Baltijas reģionā modernākā vēža diagnostikas centra pamatos iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm
2014. gada 28. novembrī Baltijas reģionā modernākā vēža diagnostikas centra – "Nukleārās medicīnas centra" (NMC) – pamatos tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm par Latvijas potenciālu un spējām augsto medicīnas tehnoloģiju attīstības un pētniecības jomā. Pasākumā piedalījās veselības ministrs Guntis Belēvičs, projekta virzītāji – Rīgas Stradiņa universitāte, ko pārstāv rektors, profesors Jānis Gardovskis, un projekta iniciators, SIA "Nukleārās medicīnas centrs" valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis, kā arī citas projektā iesaistītās puses.
Nukleārās medicīnas centrs būs Latvijā pirmais un Baltijas reģionā modernākais pētniecības centrs, kura darbības galvenais mērķis ir palielināt izārstēto onkoloģisko pacientu skaitu, nodrošinot precīzu un agrīnu slimības diagnostiku. Lai precīzi diagnosticētu onkoloģisko saslimšanu, nepieciešama specializēta un augsti tehnoloģiska aparatūra. NMC tiks izmantotas pasaulē progresīvākās medicīnas tehnoloģiju iekārtas – cikliskais daļiņu paātrinātājs (ciklotrons) un pozitronu emisijas tomogrāfs, kas ļaus slimību vizualizēt jau šūnu līmenī saslimšanas agrīnā stadijā.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem, vēzis ir viens no galvenajiem saslimstības un mirstības cēloņiem pasaulē – 2012. gadā tika reģistrēti 14 miljoni jaunu saslimšanas gadījumu un 8,2 miljoni mirušo. PVO prognozē, ka saslimstība ar vēzi pieaugs par 70 % tuvāko 20 gadu laikā. Latvijā vien ir gandrīz 70 000 onkoloģisko pacientu, kā arī konsekventi turpina pieaugt onkoloģisko slimību izraisīta mirstība.
NMC darbība būs starptautiski orientēta, piedāvājot diagnostiskās pētniecības pakalpojumus pacientiem arī no kaimiņvalstīm. NMC būs par 30–40 % zemāka izmeklējumu cena nekā līdzīgā centrā Somijā. Sākotnēji NMC spēs nodrošināt ap 3000 izmeklējumu gadā. Pētnieciskajā centrā tiks veikta arī jaunu pretvēža zāļu pētniecība un klīniskie pētījumi. Centrā plānots arī sintezēt jaunu zāļu pētīšanai nepieciešamos radionuklīdus, ko tālāk zinātnisko projektu ietvaros eksportēt uz Viļņu, Kauņu, Vitebsku, Minsku, Tallinu un Tartu. Kopumā pētnieciskajā centrā paredzēts saražot 5000 radionuklīdu dozas gadā.
Centra izveidē kopumā tiks ieguldīti teju 10 miljoni eiro, līdz 4 miljoniem eiro būs pieejams kredīta finansējums no AS „Norvik banka”, 5,7 miljoni eiro ir Eiropas struktūrfondu līdzfinansējums, bet 500 000 eiro investē Rīgas Stradiņa universitāte.
Medicīnas centrs plāno sākt darbību 2016. gada janvārī. Tas nodrošinās 30 darbavietas augsti kvalificētiem speciālistiem – ārstiem, farmaceitiem, mikrobiologiem, ķīmiķiem un fiziķiem. Centrs atradīsies Rīgā, Mārupes ielā 19, K-1. Jaunā centra kopējā platība ir 2860 m2. Būvdarbus veic būvkompānija SIA "Abora".
Papildu informācija:
SIA "Nukleārās medicīnas centrs"
Vitālijs Skrīvelis, valdes priekšsēdētājs
E-pasts: vitalijsrnmc[pnkts]lv