RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs – modernākais Baltijā
Ceturtdien, 16. maijā, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) īstenotajā ERAF projektā „Rīgas Stradiņa universitātes infrastruktūras modernizēšana veselības aprūpes un dabas zinātņu studiju programmu īstenošanas kvalitātes uzlabošanai” atklāja jaunu, Baltijā modernāko Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru (MITC), kurā topošie veselības aprūpes speciālisti apgūs darbā ar pacientiem nepieciešamās iemaņas un prasmes.
Jaunajā centrā ir uzstādītas modernas simulāciju tehnoloģijas, kas precīzi un plašā veidā imitē reālajā ārsta praksē pielietojamās klīniskās prasmes – sākot ar vienkāršām manipulācijām (elpošanas un dzirdes sistēmu pārbaude, mākslīgā elpināšana, vēnu punktēšana, šuvju uzlikšanu u.tml.), līdz pat sarežģītām ķirurģiskām operācijām un pat dzemdību pieņemšanu. Atsevišķas telpas pielāgotas arī RSU Rehabilitācijas fakultātes speciālistu apmācībai. Tajā izvietota mācību virtuve uztura speciālistu apmācībai, Montesori kabinets, fizioterapijas, ergoterapijas, audiologopēdijas un citu specialitāšu mācību telpas. Jaunajā centrā aktīvi darbosies arī Māszinību fakultāte, studiju programmu ietvaros piedāvājot apgūt nepieciešamās prasmes. Jaunajā centrā topošie Latvijas veselības aprūpes speciālisti varēs vēl ātrāk un daudzpusīgāk apgūt klīniskajā darbā nepieciešamās prasmes. Centrs ļaus arī piesaistīt plašāku ārvalstu studentu loku no Skandināvijas, Rietumeiropas un Āzijas.
RSU rektors profesors Jānis Gardovskis: „RSU turpina realizēt ilgtermiņa attīstības stratēģiju, kas paredz RSU kļūt par mūsdienīgu, prestižu, Eiropā un pasaulē atpazīstamu dzīves zinātņu universitāti, kas nodrošina augstvērtīgu un eksportspējīgu izglītību, sagatavojot augstas kvalitātes speciālistus veselības aprūpes un sociālo zinātņu jomā Latvijai, Eiropas Savienībai un pasaules sabiedrībai kopumā. Lai padarītu RSU piedāvātās studiju programmas vēl konkurētspējīgākas Eiropas Savienības mērogā, universitāte studiju procesā arvien plašāk integrē jaunāko tehnoloģiju sasniegumus, tādējādi padarot studiju procesu daudz efektīvāku. Jaunais Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs ļaus RSU attīstīt jaunas studiju programmas ārvalstu studentiem, piemēram, medicīnā un rehabilitācijā. Centrs arī dos ilgtermiņa ietekmi uz medicīnas un veselības aprūpes sistēmas attīstību Latvijā kopumā, jo piedāvās kvalitatīvas studiju un mūžizglītības iespējas topošajiem un esošajiem ārstiem, fizioterapeitiem un citiem veselības aprūpes jomas speciālistiem. Jaunais centrs būs arī laba RSU vizītkarte Baltijas reģionā un veicinās vēl lielāku RSU atpazīstamību ES valstīs.”
Jaunais centrs ļaus apmācāmajiem studentiem gan pamatstudiju, gan mūžizglītības laikā apgūt nepieciešamās praktiskās un komunikācijas iemaņas pacientam un pašam studentam drošā – simulētā vidē, nebaidoties kļūdīties, nebaidoties nodarīt kaitējumu pašam vai pacientam. Jaunās iespējas ļaus apgūt arī ikdienā pacientam sāpīgas un neērtas manipulācijas.
Jaunajā centrā izveidota arī specializētas mācību telpas, kurās apgūstamas, piemēram, operāciju zālē un intensīvās terapijas palātā veicamās darbības. Tāpat izveidota speciāla sarežģītu manipulāciju apgūšanas klase ultraskaņas izmeklējumiem, endoskopisku operāciju tehnikas apguvei, ultrasonografijai u.tml. Studenti varēs apgūt arī ikdienišķas ārsta iemaņas, piemēram, injekcijas, ādas šūšanu, kateterizāciju, izmantojot speciāli izveidotus vizuālas apmācības materiālus.
Centrā funkcionēs īpaša IT sistēma „LearningSpace”. Tā ir visaptveroša audiovizuālā vadības centra sistēma, kas izstrādāta, lai savienotu uz simulāciju balstīto mācību vidi ar novērtēšanas instrumentiem veselības aprūpes izglītībā. Mācību telpās ir izvietotas video novērošanas kameras, kas ļauj mācību procesa ierakstu saglabāt un vēlāk analizēt. Video ieraksti turklāt ir integrēti ar simulatoru rādītajiem. Uz interneta vidi balstītā lietotājprogramma atļauj apskatīt līdz pat 15 telpām uz viena ekrāna, turklāt ar tās palīdzību iespējams plānot un koordinēt mācību procesu, piemēram, izveidot gan grupu, gan individuālus profilus apmācības laika organizēšanai. Jaunā sistēma ļaus daudz objektīvāk veikt arī studentu prasmju novērtēšanu, jo eksāmeni un citi pārbaudījumi tiks filmēti un saglabāti elektroniskā formātā.
Trīs gadu laikā projekta ietvaros tika izveidots RSU MITC, Anniņmuižas bulvārī 26a, kā arī modernizēta RSU infrastruktūra Kronvalda bulvārī 9 un Dzirciema ielā 16. Projekta kopējais finansējuma apjoms ir 5 167 828 LVL, no tiem ERAF līdzekļi ir 85% (4’392’653 LVL), RSU – 7,83% (404 641 LVL), bet valsts budžeta līdzekļi veido 7,17% (370’534 LVL).
Jaunais centrs ir aprīkots ar 6 specializēti aprīkotām nodarbību telpām. Tajā ir arī 2 zāles – fizioterapijas studentiem ar trenažieriem (t.sk. kardiotrenažieriem) un vingrošanas zāle, 12 telpas Rehabilitācijas fakultātes pirmsklīniskai apmācībai, 24 dažādas ietilpības auditorijas un vairākas datorklases, kā arī konferenču zāle ar 251 sēdvietām, 2 apspriežu telpas un sabiedriskās ēdināšanas bloks ar 210 vietām. Tāpat arī bibliotēka ar lasītavu un pieeju nozares datu bāzēm. Visā ēkā tiks nodrošināts bezvadu interneta pārklājums, kā arī ēka ir īpaši pielāgota cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. RSU MITC kopējā platība ir 7861 kvadrātmetri.
Līdzšinējā ēka Anniņmuižas bulvārī 26a, Rīgā celta kā bērnu poliklīnika, bet nepabeigta nodota RSU 1995. gadā. Ierobežoto finanšu līdzekļu dēļ RSU tajā izbūvēja tikai 1/5 daļu no ēkas. Ēkas pamatā ir 3 stāvi, bet vienā no daļām rekonstrukcijas rezultātā tika izbūvēts arī ceturtais stāvs. Līdz šim izbūvētajā daļā atradās RSU Rehabilitācijas fakultātes struktūrvienības.
Par jauno centru vairāk uzzināsiet RSU mājaslapā.
Papildu informācija: