Skip to main content
Page is available only in Latvian
Tiesības

Šomēnes klajā nācis Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Juridiskās fakultātes mācībspēku un pētnieku veidotais tieslietām veltītā izdevuma Jurista Vārds tematiskais numurs Veselības tiesības: aktuālas un daudzpusīgas.

jurista_vards_veselibas_tiesibas.png

Pasaulē veselības tiesības ir ievērojami attīstīta jurisprudences joma, tomēr Latvijā tā ir samērā jauna nozare. Izmantojot savas priekšrocības – gan spēcīgo medicīnas, gan tiesībzinātņu studiju virzienu – RSU docētāji mērķtiecīgi attīsta šo perspektīvo jomu, pievēršoties tai pētniecībā un akadēmiskajā darbā, kas nu atspoguļojas arī jaunajā tematiskajā izlaidumā.

Veselības tiesības ir salīdzinoši jauna tiesību apakšnozare – tās regulē tiesiskās attiecības ne tikai veselības aizsardzības, bet arī veselības aprūpes nozarē nacionālā un starptautiskā līmenī. Veselības tiesību apakšnozarē ietilpst gan civiltiesību apakšnozares, gan krimināltiesību, starptautisko tiesību un citu tiesību zinātnes apakšnozaru normas un elementi, un tā ir izteikti starpdisciplināra joma.

karina_palkova_sq.png

Latvija ir tikai ceļa sākumā šīs starpdisciplinārās apakšnozares pilnveidē, tomēr nacionālā līmenī jau esam ieguldījuši lielu darbu un izstrādājuši pētījumus, izdevuši grāmatas veselības tiesību jomā. Arī Augstākās tiesas judikatūras nolēmumu arhīvā lietas tiek klasificētas pēc to kategorijām, un to vidū ir medicīnas un ārstniecības tiesības, kas saturiski atbilst veselības tiesību apakšnozarei.

Doc. Karina Palkova, Jurista Vārda veselības tiesību tematiskā izdevuma redaktore, RSU doktorantūras programmas Juridiskās zinātnes vadītāja, advokāte

Žurnālā aplūkoti tādi temati kā bāriņtiesas kompetence bērna veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā, medicīniska rakstura piespiedu līdzekļi un ar tiem saistītie problēmjautājumi, pacientu prioritizēšanas tiesiskie aspekti un pacientam ar vakcināciju radītā kaitējuma civiltiesiskās sekas, cilvēktiesību aspekti saistībā ar mikroshēmu implantēšanu cilvēkiem, kā arī no tiesiskā viedokļa sarežģītais jautājums par cēloņsakarībām ārstniecībā. Vienlaikus žurnālā skatīts jautājums par medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu tiesisko tvērumu un tā izpildīšanā sastopamajām problēmām, analizēta PVO loma planētas un Latvijas iedzīvotāju veselības nodrošināšanā, aktualizēts jautājums par darbnespējas lapas anulēšanu, kā arī sniegts ieskats par romiešu tiesību pirmavotu pētījuma rezultātos par romiešu mediķa statusa tiesisko reglamentāciju.

“Veicinot sadarbību starp juristu profesijās strādājošiem un veselības aprūpes jomā reglamentēto profesiju pārstāvjiem un pētniekiem, ir liels potenciāls attīstīt starpdisciplinārus, inovatīvus pētījumus veselības jomā. Attīstoties dažādām tehnoloģijām, tostarp medicīnas jomā, ārsti, juristi, zinātnieki ir jaunu izaicinājumu priekšā, taču, sadarbojoties un risinot jautājumus starpdisciplināri, var sasniegt labu rezultātu,” akcentē docente K. Palkova.

Žurnāla Jurista Vārds tematiskais izlaidums