Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki sadarbībā ar Latvijas Antropologu biedrību otrdien, 1. decembrī, plkst. 18.00 rīkos tiešsaistes diskusiju Christianity and nationalism in contemporary Central and Eastern Europe (Kristietība un nacionālisms mūsdienu Centrāleiropā un Austrumeiropā), kurā piedalīsies RSU vieslektors Džuzepe Tateo (Giuseppe Tateo), docents Klāvs Sedlenieks un vadošā pētniece Agita Misāne. Vieslektora uzstāšanās tiek organizēta ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu.

Teterevu fonda mērķstipendija starptautiskās pieredzes integrēšanai RSU tiek piešķirta jau kopš 2014. gada, un ar tās mērķis ir sekmēt ārvalstu viesdocētāju dalīšanos ar starptautisko pieredzi un zināšanām. Viesdocētāji bieži bagātina arī saturu maģistra studiju programmā Sociālā antropoloģija, kurā tuvākā jauno studentu uzņemšana notiks jau šajā ziemā. Pie topošajiem sociālantropologiem ik gadu viesojas 3–4 viesdocētāji, šajā akadēmiskajā gadā papildus Dž. Tateo vieslekcijai gaidāmi eksperti arī no Vācijas un ASV.
 
Gaidāmajā diskusijā katrs dalībnieks, balstoties savos pētījumos, piedāvās īsu refleksiju par pasākuma centrālo tēmu. A. Misāne stāstījumā Reliģijas un nacionālismi – apmaiņa un sacensība. Skats no Latvijas piedāvās kompleksu skatījumu uz to, kā nacionālisma kustības Latvijā pagātnē un mūsdienās izmantojušas un turpina izmantot reliģiskos simbolus un reliģiskās jūtas. A. Misāne ir reliģijas studiju pētniece, un patlaban RSU īsteno projektu Memento mori: dzīves noslēgums, nāve un iztēlotā pēcnāve mūsdienu Latvijas iedzīvotāju dzīvespasaulē.

Tikmēr K. Sedlenieks savā refleksijā Kristietība – etnisko piederību noteicošais faktors Melnkalnē iezīmēs to, kā reliģija Melnkalnē ir gan vienojošs, gan sabiedrību šķeļošs spēks, jo tā ļauj katram atkarībā no viņa politiskās pārliecības justies vairāk vai mazāk serbam. Balkānu reģions bijis K. Sedlenieka pētniecisko interešu fokusā jau divas desmitgades. Docenta vadībā RSU pētnieki trīs gadu garumā darbojās Apvārsnis 2020 projektā INFORM Plaisas mazināšana starp formālajām un neformālajām institūcijām Balkānu valstīs kopā ar Balkānu reģiona un Londonas Universitātes koledžas (University College London) zinātniekiem.

Savukārt Dž. Tateo savā prezentācijā Baznīcu būve kā nācijas celšana: jaunās katedrāles Centrāleiropā un Austrumeiropā salīdzinās piecas nesen uzceltas katedrāles – Bukarestē, Maskavā (divas), Tbilisi un Varšavā, ieskicējot, kā tās slavina vairākuma reliģijas identificēšanu ar valsti un nacionālo piederību. Vieslektors ieguvis doktora grādu Maksa Planka Sociālās antropoloģijas institūtā. Viņš specializējas pareizticības antropoloģijā un ir veicis lauka pētījumus Rumānijā un Moldovā. Šogad iznākusi viņa grāmata Under the Sign of the Cross. The People’s Salvation Cathedral and the Church-Building Industry in Postsocialist Romania.

Pētnieku stāstījumiem sekos diskusija. Pasākums noritēs Zoom platformā, un interesenti aicināti tam iepriekš reģistrēties vietnē bit.ly/kristietiba-un-nacionalisms.

Papildu informācijai