Kursa vadītājs:Toms Rātfelders
Mērķauditorija:Politikas zinātne
Valoda:Latviešu
Zinātnes nozare:Politikas zinātne

Kursa mērķis ir iepazīstināt studentus ar jaunākajiem pasaulē izmantotajiem rīkiem un metodēm politikas zinātnes pētniecībā, kuri palīdzētu kursa un bakalaura darbu izstrādē. Ņemot vērā arvien lielāku politikas zinātnes pētniecības uzsvaru uz jaukto (mixed) metožu pielietošanu, kurss ir veidots kā salikums no divām daļām - kvanitatīvās un kvalitatīvās, tai pat laikā uzsverot abu metožu kategoriju savietojamību atbildēšanā uz aktuālajiem politikas jautājumiem. Kursa ietvaros tiks aplūkotas tādas kvalitatīvās pētniecības metodes kā intervijas, procesa izsekošana (process tracing), kvalitatīvā salīdzinošā analīze (QCA), satura, kontent/diskursa analīze, kā arī sabiedrisko tīklu analīze un etnogrāfija. To papildinās tādas kvantitatīvās metodes kā divfaktoru/daudzfaktoru regresiju analīze, automatizētā teksta analīze un eksperimenti. Kursa ietvaros tiks arī attīstītas studentu spējas domāt kā zinātniekiem, iepazīstinot ar neatkarīgo un atkarīgo mainīgo principiem, labu pierādījumu atlasīšanas praksi, cēloņsakarībām (un to noteikšanu), kā arī iespējām ierobežot personisko uzskatu ietekmi uz pētījuma rezultātiem.

Nav nepieciešamas priekšzināšanas. Minimālas zināšanas par Stata un R programmatūru lietošanu studiju procesu atvieglinās.

Kursa rezultātā studenti spēs vairāk orientēties politikas zinātnes literatūrā un atpazīt pētnieku pielietotās pētījumu metodes. Tie spēs saprast pamata principus, uz kuriem ir tikusi bāzēta autora argumentācija un potenciāli arī atrast iespējamos zinātniskos "caurumus". Tāpat studenti iegūs zināšanas par kvalitatīva zinātniska pētījuma priekšnoteikumiem un iemācīsies atšķirt nepārliecinošus no pārliecinošiem pierādījumiem. Tie arī iegūs priekšstatu par teorijas nozīmi politisku problēmjautājumu skaidrošanā un potenciāli sāks izvērtēt savas pozicionalitātes un personīgo uzskatu ietekmi uz radītajiem zinātniskajiem rezultātiem.

Kursa ietvaros studenti iegūs pirmās iemaņas statistisko programmatūru (Stata un R) lietošanā, kā arī ar praktisku uzdevumu palīdzību būs pamata līmenī iemācījušies integrēt metodes potenciālos pētījumos. Tāpat arī regulāru prezentāciju ietvaros, tiks izkoptas prasmes prezentēt savus pētījuma rezultātus lielas auditorijas priekšā. Turklāt savstarpējo diskusiju ietvaros, studenti pamata līmenī būs apguvuši sniegt konstruktīvu zinātnisku kritiku un padomus citu pētījumu uzlabošanā.

Studenti spēs orientēties galvenajos poltikas zinātnes standartos, kas tiem sniegs atbalstu gan kursa darba, gan bakalaura darba izstrādē.

Plānošanas periods:2024. gada rudens semestris
Starptautiskās attiecības - Eiropas studijas, SE5BakalaursIerobežota izvēleToms Rātfelders