Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

„Aktīvi realizējot ilgtermiņa attīstības stratēģiju, Rīgas Stradiņa universitāte veido Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru, kas nodrošinās jaunākās paaudzes tehnoloģiju izmantojumu medicīnas un veselības aprūpes izglītībā Latvijas un ārvalstu studentiem. Centra telpas būs aprīkotas ar modernām mācību mulāžām un ārstniecisko procedūru simulāciju iekārtām, kā arī ar modernām datorklasēm, auditorijām un plašu konferenču zāli, ļaujot jaunajam centram kļūt par vienu no pirmajiem medicīnas un veselības aprūpes intelektuālajiem inovāciju centriem Baltijā,” informē RSU Attīstības un projektu departamenta direktore Ingrīda Kalviņa. Jaunais centrs tiks atklāts šī gada nogalē.

RSU rektors, profesors Jānis Gardovskis norāda: „RSU turpina realizēt ilgtermiņa attīstības stratēģiju, kas paredz RSU kļūt par Mūsdienīga, prestiža, Eiropā un pasaulē atpazīstama universitāte veselības un sociālo zinātņu jomā, kurā galvenā vērtība ir cilvēks. Lai padarītu RSU piedāvātās studiju programmas vēl konkurētspējīgākas Eiropas Savienības mērogā, universitāte studiju procesā arvien plašāk integrēt jaunāko tehnoloģiju sasniegumus, tādējādi padarot studiju procesu daudz efektīvāku. Jaunais Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs ļaus RSU attīstīt jaunas studiju programmas ārvalstu studentiem, piemēram, rehabilitācijā. Centrs arī dos ilgtermiņa ietekmi uz medicīnas un veselības aprūpes sistēmas attīstību Latvijā kopumā, jo piedāvās vēl kvalitatīvākas studiju iespējas topošajiem ārstiem, fizioterapeitiem un citiem veselības aprūpes jomas speciālistiem. Jaunais centrs būs arī laba RSU vizītkarte Baltijas reģionā un veicinās vēl lielāku RSU atpazīstamību ES valstīs.”

„Jaunā Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra izveide ļaus spert vēl vienu būtisku soli pretim pasaules līmeņa medicīnas izglītības nodrošināšanai RSU. Tas visiem medicīnas un veselības aprūpes jomas studentiem plašā mērogā nodrošinās pasaulē atzītu eksaminācijas modeli – objektīvi strukturēto klīnisko eksāmenu (OSCE), pārbaudot ne tikai teorētiskās, bet arī praktiskās topošo ārstu prasmes. Savukārt plašās datorklases un simulāciju telpas liks uzsvaru uz e-studiju attīstību latviešu un angļu valodās, tāpēc jau šobrīd norit darbs pie 50-60 ārsta specialitātei nepieciešamo būtiskāko procedūru studiju video materiālu izveides,” saka RSU Medicīnas fakultātes prodekāns, asociētais profesors Guntis Bahs, atgādinot, ka jau 2010.gada pavasarī RSU Medicīnas fakultāte paziņoja par tuvākās piecgades attīstības plāniem, par mērķi uzstādot kļūt par medicīnas izglītības flagmani Baltijas reģionā. OSCE eksāmenu pirmo reizi RSU sāka realizēt Stomatoloģijas fakultāte šī gada maijā.

„Jaunajās telpās atradīsies īpašs klīnisko prasmju centrs, kas apmācāmajiem ļaus apgūt ārstam nepieciešamās praktiskās iemaņas, izmantojot mulāžas un stimulatorus,” stāsta RSU Klīnisko prasmju centra vadītājs Roberts Rezgalis, piebilstot, ka „klīniskās prasmes ir ne tikai medicīniskās manipulācijas, bet arī komunikāciju prasmes, datorprasmes, prasme plānot savu laiku, prasmes veikt pētījumus. Komunikāciju prasmes jaunie ārsti varēs apgūt ar simulēto pacientu palīdzību drošā, bet ikdienas apstākļiem pielāgotā vidē. Apmācību centrā būs izveidotas arī operāciju zāļu un intensīvās terapijas palātu simulācijas, bet speciālajā sarežģītu manipulāciju apgūšanas klasē būs iespēja gūt būtiskās iemaņas ultraskaņas izmeklējumiem, endoskopiskajās operācijās un ikdienišķo iemaņu apguvē – injekcijās, ādas šūšanā un citās procedūrās.”

