Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas
Programma sagatavo augsti kvalificētus speciālistus starptautisko attiecību jautājumos darbam diplomātijas, starptautisko attiecību un politikas jomās Latvijā un ārvalstīs.
Īsumā par programmu
socioloģija, politoloģija un antropoloģija
akreditēta līdz
akadēmiskais sociālo zinātņu bakalaura grāds politoloģijā
8.00–18.00
2 RSU finansētas
50 maksas
Globalizācijas un citu starptautisko procesu rezultātā palielinās to jautājumu klāsts, kuri tiek risināti starptautiskajā vidē. Papildus drošības un ekonomikas jautājumiem arī finanšu, kultūras, zinātnes, sociālie, apkārtējās vides un pat lauksaimniecības jautājumi ir kļuvuši par daļu no starptautiskās politikas darbakārtības, kas rada pieprasījumu pēc atbilstoši izglītotiem speciālistiem, kas orientējas Eiropas Savienības (ES), divpusējās un daudzpusējās diplomātijas, drošības, tiesību un citos starptautisko attiecību jautājumos. Tieši tāpēc otrajā studiju gadā studējošajiem būs iespēja izvēlēties kādu no mūsu piedāvātajām specializācijas plūsmām Starptautiskās attiecības un diplomātija vai Eiropas Savienības inovāciju vadība. Iespēja specializēties konkrēto tēmu lokā ne tikai sniegs padziļinātas pētnieciskās un praktiskās zināšanas par konkrētajiem jautājumiem, bet arī ļaus studēt tieši to, kas interesē.
Studiju vide
Studijas notiek modernā, ērtā un studijām pielāgotā vidē. Nodarbību telpas ir aprīkotas ar modernu prezentācijas aprīkojumu, kas ļauj nodarbībās integrēt dažādus apmācību līdzekļus, prezentācijas, filmas vai tiešsaistes saziņu. Studējošajiem ir iespējams izmantot RSU bibliotēkas grāmatu krājumu vai datubāzu piedāvātās publikācijas, bet starplaikus starp lekcijām pavadīt lietderīgi, kādā no daudzajām studējošo darba vietām.
Studiju saturs
- 1. studiju gads
Studēsi starptautisko attiecību un politikas zinātnes pamatus. Gūsi priekšstatu par valstu ārpolitiskajām pieejām, diplomātijas teoriju un praktisko izpausmi valstu un citu starptautisko aktoru kontekstā. Apgūsi praktiskas iemaņas – publiskās uzstāšanās un prezentācijas prasmes. Studiju gada noslēgumā izstrādāsi un prezentēsi savu pirmo zinātnisko pētījumu.
- 2. studiju gads
Gatavojies papildināt savas zināšanas par starptautisko attiecību teorijām un starptautisko institūciju darbību, kā arī par labākajām pieejām valstu ārpolitikas izpratnei un analīzei. Šajā gadā sāksi apgūt specializētus kursus, kas veltīti noteiktiem starptautisko attiecību jautājumiem un spēlētājiem – attīstības sadarbību, starptautisko ekonomiku, Eiropas Savienības kaimiņattiecību politiku, kā arī ASV, Ķīnu un Krieviju. Varēsi izvēlēties un praktizēties Eiropas Savienības vai starptautisko attiecību un diplomātijas jautājumos. Arī otro studiju gadu noslēgsi ar savu patstāvīgi izstrādāto zinātnisko pētījumu par kādu no starptautiskās politikas vai Eiropas Savienības aktualitātēm.
- 3. studiju gads
Turpināsi apgūt starptautisko attiecību jautājumus un izmantot iepriekš iegūtās zināšanas, lai aplūkotu starptautiskās politikas jautājumus no dažādām perspektīvām: globalizācijas antropoloģijas, attīstības stratēģiju, lēmumu pieņemšanas ārpolitikā, kā arī jauno reģionālo lielvaru – Brazīlijas, Indijas un citu – attīstību un ārpolitiku. Varēsi iepazīties ar diplomātu darba formālo pusi kursā Diplomātiskais protokols vai sagatavoties pārliecinoši uzstāties TV kameru priekšā kursā Mediju treniņš. Pavasara semestrī dosies četru nedēļu praksē kādā no Latvijas Republikas ministrijām vai citām institūcijām un organizācijām, kas nodarbojas ar starptautiskiem jautājumiem. Līdz absolvēšanai tavs uzdevums būs izstrādāt līdz šim nopietnāko zinātnisko pētījumu – bakalaura darbu, kurā apvienosi visā studiju procesā gūtās zināšanas un iemaņas.
