Pētījums par vardarbības izraisītiem veselības traucējumiem bērniem un jauniešiem
26. septembrī plkst. 15.00 Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē (Rīgā, Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā) Lauma Spriņģe aizstāvēs promocijas darbu Vardarbības izraisītie veselības traucējumi bērniem un jauniešiem Latvijā.
Pasaules Veselības organizācija un Apvienoto Nāciju Organizācija ir norādījušas, ka pret bērniem vērstā vardarbība ir aktuāla sabiedrības veselības problēma un tās mazināšanai ir nepieciešams veikt organizētus, uz pierādījumiem balstītus pasākumus.
Izšķir četrus pret bērniem vērstās vardarbības veidus: fiziskā, emocionālā un seksuālā vardarbība, kā arī nevērība jeb bērna atstāšana novārtā. Pētījumu rezultāti liecina, ka katrs no pieredzētajiem vardarbības veidiem var atstāt nelabvēlīgu ietekmi uz bērna veselību ne tikai īstermiņā, bet arī ilgtermiņā – pat vairākus gadus pēc vardarbīgā notikuma. Ņemot vērā, ka vardarbības jēdziena izpratni ietekmē ģimenes, vietējās kopienas un sabiedrības vērtības, pilnīgākai problēmas apzināšanai un izpratnei būtiski ir veikt pētījumus vietējā sabiedrībā.
Promocijas darba mērķis bija izpētīt bērnībā pieredzētās vardarbības izplatību Latvijas bērnu un jauniešu populācijā un tās saistību ar jauniešu veselības parametriem, veicot jauniešu aptauju, kā arī intervijās ar psihologiem un psihoterapeitiem, kuri strādā ar vardarbībā cietušajiem bērniem, noskaidrot vardarbībā cietušo bērnu izpratni par notikušo vardarbību, par vardarbības izraisītajām sekām, to pārvarēšanas mehānismiem un rehabilitāciju.
Promocijas darbā noskaidrots, ka Latvijas jaunieši bērnībā visbiežāk cietuši no emocionālās un fiziskās vardarbības. Tika secināts, ka bērnībā pieredzētā vardarbība saistīta ar sliktākiem veselības parametriem jaunieša vecumā. Tiem jauniešiem, kuri bērnībā pieredzējuši vardarbību, bija sliktāks veselības pašvērtējums, biežāk sastopama pārmērīga alkohola lietošana un pašnāvības mēģinājumi, kā arī bija vairāk sūdzību par psihoemocionālo veselību nekā jauniešiem, kuri nebija cietuši no vardarbības. Balstoties uz promocijas darbā iegūtajiem rezultātiem, izstrādātas rekomendācijas veselības aprūpes, sociālā darba un veselības politikas speciālistiem vardarbības gadījumu pret bērniem mazināšanai.