Pārlekt uz galveno saturu
Rezidentu stāsti
Rezidentūra

Rīdzinieks Jānis Blumfelds drīz vien par ģimenes ārstu varēs strādāt patstāvīgi, taču pagaidām viņš studē Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rezidentūras 3. kursā un ārsta pienākumus veic pieredzējuša un sertificēta kolēģa uzraudzībā.

Savulaik starp izvēli studēt ķīmiju Skotijā vai inženierzinātni, filoloģiju vai medicīnu Latvijā viņš izvēlējās studēt medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), jo tas no visiem variantiem "šķita kā lielākais izaicinājums" un sapratu, ka "man tomēr patīk dzīvot un strādāt Latvijā". Studijas rezidentūrā viņš uzskata par iespēju izglītot pašam sevi un iegūt plašāku praktisko pieredzi.

Janis_Blumfelds02-lead.jpg

Studijas rezidentūrā RSU tiek realizētas augsti kvalificētu docētāju un savas nozares profesionāļu vadībā vairāk nekā 70 specialitātēs. Kāpēc no visām izvēlējies ģimenes (vispārējās prakses) ārsta specialitāti?

Godīgi sakot, man bija grūti izvēlēties, kurā specialitātē turpināt studijas rezidentūrā, jo aizrāva vairākas specialitātes – apsvēru iespēju studēt interno medicīnu, ilgu laiku domāju par sporta medicīnu un pēdējos pamatstudiju gados, kad strādāju par sanitāru kardioķirurģijas nodaļā, iepatikās ķirurģija. Galu galā pēc iepazīšanās ar ģimenes ārsta specialitāti studiju procesā un volontēšanas ģimenes ārstu praksēs sapratu, ka šajā specialitātē varēšu sevi realizēt ļoti plašā amplitūdā, jo vienlaikus varēšu darīt visu to, kas mani līdz tam bija interesējis, jo pie ģimenes ārsta vēršas pacienti ar ļoti plaša spektra saslimšanām.

Tieši tāpēc arī man rezidentūrā bija jāpraktizē kardioloģijā, pulmonoloģijā un jāiegūst pieredze pie otorinolaringologa, ginekologa u. c. Studiju laikā notiek rezidenta rotācija pie dažādu specialitāšu ārstiem, lai iegūtu plašu priekšstatu par saslimšanām un lielu praktisko pieredzi darbā ar pacientiem.

Kādi ir studenta ieguvumi, studējot rezidentūrā RSU?

RSU tiek domāts par to, lai pēc rezidentūras pabeigšanas es būtu profesionālis šā vārda visplašākajā nozīmē un varētu bez kautrēšanās teikt, ka zināšanas, prasmes un iemaņas esmu apguvis RSU.

RSU nodrošina patīkamu studiju vidi un sniedz maksimālu atbalstu, lai es varētu pilnvērtīgi studēt. Bibliotēkā pieejams plašs zinātniskās literatūras un studiju grāmatu klāsts. Ir universitātes atbalsts pētniecisko darbu veikšanai, mācību braucieniem un dalībai konferencēs. Rezidenti tiek mudināti iesaistīties studiju apmaiņas programmās, lai iegūtu pieredzi arī ārvalstīs.

RSU rezidentūras vadība un ģimenes ārsta specialitātes vadītāji aktīvi strādā pie tā, lai pilnveidotu studiju programmu, ņemot vērā rezidentu viedokli un ieteikumus, ko mainīt vai uzlabot studiju procesā un programmas saturā.

Kāpēc 3. studiju gadā par ģimenes ārsta prakses vietu izvēlējies Ikšķili?

Pirmajā rezidentūras gadā praksē pie ģimenes ārsta strādāju Baložos, otrajā gadā – Rīgā, bet šogad gribēju gūt pieredzi darbā nedaudz tālāk no Rīgas, tāpēc izvēlējos Ikšķili. Tālāk no Rīgas pacientam nav tik brīvi pieejami speciālisti, tādēļ bieži pirmais kontakts saslimšanas gadījumā ir tieši ar ģimenes ārstu. Vēlējos iegūt plašu pieredzi, saskaroties ar pēc iespējas dažādām pacientu veselības problēmām un veicot daudzpusīgas manipulācijas, kuras doktorātā varam veikt uz vietas.

Kādas īpašības, tavuprāt, sevī jāattīsta, lai būtu patiešām labs ģimenes ārsts?

Ģimenes ārstam jābūt ar lielisku komunikācijas prasmi, pacietīgam un empātiskam, jāprot uzklausīt. Viņam jābūt arī spēcīgai nervu sistēmai, jāiemācās tikt galā ar stresu, jo katra darba diena ir intensīva, ar lielu pacientu plūsmu. Protams, nevar aizmirst arī par stirpu imunitāti, īpaši gripas sezonas laikā.

Janis_Blumfelds01-lead.jpg

Kā tu pats pašlaik tiec galā ar darba radīto saspringumu?

Man palīdz sportošana. Es spēlēju basketbolu, kas ir mans vaļasprieks kopš 9. klases. Sports ļauj atslēgt prātu un uzturēt sevi labā fiziskajā formā. Vēl cita sirdslieta, kas palīdz relaksēties, ir darbošanās virtuvē.

Tavas studijas rezidentūrā tūliņ būs beigušās. Vai studijas izbaudīji kā patīkamu procesu?

Es teiktu, ka studiju process drīzāk ir bijis ne tik ļoti patīkams, cik vērtīgs un vajadzīgs, jo viss, ko darīju rezidentūras laikā, deva neatsveramu pieredzi. Gan veiksmes, gan neveiksmes ārstēšanas procesā ir mana pieredze un ieguvums.

Tāds arī, manuprāt, ir rezidentūras galvenais uzdevums – sniegt iespēju gūt praktisko pieredzi darbā ar pacientu, kad patstāvīgi jāsāk pieņemt lēmumi par ārstēšanas procesu. RSU man šo iespēju deva par visiem 100 %.

Janis_Blumfelds-maza.jpg

3. kursa rezidents Jānis Blumfelds

3. studiju gada rezidents ģimenes (vispārējās prakses) ārsta specialitātē otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmā Rezidentūra medicīnā
Pašlaik strādā praksē Ikšķiles doktorātā, Sandras Bērziņas privātpraksē
Absolvējis RSU Medicīnas fakultāti 2016. gadā

Programmas Ģimenes (vispārējās prakses) ārsts priekšrocības

  • RSU administrācijas darbinieku saprotoša, pozitīva attieksme pret studējošajiem
  • Katram jautājumam tiek mēģināts atrast individuālu risinājumu
  • Ģimenes medicīnas rotācijas cikls – programma pielāgota, liekot uzsvaru uz ģimenes medicīnu (1,5 gads rotācijas dažādu speciālistu uzraudzībā; 1,5 gads ģimenes ārsta praksē)
  • Katram rezidentam rotāciju cikls tiek saskaņots individuāli, uzrunājot konkrēto pasniedzēju
  • Rotāciju ciklos uzsvars tiek likts uz apmācību ambulatorajā etapā – ņemot vērā ģimenes medicīnas specialitātes specifiku
  • Semināru tematika aptver visus galvenos ģimenes medicīnas jautājumus
  • Semināri tiek organizēti pēc rezidentiem iepriekš zināma grafika visu trīs studiju gadu laikā
  • Iespēju robežās tiek mazināts birokrātijas slogs – dokumenti un atskaites

Plašāka informācija par programmu