Jaunais centrs būs aprīkots ar 6 specializēti aprīkotām nodarbību telpām. Tajā būs arī 2 zāles – fizioterapijas studentiem ar kardiotrenažieriem un vingrošanas zāle, 7 telpas Rehabilitācijas fakultātes pirmsklīniskai apmācībai, 5 nodarbību telpas Fizioterapijas studiju programmu apguvei, 24 dažādas ietilpības auditorijas un vairākas datorklases, kā arī konferenču zāle ar 247 sēdvietām, 4 apspriežu telpas un sabiedriskās ēdināšanas bloks ar 210 vietām. Tāpat arī bibliotēka ar lasītavu un pieeju nozares datu bāzēm. Visā ēkā tiks nodrošināts bezvadu interneta pārklājums, kā arī ēka tiks īpaši pielāgota cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Jaunā centra kopējā platība būs 7861 m2.

I.Kalviņa arī informē, ka pašreiz ir noslēgušies vairāki būtiski centra izveides posmi. „Veikts iepirkums un noslēgts līgums par būvuzraudzību ar SIA «Firma L4» par 8770 LVL, projektēšanas darbus veiks arhitektu birojs SIA «Ozola&Bula» par 15 860 LVL, bet rekonstrukcijas un renovācijas veicējs būs AS „LX Grupa” – 2’514’888 LVL.”

Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs tiek veidots Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētā projekta „Rīgas Stradiņa universitātes infrastruktūras modernizēšana veselības aprūpes un dabas zinātņu studiju programmu īstenošanas kvalitātes uzlabošanai” ietvaros. 2010. gada 17. maijā RSU parakstīja vienošanos ar Izglītības un zinātnes ministriju par projekta īstenošanu. Projekta ietvaros tiek modernizēta RSU infrastruktūra Anniņmuižas bulvārī 26a, kurā atradīsies Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs, kā arī RSU ēka Kronvalda bulvārī 9. Tā ietvaros ēkas tiek aprīkot ar mūsdienīgām iekārtām un modernām tehnoloģijām. Projekta kopējais finansējuma apjoms ir 5 167 828 LVL, no tiem ERAF līdzekļi ir 85% (4’392’654 LVL), RSU – 8% (404 641 LVL), bet valsts budžeta līdzekļi veido 7% (370’533 LVL).

Līdzšinējā ēka Anniņmuižas bulvārī 26a, Rīgā celta kā bērnu poliklīnika, bet nepabeigta nodota RSU 1995. gadā. Ierobežoto finanšu līdzekļu dēļ RSU tajā izbūvēja tikai 1/5 daļu no ēkas. Ēkas pamatā ir 3 stāvi, bet vienā no daļām rekonstrukcijas rezultātā tiks izbūvēts arī ceturtais stāvs. Līdz šim izbūvētajā daļā atradās RSU Rehabilitācijas fakultātes struktūrvienības, bet 2011. gada decembra nogalē tajā durvis vērs RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs.

RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra prezentācijas 3D video ir apskatāms šeit: http://www.youtube.com/RigaStradinsUni

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no vadošajām un modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Tās 10 fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām jau 12 gadus ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. Rīgas Stradiņa universitātē kopumā studē vairāk nekā 6100 studentu no visas pasaules. 2010./2011.studiju gadā RSU sasniedza rekordu ārvalstu studējošo skaita ziņā – jaunajā studiju gadā RSU tika uzņemti 104 ārvalstu studenti, līdz ar to RSU ārvalstu studiju programmās kopumā zināšanas un praksi pašreiz apgūst 302 jaunieši no 18 pasaules valstīm. Tas ir lielākais ārvalstu studentu skaits RSU pēdējo 20 gadu laikā.

Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu radio „Runā Skaļāk” – http://runaskalak.lv.

Papildu informācijai: