Pārlekt uz galveno saturu
Darbiniekiem

Līdz gada izskaņai Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) vadības personāls – no studiju programmu un katedru vadītājiem līdz dekāniem un rektorātam – īpašā projektā turpinās pilnveidot angļu valodas prasmes. Mācības, kas tiek finansētas no Eiropas Savienības (ES) struktūrfondiem, norit mērķēti, investējot vai nu zinātniskajā rakstu valodā, diskusiju un prezentācijas prasmēs, vai kopējā valodas līmeņa celšanā, un visa mērķis ir tuvināt augstskolas komandas svešvalodas zināšanas otram augstākajam – C1 – līmenim.

“Ceturtā daļa RSU studentu un piektā daļa docētāju ir no ārvalstīm. Tik starptautiska vide ļauj sajust pasaules pulsu. Apkārt skan dažādas svešvalodas, galvenokārt angļu, tāpēc RSU turpina investēt personāla izaugsmē, piedāvājot darbiniekiem bezmaksas angļu valodas kursus,” saka RSU rektors profesors Aigars Pētersons. Mācībās aktīvi piedalās visu līmeņu vadītāji, docētāji un atbalsta personāls. Tiek pilnveidotas angļu valodas zināšanas un prasmes dažādās pārvaldības situācijās – lietišķā sarakste, ikdienas darbu organizēšana, sapulču vadīšana, konsultāciju sniegšana, dažāda satura un stila dokumentu izstrāde.

Tikmēr diskusijām un prezentēšanai nepieciešamo angļu valodu šai laikposmā pilnveidojuši arī Iekšķīgo slimību katedras vadītājs profesors Aivars Lejnieks un Doktorantūras nodaļas dekāne profesore Sandra Lejniece. Laikmetā, kad zinātne ir bezgala starptautiska, viņi izbrīvēja 50 akadēmiskās stundas starp klīnicista darbu slimnīcā, docēšanu un struktūrvienību vadīšanu RSU, lai celtu angļu valodas līmeni. “Pie svešvalodas ir jāstrādā visu laiku. Angļu valodu ar privātskolotāju es mācos laiku pa laikam, un nu kopā ar profesori Lejnieci pievienojāmies arī RSU mācību grupai,” stāsta profesors Lejnieks, kurš atzīst – viņa lielākais dzinulis ir studenti un rezidenti, kuriem, šķiet, neesot problēmu pat domāt angliski. “Atšķirībā no fizikas vai ķīmijas valodas man nepadodas viegli, taču ir svarīgi izkāpt no komforta zonas, strādāt ar sevi.”

Viens no ES līdzfinansētās valodas apguves attīstības virzieniem ir zinātniskā angļu valoda, tostarp pētniecības, zinātnes, inovāciju jomā lietotais komunikācijas stils un akadēmiskā rakstība. Mācības gan profesionālajā, gan diskusiju, gan zinātnes virzienā RSU nodrošina valodu skola Alius Lingua.

“Lai valodu uzturētu formā, tā visu laiku ir jātrenē, tajā ir jāinvestē,” stāsta Juridiskās fakultātes dekāns profesors Jānis Grasis, kura nospraustais mērķis ir C1 līmenis angļu valodā. Tas ir mērķis, kas prasa nopietnu darbu, atzīst profesors, taču kursi organizēti tā, ka tie ir ērti savienojami ar darba pienākumiem. “Divreiz nedēļā īsi pirms pusdienlaika, kas nozīmē, ka no rīta puses iespējams apdarīt visus steidzamākos darbus un vēl ar možu garu ķerties klāt valodas pilnveidei,” ieskicē profesors Grasis, kurš mudina arī kolēģus izmantot iespēju celt savu angļu valodas līmeni.

Šā ES projekta ietvaros valodu pilnveidot aicināti tieši akadēmisko un administratīvo struktūrvienību vadītāji, taču iespēja izkopt angļu valodas prasmes jau gadiem bijusi pieejama ikvienam RSU darbiniekam. Iespēja profesionāļu vadībā noteikt savu angļu valodas līmeni un tad kursos to uzlabot ir viens no augstskolas darbinieku motivācijas instrumentiem, stāsta Personāla departamentā. Kopš 2015. gada savu prasmju līmeni noteikuši jau 1610 darbinieki, bet valodas līmeni minētā laika ietvaros cēluši 375 docētāji, zinātnieki un administrācijas pārstāvji. Turklāt katru mēnesi ikvienam RSU darbiniekam ir iespēja notestēt savu valodas līmeni. Nākamais angļu valodas mācību uzsaukums plānots šā gada rudenī.

Angļu valodas prasmju attīstība RSU darbiniekiem tiek īstenota, pateicoties diviem Eiropas Sociālā fonda un valsts finansētiem projektiem. Šim mērķim no projekta Rīgas Stradiņa universitātes akadēmiskā personāla kapacitātes stiprināšana (Nr. 8.2.2.0/18/A/013) finansējuma paredzēti līdz 27 892,56 EUR bez PVN, bet no projekta Pārvaldības procesu pilnveide un studiju programmu satura modernizācija Rīgas Stradiņa universitātē (Nr. 8.2.3.0/18/A/011) – līdz 57 000 EUR bez PVN.

NAP_ESF.png