veiksmei. Cik reālistiska ir pilsoniskā pretošanās 21. gadsimtā?
Apaļā galda diskusija sāksies ar antropologa un miermīlīgo alternatīvu pētnieka Žoama Evansa Pima (Joam Evans Pim) ievadlekciju (20 min.), kurai sekos diskusija, kurā bez lektora piedalīsies arī Jānis Bērziņš (Latvijas Aizsardzības akadēmija) un Klāvs Sedlenieks (Rīgas Stradiņa universitāte).
Žoams Evanss Pims ir Globālā nenogalināšanas centra (Center for Global Nonkilling) direktors. GNC ir Havaju salās bāzēta pētniecības un rīcībpolitikas organizācija. Ž. E. Pims ir arī GNC pārstāvis Pasaules Veselības Organizācijas Vardarbības novēršanas aliansē. Paralēli tam viņš māca par nevardarbīgajām akcijām un miermīlīgo sabiedrību antropoloģiju Åbo Akademi universitātes Miera, mediācijas un konflikta pētniecības maģistrantūrā Somijā. Viņš ir bijis redaktors vairākām publikācijām, kas popularizē sabiedrības, kuras nenogalina, tai skaitā Nonkilling Security and the State (2013), kas apspriež militārās aizsardzības alternatīvas.
Diskusija tiek organizēta sadarbībā ar Brīvības un solidaritātes fondu.
Apaļā galda diskusijai sekos praktiskais seminārs, ko vadīs Žoams Evans Pims.
Seminārā plānots praktiskā veidā pievērsties jautājumam par pilsoniskajām militārās aizsardzības alternatīvām. Semināra dalībnieki iepazīsies ar to, kā valdības kūtruma kontekstā pilsoniskā sabiedrība var izveidot daudzšķautņainas sociālās aizsardzības organizācijas un tīklus, tādējādi nostiprinot spēcīgu pilsoņu kopumu, kas spēj stāties pretī nākotnes izaicinājumiem.
Seminārs būs īpaši interesants un noderīgs pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem, studentiem, īpaši studentu korporāciju pārstāvjiem, žurnālistiem, inteliģences pārstāvjiem, arodbiedrību aktīvistiem un lielo uzņēmumu darbiniekiem.
Pēdējo 50 gadu laikā daudzi augsta līmeņa aizsardzības plānotāji ir apsvēruši iespēju izmantot masīvu, sistemātisku un labi sagatavotu pilsonisko pretošanos un nepakļaušanos kā nemilitāru stratēģiju, lai stātos pretī invāzijai vai neleģitīmai varas pārņemšanai. Šādas stratēģijas tiek dēvētas par “sociālo aizsardzību” vai “pilsonisko aizsardzību” (civilian-based defense) un tām par piemēru kalpo dažādi vēsturiski piemēri, tai skaitā 1968. – 1969. gada Varšavas pakta iebrukums Čehoslovākijā. Tomēr par spīti daudziem pārliecinošiem vēsturiskiem piemēriem, arvien lielāku pētnieciskās literatūras daudzumu, robustiem datiem par pilsoniskās aizsardzības veiksmes līmeni, vēl neviena valsts nav izveidojusi tādas struktūras, kas būtu nepieciešamas stratēģiskai sociālajai aizsardzībai. Ironiski, pat tās valstis, kas lielā mērā ir bijušas atkarīgas no pilsoniskās pretošanās un nepakļaušanās centieniem savā nacionālās atbrīvošanās vai brīvības cīņu laikā, nedrošas nākotnes priekšā pievēršas vienīgi tradicionālajām militārajām stratēģijām. Kāpēc tas ir tā un kā pilsoniskā aizsardzības alternatīva varētu tikt pamazām inkorporēta kopējā aizsardzības stratēģijā?
29. oktobrī plkst. 18.00 – 19.30 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (Mūkusalas ielā 3, AsiaRes lasītavā) paredzēta Žoama Evana Pima publiskā lekcija angļu valodā Apšaubot iedzimtās vardarbības mitoloģiju: kā uzskati par cilvēka dabu veido mūsu pasauli (Challenging the Mythology of Innate Violence: How Views on Human Nature Shape our World).