RSU dāvinājumā saņems unikālu anatomisko kolekciju no Bāzeles
1. aprīlī Bāzeles pilsētā Šveicē tika parakstīts dāvinājuma līgums starp prof. Artūra fon Hohštetera (1918–1997) anatomiskās kolekcijas kuratoru Oskaru Baldomero un Rīgas Stradiņa universitātes rektoru prof. Aigaru Pētersonu par unikālu 17.–20. gadsimta anatomisko preparātu nodošanu RSU Anatomijas muzejam.
Prof. A. Pētersons saka: “Rīgas Stradiņa universitāte ir Eiropas līmeņa zinātnes universitāte, kas vienmēr uzsvērusi medicīnas vēstures nozīmi veselības aprūpes speciālistu sagatavošanā. Unikālās kolekcijas dāvinājums apliecina RSU studiju procesa un pētniecības augsto reputāciju starptautiskā mērogā.”
“Vēsturiskās kolekcijas dāvinājums Rīgas Stradiņa universitātei nav vienkārši veiksmēs stāsts, bet vairāk kā desmit gadu RSU Medicīnas vēstures institūta un Šveices medicīnas vēsturnieku akadēmiskā sadarbība. Jau iepriekš sadarbības rezultātus varēja novērtēt RSU studenti un pētnieki, un drīzumā pienesumu Latvijas medicīniskajā muzeoloģijā varēs izvērtēt ikviens RSU Anatomijas muzeja apmeklētājs,” norāda RSU Medicīnas vēstures institūta direktors prof. Juris Salaks.
“Kolekcija, kuru mēs pārņemsim, ir absolūti unikāla. Vairāki paraugi, ļoti iespējams, ir vienīgie šāda veida preparāti pasaulē. Tie atspoguļo anatomijas vēsturi no 17. gadsimta līdz 20. gadsimta sākumam. Apbrīnoju visus tos cilvēkus kā prof. Hohšteteru, O. Baldomero un daudzus anatomus pirms viņiem, kuri spējuši saglabāt kolekciju daudzu gadu garumā. Es jūtu lielu atbildību un lepnumu par to, ka tālāk šis pienākums ir uzticēts RSU Anatomijas muzejam,” saka RSU Anatomijas vadītāja docente Ieva Lībiete.
Kopš 1997. gada vēsturiskā anatomisko preparātu kolekcija glabājās Bāzelē, kompānijas Hoffmann-La Roche telpās. Kompānija humanitāru un izglītības nolūku vadīta līdz šim bija nodrošinājusi kolekciju ar tai nepieciešamajām telpām; par tās saglabāšanu rūpējās preparators un anatomijas vēsturnieks O. Baldomero. Pērn, uzzinājis par jaunatvērto RSU Anatomijas muzeju, kolekcijas kurators pieņēma lēmumu, ka unikālākie preparāti jānodod RSU Anatomijas muzejam. Tas nodrošinās preparātu ilgstošu saglabāšanu un publisku pieejamību studentu un sabiedrības izglītošanai.
Ar kolekciju klātienē iepazinās RSU Medicīnas vēstures institūta un RSU Anatomijas muzeja pārstāvji – prof. Juris Salaks un doc. Ieva Lībiete.
2022. gada nogalē plānots pārvest kolekciju uz Rīgu, bet pirms tam tiks veikta preparātu papildu izmeklēšana, daļēja vai pilnīga restaurācija un sagatavošana eksponēšanai RSU Anatomijas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā.