Pārlekt uz galveno saturu
RSU zinātnes sinapses
Studentiem
Darbiniekiem
Skolotājiem

Pētnieku grupa no Liepājas Universitātes, Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes, kas patlaban sastāda jaunu izglītības terminu vārdnīcu, gatavojas atskatīties uz projekta darbības pirmā gada laikā paveikto. Pētījuma pasūtītāja Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija divu gadu laikā – līdz 2023. gada jūnijam – sagaida izglītības terminu skaidrojošās tiešsaistes vārdnīcas manuskriptu latviešu valodā ar terminu ekvivalentiem četrās svešvalodās.

Pasūtījuma mērķis ir nodrošināt izglītības terminoloģijas attīstību un vienotas izpratnes veidošanos par izglītības terminu saturu, tādējādi veicinot izglītības terminu kvalitatīvu lietojumu gan iesaistītajās institūcijās, gan sabiedrībā kopumā. Vārdnīcas plānotais apjoms – 3000 šķirkļu.

Pētījuma procesa pirmajā posmā tika apzināta jau lietotā izglītības terminoloģija, izmantojot datubāzes un terminu vārdnīcas, glosārijus, normatīvos dokumentus, mācību standartus, programmas, politikas plānošanas dokumentus, kā arī monogrāfijas un promocijas darbus pedagoģijā un izglītības zinātnēs, kas izdoti vai aizstāvēti pēc 2000. gada. Pašlaik tiek analizēti esošie nozares termini, precizējot terminu skaidrojumu atbilstīgi mūsdienu nostādnēm, kā arī vārdnīcai tiek pievienoti jauni termini, savukārt svešvalodu eksperti nodarbojas ar terminu ekvivalentu izvēli angļu, vācu, franču un krievu valodā. Plānots, ka jūnija sākumā izglītības zinātnes un valodniecības ekspertu vērtējumam tiks nosūtīti pirmie 1500 izstrādātie šķirkļi.

Tiešsaistes vārdnīcu paredzēts publicēt Nacionālajā terminoloģijas portālā, bet pirms tam tā apstiprināma Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijā.

Pētījums Izglītības terminu skaidrojošā tiešsaistes vārdnīca (vadītāja – Diāna Laiveniece) notiek Eiropas Sociālā fonda projektā Izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas izveide un īstenošana (nr. 8.3.6.2/17/I/001). No RSU puses projektā iesaistījušās profesore Tatjana Koķe (RSU Pedagoģsikās izaugsmes centrs) un docente Inga Laizāne (RSU Valodu centrs).

NAP_ESF.png