Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Pirmdien, 16. decembrī, plkst. 15.30 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Rīgā, Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā, pazīstamais RSU Stomatoloģijas institūta Miega laboratorijas ārsts Juris Svaža aizstāvēs promocijas darbu „Orofaringeālā patoloģija un ķirurģiskās ārstēšanas rezultāti pacientiem ar elpošanas traucējumiem miegā”.

Obstruktīvās miega apnojas (OMA) sindroms, ar ko apzīmē patoloģisko stāvokli, kad miegā apstājas elpošana, ir aktuāla medicīniska un sociāla problēma, kas skar līdz 5 % pieaugušo. Šā sindroma kā atsevišķas slimības diagnostika un ārstēšana Latvijā iepriekš nav veikta.

J. Svažas zinātniskā pētījuma mērķis bija noteikt augšējo elpceļu strukturālās un patomorfoloģiskās pārmaiņas OMA sindroma pacientiem, kuriem vēlāk veiktas augšējo elpošanas ceļu mīksto audu koriģējošas operācijas, lai izstrādātu ieteikumus individuālai ārstēšanas plānošanai.

Pacientiem tika veikti miega izmeklējumi, kā arī pacientu un viņu dzīvesbiedru anketēšana, papildu augšējo elpceļu radioloģiskie izmeklējumi, lai precizētu elpceļu šaurākās vietas, un rezecēto elpceļu mīksto audu paraugu histoloģiski izmeklējumi. Pētījumā ņemti vērā dati par 97 pacientiem (86 vīriešiem un 11 sievietēm), kuriem bija sūdzības par krākšanu vai citiem elpošanas traucējumiem miegā. Pētījums tika veikts RSU Stomatoloģijas institūta Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīnikā un Miega laboratorijā no 2003. līdz 2012. gadam.

Rezultātā pētījumā tika atrasta statistiski ticama elpceļu izmēru saistība gan ar ķermeņa masas indeksu, gan ar OMA smaguma pakāpi. Pētījumā izdevies iegūt ticamus datus arī par atsevišķu fizisko un klīnisko faktoru ietekmi uz ķirurģiskās ārstēšanas rezultātiem. Balstoties uz iegūtajiem prognozētajiem faktoriem, izstrādātas praktiskas rekomendācijas pacientu atlasei ķirurģiskai ārstēšanai.

Eiropas Savienības, ASV un citu valstu kardiologu, endokrinologu un neirologu profesionālās asociācijas kā vienu no hipertensijas un paaugstināta kardiovaskulāra riska, II tipa cukura diabēta, metabolā sindroma un kognitīvo traucējumu cēloņiem vadlīnijās ir iekļāvušas OMA sindromu.

Jura Svažas disertāciju atradīsiet RSU mājaslapā.

Papildu informācijai