Skip to main content
Page is available only in Latvian
Studentiem

Tuvojoties Pasaules diabēta dienai, piektdien, 10. novembrī, uz Jelgavu devās Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un AS Pasažieru vilciens organizētais RSU Veselības ekspresis, veltīts diabēta tēmai.

RSU medicīnas studenti vairāk nekā 100 pasažieriem veica dažādas veselības pārbaudes – mērīja asinsspiedienu, noteica ķermeņa masas indeksu, skābekļa daudzumu asinīs, stresa, miegainības un diabēta riskus, kā arī informēja par diabēta rašanās faktoriem. Tāpat  pasažieriem bija iespēja konsultēties pie RSU maģistrantūras studiju programmas Uzturzinātne studentes, Veselības centru apvienības uztura speciālistes Marinas Kaplānes un Mēness aptiekas farmaceites Olgas Bogdānes.

Diabēts ir ļoti izplatīta slimība pasaulē un Latvijā, tas ir galvenais akluma, nieru mazspējas, sirdslēkmju, insulta un kāju amputācijas cēlonis. Latvijā ir apmēram 85 000 reģistrēto pacientu, un to skaits katru gadu palielinās. Lielākā daļa no visiem cukura diabēta pacientiem slimo ar 2. tipa cukura diabētu, kas pārsvarā ir nepareiza dzīvesveida izraisīta saslimšana. Pasaules Veselības organizācija (PVO) prognozē, ka 2030. gadā cukura diabēts būs septītais galvenais slimību izraisītais nāves cēlonis pasaulē. "Latvijā kopš 2009. gada reģistrēto diabēta pacientu skaits ir palielinājies par apmēram piekto daļu – tas ir patiešām satraucošs pieaugums, tādēļ aicinām ikvienu domāt par profilakses pasākumiem un pareizo rīcību, ja saslimšana jau ir sākusies," uzsver Veselības centru apvienības uztura speciāliste Marina Kaplāne. "Ārsti ir akcentējuši trīs galvenos padomus cukura diabēta pacientiem: ievērot atbilstošus diētas principus, domāt par regulāru fizisko aktivitāti un optimizēt ķermeņa svaru. Tāpat arī būtiska problēma ir novēlota diabēta atklāšana, kas ievērojami mazina dzīves kvalitāti un dzīvildzi."

RSU Medicīnas fakultātes 5. kursa studente Kristiāna Čačka, kas ir regulāra RSU Veselības ekspreša dalībniece, uzskata, ka diabētam, kā daudzām nepareiza dzīvesveida izraisītām slimībām, svarīga ir personīgā ieinteresētība savas veselības uzlabošanā, kā arī informētība un izpratne par slimības cēloņiem. "Pēc PVO datiem, saslimšanu ar diabētu varētu mazināt par 70 %, tikai ievērojot veselīga dzīvesveida principus. Priecājos, ka mēs, topošie mediķi, varam dalīties ar augstskolā uzkrātajām zināšanām un mudināt cilvēkus laicīgi vērsties pie speciālista vai ieviest veselīgus paradumus savā dzīvesveidā."

"Esam gandarīti, ka varam iesaistīties mūsu pasažieru veselības veicināšanā un sabiedrības izglītošanā par slimību profilaksi,” par projektu RSU Veselības ekspresis prieku pauž arī AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.

Šo RSU Veselības ekspreša reisu informatīvi atbalsta Slimību profilakses un kontroles centrs. Pasažieriem šajā braucienā bija iespēja saņemt arī Rīgas Farmaceitiskās fabrikas sagatavotās veselības tējas.