RSU Inovāciju centrs aicina uz sadarbību studējošos, pētniekus un nozaru pārstāvjus
Inovācijas jau daudzus gadus ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) attīstības prioritāte. Aizvadītā gada decembrī universitāte spēra jaunu soli, izveidojot RSU Inovāciju centru. Kādi būs ieguvumi, stāsta centra direktore Līga Žūka (attēlā).
Kā raksturojat jauna centra izveides nepieciešamību?
Taisnība, ka RSU jau sen attīsta inovācijas dažādās struktūrvienībās, pētījumu centros un laboratorijās gan medicīnas, gan sociālo zinātņu jomā.
Centra mērķis ir apvienot visas inovāciju aktivitātes zem viena "lietussarga".
Lai katrs inovāciju procesā iesaistītais zinātu, kur vērsties, ko darīt, kā savu ideju attīstītu. Esam uzsākuši izstrādāt ceļa kartes dažādām Inovāciju centra mērķa auditorijām – studējošajiem, pētniekiem, industrijas pārstāvjiem, lai katram būtu skaidrs un saprotams, kā labāk iesaistīties inovāciju procesā un kļūt par inovāciju ekosistēmas dalībnieku. Nozīmīgs akcents tiek likts uz sadarbību ar uzņēmējiem, jo mērķis ir nodot pētnieku radītās zināšanas un tehnoloģijas industrijai jaunu pakalpojumu un produktu attīstīšanai.
Ja reiz Inovāciju centrs ir kā lietussargs, kas aptver dažādas iespējas, kas slēpjas zem tā?
Mūsu centrs tika izveidots 2023. gada 14. decembrī. RSU padome lēma, ka tas ir veidots apvienojot Tehnoloģiju pārneses kontaktpunktu (TPK), kam ir jau 15 gadu pieredze, un biznesa inkubatoru B-Space, kurš darbojas kopš 2019. gada. TPK nodarbojas ar dažādiem līgumpētījumiem, kopprojektu radīšanu, izstrādāto produktu komercializēšanu un licencēšana. Šis vairāk ir pētnieku un nozaru sasaistes instruments.
B-Space auditorija līdz šim vairāk bija jebkura kursa un līmeņa studējošie. Ne tikai no programmām, kas saistītas ar ekonomiku, bet arī ar medicīnu, sabiedrības veselību un sociālām zinātnēm. Jāatzīst, ka ne visas biznesa inkubatora ieceres tika piepildītas, jo sākās pandēmija un attālinātā komunikācija. B-Space sākotnējā ideja bija, ka cilvēki tiekas un kopā rada idejas, tādēļ pamazām vēlamies klātienes saiti atjaunot. B-Space telpās notiek dažādas klātienes aktivitātes – darbnīcas, apmācības.
Kopējā RSU ekosistēmā Inovāciju centram ir liela nozīme, jo, lūkojoties plašāk, universitātes misija ir ne tikai sagatavot augsta līmeņa specialistus darba tirgum, veikt augstas kvalitātes pētniecību, bet arī radīt zināšanas un tehnoloģijas, kuras nodot privātajam sektoram, veicinot kopējo valsts ekonomikas attīstību.
Esat izstrādājuši īpašu inovāciju ekosistēmas karti, kurā savu vietu var atrast visi iesaistītie. Kā tā palīdz?
Studenti, kuriem ir vēlme darboties un attīstīt inovatīvus risinājumus, var pieteikties studentu pētniecības un inovāciju grantam. Vēl viena iespēja ir pieteikties B-Space pirmsinkubācijas programmai. Tas ir sākums. Ja studējošo grupa grib tālāk attīstīt savu ideju, tad viņi var nākt uz biznesa inkubatoru, piedalīties inkubācijas programmā un saņemt mentora palīdzību. Turpinājumā komandas, kas iziet biznesa inkubatora programmu, jau var iesaistīties starpaugstskolu jaunuzņēmumu attīstības platformā Unilab. Tajā finansējuma piesaistes iespējas būs jau lielākas, būs pieejams starptautisks mentoru atbalsts. Nozīmīgs atbalsta rīks var būt arī dažādās aktivitātes EIT Health Hub, kur koordinētāji ir RSU.
Ja industrijas pārstāvjiem ir interese par pētījumiem un to rezultātiem, viņi apmeklē TPK, tiekas ar mūsu speciālistiem, kuri savukārt palīdz atrast un saved kopā ar piemērotāko pētnieku grupu.
Komunikācijā ar TKP speciālistiem nozaru pārstāvji uzzina arī par citiem līdz šim nezināmiem, bet, iespējams, uzņēmējdarbībā ļoti nepieciešamiem pētījumiem, rezultātiem un prototipiem.
Kā palīdzat pētniekiem, kuri grib komercializēt savu atklājumu?
Pētniekam TPK palīdz piesaistīt finansējumu prototipa tālākai izstrādei vai veikt licencēšanu. Daļa iegūtā finansējuma atgriežas pie pētnieka. Arī pats pētnieks var veidot zinātnes ietilpīgu Spin-off jaunuzņēmumu sava prototipa attīstībai, nevis atdot to citiem uzņēmējiem. Tādēļ mēs Inovāciju centrā vēlamies izveidot kursu pētniekiem par uzņēmējdarbības pamatiem. Tajā varētu uzzināt, piemēram, kā notiek produktu komercializācija, kā aizsargāt intelektuālo īpašumu.
Vai aicināt studentus un pētniekus jau šobrīd apmeklēt RSU Inovāciju centru?
Noteikti.
Ja ir jau kāda biznesa ideja, vai tikai vēlme, ja ir kāds pētījums vai prototips, aicinām pie mums.
Sadarbību iesāksim ar 30 minūšu sarunu, kurā noskaidrosim vēlmes, jau paveikto un darāmo. Pēc tam sekos nākamie soļi. Aicinām nekavēties un nekautrēties, bet nākt uz Inovāciju centru arī tad, ja konkrēta ideja vēl nav, bet ir vēlme un aptuvena izpratne par sasniedzamo mērķi.
Projekts nr. KPVIS 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/005 RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija.