Pārlekt uz galveno saturu

Uz pierādījumiem balstītu kariesa kontroles stratēģiju ieviešana bērnu zobārstniecībā Latvijā – pierādījumu pārneses pētījums (IEVA)

Projekta/līguma nr.
lzp-2022/1-0047
Projekta finansējums
300 000,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.01.2023. - 31.12.2025.

Mērķis

Veicināt pierādījumu pārnesi par efektīvām neinvazīvām un minimāli invazīvām kariesa ārstēšanas stratēģijām bērnu zobārstniecībā Latvijā.

Apraksts

Tiks veikti trīs dažādi pētījumi. Tostarp tiks pētīts zobārstu komandas locekļu attieksme un vecāku viedokļi par pierādījumos balstītu kariesa ārstēšanu un minimāli invazīvu kariesa ārstēšanas metožu perspektīvu ekonomisko novērtējumu salīdzinājumā ar tradicionālo iejaukšanos. Zinātniskie rezultāti tiks izmantoti, lai informētu lēmējinstitūcijas, veicinātu uzvedības izmaiņas un ļautu ieviest uz pierādījumiem balstītu bērnu zobārstniecības aprūpi Latvijā.

Projekts sastāv no sešām savstarpēji papildinošām darba paketēm (WP), no kurām trīs var uzskatīt par atsevišķu projektu, kas kopā nodrošinās JBI modeļa pierādījumu pārneses posmu (jbi-pieeja-EBHC-mūsu pieeja):

  1. WP2 - Vecāku viedoklis par neinvazīvām un minimāli invazīvām kariesa ārstēšanas stratēģijām - kvalitatīvs pētījums;
  2. WP3 - Zobārstu komandas speciālistu viedoklis par neinvazīvām un minimāli invazīvām kariesa ārstēšanas stratēģijām - kvalitatīvs pētījums;
  3. WP4 - Uz pierādījumiem balstītu kariesa ārstēšanas stratēģiju ekonomiskais novērtējums salīdzinājumā ar tradicionālo pieeju - prospektīvs ekonomiskais novērtējums.
Publikācijas zinātniskos žurnālos
Publicētas datu kopas
Prezentācijas zinātniskos kongresos
  • "Cost-benefit analysis of non-invasive early childhood caries management interventions among Latvian preschool children" - 70. ORCA (Eiropas Kariesa pētniecības organizācijas) kongresā, Egmond aan Zee, Nīderlandē 2023. gada 5.-8. jūlijam; 
  • "Periodontal Status and Oral Health Related Behaviour in Latvian Adolescents, 2023" 27. EADPH (Eiropas Zobārstniecības sabiedrības veselības asociācijas) kongresā 2023. gada 14.-16. septembrī; 
  • "A qualitative reflexive thematic analysis exploring parents’ perceptions of minimally invasive caries management strategies" 71. ORCA (Eiropas Kariesa pētniecības organizācijas) kongresā, Egmond aan Zee, Nīderlandē 2023. gada 5.-8. jūlijam.
Izstrādāti maģistra līmeņa pētniecības darbi
  • "Recommended procedures for managing carious lesions in primary teeth with pulp involvement: A Scoping Review", Julius Giese, iegūts zobārsta grāds. 
  • "Availability of public dental care service for children in Latvia", Zane Freimane, iegūts veselības vadības maģistra grāds. 
  • "Caries Prevalence and Severity in 12 and 15-Year-Old Latvian Children in 2023", Agnese Rivare-Palena, bērnu zobārstniecības specialitātes grāda iegūšanai. 
  • "A qualitative reflexive thematic analysis exploring parents’ perceptions of minimally invasive caries management strategies", Natalija Protasa, bērnu zobārstniecības specialitātes grāda iegūšanai. 
  • “Parents' attitudes towards non-invasive and minimally invasive caries treatment strategies - a qualitative study using focused analysis”, Elza Vagale, zobārsta grāda iegūsanai (vēl izstrādes procesā). 
  • “A Characterization of Public Sector Pulp Treatments for Primary Teeth in Latvia in 2022”, Beāte Bizņa, bērnu zobārstniecības specialitātes grāda iegūšanai. 
Starptautiskas konferences organizēšana

2023. gada 14.-16. septembrī organizējām Eiropas Sabiedrības veselības zobārstniecībā asociācijas (EADPH) 27. ikgadējo kongresu. Tā ietvaros notika paneļa diskusija tieši par projekta IEVA mērķiem. Paneļdiskusijā par ilgtspējīgu zobārstniecību, pētniecību un veselības aprūpi tika uzsvērta profilakses un efektīvas agrīnas ārstēšanas nozīme. Eksperti, kas pārstāvēja gan zinātni un izglītību, gan politiku apsprieda problēmas un panākumus, īstenojot tādas veselības aprūpes programmas kā Skotijas Childsmile, Dānijas zobarstniecības aprūpi un profilakses programmas un politikas laboratoriju Kanādā. Viņi uzsvēra, ka veselības aprūpes stratēģijās ir nepieciešama politiska iesaiste un vides izpratne, ko komentēja arī Eiropas Parlamenta pārstāvis. Tika apspriesta mutes veselības integrācija primārajā aprūpē, pacientu pieejamība un izglītības trūkumi efektīvas prakses nodrošināšanai. Lai izveidotu ilgtspējīgāku un efektīvāku veselības aprūpes sistēmu, tika ierosināts izmantot PVO Globālā mutes veselības stratēģiju un kopējo riska faktoru pieeju. Tika uzklausīta arī pacientu perspektīva, kas sniedza ieskatu izaicinājumos, kas jāpārvar efektīvai aprūpes sistēmai, uzlabojot pieejamību un paplašinot pakalpojuma saņēmēju pārklājumu visā valsts teritorijā. 

Nacionālu konferenču organizēšana ar starptautisku lektoru piedalīšanos
  • Latvijas 10. Starptautiskā profilakses konference zobārstniecībā 2023. gada 16. septembrī pulcēja veselības aprūpes speciālistus no Latvijas, Lietuvas, Dānijas un Lielbritānijas, lai diskutētu par izaicinājumiem veselības aprūpē, rastu risinājumus ilgtspējīgas bērnu zobārstnieciskās aprūpes nodrošināšanai, uzlabojot pakalpojumu pieejamību un efektivitāti Latvijas iedzīvotājiem. 
  • Darba grupa “Integrating Oral Health into Primary Healthcare in the Context of Value-Based Healthcare” 2023. gada 17. martā pulcēja ekonomikas, sabiedrības veselības un zobārstniecības speciālistus no Latvijas, Igaunijas, Austrālijas un Čīles. Mērķis bija izpētīt uz vērtību balstītas zobārstniecības ieviešanas veicinātājus un šķēršļus Latvijā, lai attīstītu ilgtspējīgu un rentablu veselības aprūpes praksi. Nosakot galvenos faktorus, kas ietekmē uz vērtību balstītas zobārstniecības ieviešanu Latvijā, un ieskicējot plānu mutes veselības integrēšanai vispārējās veselības aprūpes sistēmās, ir iespēja uzlabot zobārstniecības aprūpes kvalitāti Latvijā un veicināt labākus veselības rezultātus pacientiem. 
  • Apaļā galda diskusijā “Zobārstniecības aprūpes izaicinājumi Latvijā - vai Cēsis būs pārmaiņu sākums?” piedalījās pārstāvji no RSU, Latvijas Republikas Veselības, Ekonomikas un Izglītības ministrijas, Cēsu novada domes, zobārstniecības privātklīnikām un pacientu organizāciju pārstāvji. Pasākums nodrošināja iespējas gūt atbildes uz praktiskiem jautājumiem, kas nepieciešami pilotprojekta par efektīvu bērnu zobārstniecības metožu ieviešanu pieteikuma papildinājumiem. 
Speciālistu informēšanas aktivitātes

Lekcijas zobārstniecības komandas informēšanai par pētāmajām metodēm  

  • 20.03.2023 - lekcija SIA Rīgas Stradiņa universitāte Stomatoloģijas institūta darbinieiem par pētījumu rezultātiem un pētāmajām bērnu zobārstniecības metodēm. 
  • 21.04.2023 - Expo Dental Latvia - kongresa atklāšanas lekcija zobārstiem, zobu higiēnistiem un asistentiem par izaicinājumiem bērnu zobārstniecībā un uz pierādījumiem balstītām kariesa kontroles metodēm. 
  • 08.05.2024 - lekcija SIA Rīgas Stradiņa universitāte Stomatoloģijas institūta darbinieiem par projekta aktualitātēm. 
  • 16.09.2023 - lekcija 10. Profilakses konferences laikā - zobārstiem, zobu higiēniestiem un asistentiem par zīdīšanas būtiskumu vesela bērna attīstībai un kariesa profilaksei. 
  • 11.11.2023 - lekcija zobārstiem un zobu higiēnistiem par sudraba diamīna fluorīda efektīvu lietošanu bērnu kariesa kontrolei. 
  • 24.11.2023 - lekcija RSU Sabiedrības veselības maģistrantūras studentiem “Global aspects of oral health”, iekļaujot efektīvas kariesa kontroles stratēģijas populācijas līmenī un veselības aprūpes sistēmu izaicinājumus uz pierādījumiem balstītu metožu ieviešanā. 
  • 19.04.2024 - Expo Latvia Dental - lekcija zobu higiēnistiem par zīdīšanas būtiskumu vesela bērna attīstībai un kariesa profilaksei. 

Citu medicīnas speciālistu informēšana  

  • 24.02.2024 - Interdisciplinārā konference ģimenes ārstiem, pediatriem, citu specialitāšu ārstiem un zobārstniecības komandai - lekcija par bērnu zobārstniecības aprūpē iekļaujamamām jaunajām kariesa kontroles metodēm. 
  • 30.04.2024 - publikācija žurnālā “Doctus” par mutes mikrobiomu un agrīnas profilakses nozīmi bērnu zobu veselības saglabāšanai. 
Projekta publicitātes aktivitātes