Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Divas trešdaļas jeb 66 procenti jauniešu, kuri šogad plāno uzsākt bakalaura studijas, uzskata, ka augstskolai ir jāiemāca viņiem reāli izmantojamas un praktiskas lietas. Viņi arī norādījuši, ka tas paredz, ka tiek iemācīts teoriju izmantot praksē, bet, pabeidzot studijas, absolvents spēs izvēlētajā jomā patstāvīgi strādāt.

Minētos datus atklāj Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un pētījuma centra SKDS kopīgi veiktās aptaujas rezultāti, kurā iedzīvotājiem, kas tuvāko gadu laikā plāno sākt studēt bakalaura studiju programmās, tika vaicāts, kas ir trīs svarīgākie raksturojumi, kas, viņuprāt, raksturo kvalitatīvu augstāko izglītību.

Otrs būtiskākais faktors, kas, pēc jauniešu domām, raksturo kvalitatīvu augstāko izglītību, ir augstskolas spēja lietot daudzveidīgas mācību metodes, piemēram, lietot gan lekcijas, gan seminārus, gan praktiskās nodarbības, – to par svarīgu atzinuši 45 %. Kā trešais būtiskākais faktors, raksturojot kvalitatīvu augstāko izglītību, norādīts tas, ka augstskolā strādā studentiem viegli pieejami un atsaucīgi pasniedzēji. To par svarīgu atzinuši 28 % topošie studenti.

Savukārt par faktoru, kas vismazāk raksturo kvalitatīvu augstāko izglītību, jaunieši minējuši mācību spēkus, kuriem ir zinātniskās publikācijas jomā, kur viņi strādā, – tikai 6 %. Otrs nebūtiskākais faktors, viņuprāt, ir tas, ka augstskolā ir augsta mācību intensitāte, spiež mācīties, proti, daudz jālasa, jāraksta, bieži semināri, ieskaites un eksāmeni. Tam piekrīt vien 7 %.

Rīgas Stradiņa universitātes rektors, profesors Jānis Gardovskis: „Mūsdienās jaunieši ir ļoti pragmātiski. Viņus interesē apgūt tādas studiju programmas, kuras viņi reāli redz izmantojamas dzīvē, turklāt, lai tā būtu kā konkrēta profesija, kurā var strādāt un ar kuru var nodrošināt iztiku gan sev, gan savai ģimenei. Aptauja arī parāda, ka Latvijā daudz rūpīgāk ir jāstrādā pie pielietojamo zinātņu attīstības – jārāda, ka augstākā izglītība ir cieši saistīta ar zinātniskajiem pētījumiem un atklājumiem, proti, ka zinātne nav pārpasaulīga parādība, bet gan mūsu ikdienas dzīves procesu un tehnoloģiju neatņemama sastāvdaļa.”

  • Starp būtiskākajiem un nebūtiskākajiem kvalitatīvu augstāko izglītību raksturojošajiem faktoriem jaunieši minējuši arī šādus:
  • pieejama iespēja studēt vai praktizēties ārvalstīs – 25 %;
  • elastīgas studiju programmas (spējīgas ātri pielāgoties pieprasījumam un jaunākajām tendencēm pasaulē) – 25 %;
  • mācību spēki ir spējuši strādāt jomā, kurā māca, – 24 %;
  • tikai labu teorētisko zināšanu apguve – 9 %;
  • studenti tiek sagatavoti zinātniskajam darbam, ievirzīti zinātnē, sagatavoti zinātnieka karjerai – 8 %.

Kopumā aptaujā piedalījās vairāk nekā 1000 topošo bakalaura studentu.

Par Rīgas Stradiņa universitāti

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Tās 10 fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām jau 12 gadus ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. RSU šobrīd studē 7400 studentu, to skaitā, vairāk nekā 940 pastāvīgi ārvalstu studenti.

Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu radio „Runā Skaļāk” – http://runaskalak.lv.

Papildu informācijai: