Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Atzīmējot 3. maijā gaidāmo ANO Starptautisko preses brīvības dienu, Rīgas Stradiņa universitāte (turpmāk tekstā – RSU) organizēja topošo žurnālistu diskusiju par preses brīvību un cenzūru Latvijā. Diskusijas laikā vairākums žurnālistikas studentu atzina, ka preses brīvība Latvijā ir apdraudēta.

Diskusijas mērķis bija veikt preses brīvības situācijas analīzi ar pēdējā laika piemēru palīdzību, diagnosticējot, cik apdraudēta vai tieši otrādi – neapdraudēta ir Latvijas preses brīvība. Diskusija noritēja kā faktu, argumentu un viedokļu cīņa.  Diskusijas laikā studenti analizēja dažādu preses sfērā iesaistīto grupu nostājas un to ietekmi uz preses brīvību, piemēram, izvērtējot likumdevēju, politiķu, Žurnālistu savienības, žurnālistu, mediju īpašnieku un sabiedrības atbildību un ietekmes robežas.

Studenti prognozēja, ka, tuvojoties Saeimas vēlēšanām, pieaugs politisko partiju tiešās un slēptās reklāmas apjoms. Lai mazinātu slēptās reklāmas iespējamību, izmantojot ziņu dienestus un žurnālistu ikdienas darbu, studenti izvirzīja priekšlikumu likumdevējiem skaidri definēt ziņu dienestu un komercmediju īpašnieku un patiesā labuma guvēju intereses, kas nereti nav plašākai sabiedrībai zināmas. 

Topošie žurnālisti uzskata, ka Žurnālistu savienībai būtu jāveido proaktīvāka loma prese brīvības stiprināšanā. Tai būtu jārūpējas par žurnālistikas ētiku, aizstāvot žurnālistu neatkarību un izmeklējot neskaidros gadījumus cenzūras un žurnālistikas neatkarības ietekmēšana gadījumos. 

Kā atzīst RSU Komunikācijas fakultātes Komunikācijas studiju katedras lektore, studiju programmas „Žurnālistika” vadītāja Anda Rožukalne: „Ikdienas darbā ar studentiem izmantojam vadošo pasaules universitāšu apmācības metodes. Iekļaujot mācību procesā, tā saucamo, britu parlamenta diskusiju formu, topošajiem žurnālistiem veidojas gan prasme atšķirt un analizēt atšķirīgu pušu argumentācijas stiprās un vājās puses, gan skaidri formulēt un pamatot pašiem savu nostāju.”

A. Rožukalne norāda, ka „preses brīvība Latvijā pastāv. Jautājums – vien kādā kvalitātē? Lai preses brīvība nostiprinātos, svarīga ir gan mediju darbā iesaistīto pušu godprātība, sabiedrības spēja izvērtēt tai piedāvāto informāciju un viedokļus, gan topošo žurnālistu spēja kritiski un atklāti paust savu viedokli, tāpēc Starptautiskā preses brīvības diena tika atzīmēta, apvienojot mācību diskusiju ar aktuālu tēmu publisku apspriešanu.”

RSU žurnālistikas studentu diskusija bija veltīta ANO Starptautiskajai preses brīvības dienai, ko ik gadu atzīmē 3. maijā. Diskusijas iniciatori bija minētās programmas 1. kursa studenti, kuri vēlējās atgādināt, ka žurnālistikā vajadzīga drosme sarežģītu tēmu atklāšanā un reizēm nākas strādāt, kā staigājot pa naža asmeni.

RSU ir iespēja apgūt gan medicīnu, gan daudzas modernas sociālo zinātņu programmas un mācību priekšmetus, piemēram, ekonomiku, politiku, biznesa vadību, psiholoģiju, žurnālistiku, sabiedriskās attiecības, mārketingu un reklāmu, starptautiskās attiecības, jurisprudenci un socioloģiju.


Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no vadošajām un modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Tās 10 fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām jau 12 gadus ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. Rīgas Stradiņa universitātē kopumā ik gadu studē vairāk nekā 6000 studentu no vairāk nekā 16 pasaules valstīm. Rīgas Stradiņa universitāte šogad atzīmēs 60. dibināšanas gadadienu.

Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu radio „Runā Skaļāk” – http://runaskalak.lv.

Papildu informācijai: