Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Kopš pērnā gada jūlija Latvijas pētnieciskajās institūcijās tiek īstenoti 10 valsts pētījuma programmas projekti Covid-19 seku mazināšanai. Trīs no tiem norit Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) vadībā, piesaistot epidemiologus, infektologus, psihiatrus, sabiedrības veselības speciālistus, molekulārbiologus, farmaceitus, bioķīmiķus, bioinformātiķus, juristus, ekonomistus, politologus, psihologus, komunikācijas speciālistus un citus kopskaitā 204 ekspertus. Pētnieki patlaban aktīvi dalās ar projektos gūtajām zināšanām un risinājumiem cīņai ar pandēmiju un tās radītajām sekām. Divi no šiem informatīvajiem pasākumiem norit jau šonedēļ.

Trešdien, 10. februārī, no plkst. 13.00 līdz 15.30 Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar Latvijas Zinātnes padomi organizē tiešsaistes paneļdiskusiju Zinātne pret Covid-19, kuras mērķis ir informēt sabiedrību par Latvijas zinātnieku radītajām zināšanām un risinājumiem cīņai ar Covid-19 infekcijas slimību un tās radītajām sociālekonomiskajām sekām. Paneļdiskusijas tiešraidei būs iespējams sekot līdzi portālā Delfi, un tajā piedalīsies ne vien attiecīgo projektu pētnieki, bet arī nozaru ministriju un citu valsts institūciju, kā arī nozaru organizāciju pārstāvji. Auditorija varēs iztaujāt zinātniekus, izmantojot iesaistes platformu Sli.do.

Ceturtdien, 11. februārī, no plkst. 15.00 līdz 17.30 tiešsaistes sēdē Covid-19 Latvijā. Pētniecība un prakse RSU un Latvijas Universitātes pētnieki prezentēs zinātniskos ieguvumus un praktiskos pielietojumus no veiktā valsts pētījumu programmas projekta Covid-19 infekcijas klīniskās, bioķīmiskās, imūnģenētiskās paradigmas, un to korelācija ar sociāli demogrāfiskiem, etioloģiskiem, patoģenētiskiem, diagnostiskiem, terapeitiski un prognostiski nozīmīgiem vadlīnijās iekļaujamajiem faktoriem. Tiešsaistes pasākumā ar izzināto iepazīstinās projekta vadītāja prof. Ludmila Vīksna, asoc. prof. Modra Murovska, docente Oksana Koļesova, prof. Aivars Lejnieks, prof. Andrejs Šķesters, asoc. prof. Gunta Stūre, asoc. prof. Maija Radziņa, asoc. prof. Ardis Platkājis un asoc. prof. Aleksandrs Koļesovs. Mediju pārstāvji, kurus interesē dalība, aicināti rakstīt uz Anita[pnkts]Stiraneataslimnica[pnkts]lv (Anita[dot]Stirane[at]aslimnica[dot]lv).

Sociālo zinātņu pētnieku veikuma prezentēšana jau noritēja RSU Zinātnieku brokastīs 3. februārī pasākumā Kā sociālās zinātnes palīdz saprast un pārvarēt Covid-19 pandēmijas sekas? VPP projekta Dzīve ar Covid-19 rezultāti. Projekts tapa, sadarbojoties pētniekiem no Latvijas Universitātes, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, Vidzemes Augstskolas un Elektronikas datorzinātņu institūta. Pasākuma video ieraksts un visu pētnieku prezentācijas skatāmas RSU mājaslapā projekta sadaļā: https://www.rsu.lv/projekts/dzive-ar-covid-19

Savukārt 3. martā no plkst. 9.00 līdz 11.00 RSU Zinātnieku brokastu laikā notiks projekta Covid-19 epidēmijas ietekme uz veselības aprūpes sistēmu un sabiedrības veselību Latvijā rezultātu prezentēšana. Pasākumā eksperti runās gan par pandēmijas ietekmi uz veselības aprūpes sistēmu, gan Latvijas iedzīvotāju psihisko veselību un psiholoģisko noturību ārkārtējās situācijas laikā, pandēmijas ietekmi uz iedzīvotāju seksuālo un reproduktīvo veselību, situāciju ar Latvijas senioriem pandēmijas laikā salīdzinājumā ar pārējām Baltijas valstīm, kā arī Covid-19 ietekmi uz bērniem. Detalizētāka programma un pieteikšanās RSU mājaslapā.

Visu projektu veikums tiks prezentēts arī RSU Zinātnes nedēļas laikā, kas noritēs no 22. līdz 27. martam.