- Apgūstamie studiju kursi
1. semestris Kategorija Kursa kods Studiju kursa nosaukums Īstenotājs Kursa vadītājs ECTS A SZF_135 Akadēmiskā angļu valoda sociālajās zinātnēs Sociālo zinātņu fakultāte Sniedze Vilde 6 A KPUMTK_012 Civilā un vides aizsardzība Klīnisko prasmju un medicīnas tehnoloģiju katedra Oļegs Sabeļņikovs 3 A SZF_004 Eiropas politiskā vēsture Sociālo zinātņu fakultāte Andris Sprūds 4 A SZF_005 Ievads ārpolitikā un diplomātijā Sociālo zinātņu fakultāte Māris Cepurītis 4 A SZF_002 Ievads Latvijas vēsturē un politikā Sociālo zinātņu fakultāte Ilga Kreituse 3 A SZF_003 Ievads starptautiskajās attiecībās Sociālo zinātņu fakultāte Edijs Bošs 4 A KSK_256 Ievads studijās un specialitātē Sociālo zinātņu fakultāte Ruta Siliņa 3 A SZF_011 Vispārīgā tiesību teorija Sociālo zinātņu fakultāte Marta Urbāne 4 2. semestris Kategorija Kursa kods Studiju kursa nosaukums Īstenotājs Kursa vadītājs ECTS A SZF_135 Akadēmiskā angļu valoda sociālajās zinātnēs Sociālo zinātņu fakultāte Sniedze Vilde 6 B VVDG_042 Digitālā pratība Sociālo zinātņu fakultāte Didzis Lauva 3 A SZF_010 Ievads Eiropas integrācijā Sociālo zinātņu fakultāte Vineta Kleinberga 4 A SZF_009 Politikas teorijas Sociālo zinātņu fakultāte Elvīra Šimfa 4 A SZF_008 Starptautiskā drošība: teorijas, koncepcijas un jautājumi Sociālo zinātņu fakultāte Māris Andžāns 4 A SZF_012 Studiju darbs Sociālo zinātņu fakultāte Elīna Vrobļevska 5 A SZF_007 Zinātnisko darbu izstrāde un pētniecības metodes Sociālo zinātņu fakultāte Lelde Metla-Rozentāle 4 3. semestris Kategorija Kursa kods Studiju kursa nosaukums Īstenotājs Kursa vadītājs ECTS A SZF_015 Ārpolitikas analīze Sociālo zinātņu fakultāte Mārtiņš Vargulis 4 B KF_069 Dizaina domāšana un inovācijas Sociālo zinātņu fakultāte Ruta Siliņa 3 A SZF_013 Eiropas lielvalstu salīdzinošā politika Sociālo zinātņu fakultāte Lelde Metla-Rozentāle 4 A SZF_016 Eiropas Savienības ārpolitika Sociālo zinātņu fakultāte Aleksandra Palkova 4 B KF_010 Feminisms mākslā un kultūrā Sociālo zinātņu fakultāte Jana Kukaine 3 B SZF_126 Franču valoda Sociālo zinātņu fakultāte Aleksandrs Timofejevs 6 B SZF_071 Kvantitatīvie un kvalitatīvie rīki inovatīvai politikas pētniecībai Sociālo zinātņu fakultāte Toms Rātfelders 3 A SZF_017 Politiskā un starptautiskā ekonomika Sociālo zinātņu fakultāte Kārlis Bukovskis 3 B SZF_124 Politiskais mārketings Sociālo zinātņu fakultāte Lelde Metla-Rozentāle 4 A SZF_014 Starptautiskā politika: pamatteorijas un koncepcijas Sociālo zinātņu fakultāte Elīna Vrobļevska 4 B SZF_127 Vācu valoda Sociālo zinātņu fakultāte Ludmila Jermakoviča 6 6. semestris Kategorija Kursa kods Studiju kursa nosaukums Īstenotājs Kursa vadītājs ECTS A SZF_034 Bakalaura darba izstrādāšana un aizstāvēšana Sociālo zinātņu fakultāte Māris Cepurītis 22 A SZF_035 Bakalaura darba tēžu aizstāvēšana un darba priekšaizstāvēšana Sociālo zinātņu fakultāte Māris Cepurītis 2 A PZK_095 Prakse Sociālo zinātņu fakultāte Lelde Metla-Rozentāle 6
Studiju metodes
Studijās šajā programmā organizētas pēc studentu atzinīgi novērtētās moduļu sistēmas, kas paredz, ka viena mēneša garumā apgūsti konkrētus kursus un noslēgumā uzreiz nokārto pārbaudes darbu. Tam seko nākamais modulis. Šāda sistēma ļauj padziļināti apgūt konkrētu jomu, koncentrēties un sasniegt labāku vērtējumu kursa noslēgumā.
Papildus studiju procesam studējošajiem būs iespēja vieslekciju ietvaros dzirdēt Latvijas un starptautiskās politikas prominences, diplomātus un starptautiski zināmus politikas pētniekus. Savas prasmes varēs pilnveidot un pārbaudīt, piedaloties RSU organizētajos debašu turnīros vai ikgadējā studējošo zinātniskajā konferencē. Starptautisko skatījumu un kontaktus varēs paplašināt, izmantojot Erasmus+ programmas iespējas vienu semestri studēt kādā no Eiropas augstskolām.
Darba iespējas pēc studijām
Programmas absolventi savu karjeru var uzsākt Latvijas Republikas Ārlietu ministrijā un Latvijas diplomātiskajās pārstāvniecībās ārpus Latvijas, Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijā, kā arī citās Latvijas Republikas institūcijās, piemēram, Kultūras, Iekšlietu vai Izglītības un Zinātnes ministrijās, kā arī Latvijas Republikas Saeimā. Daļa absolventu tālākās karjeras iespēja saista ar uzņēmumiem, kuri attīsta starptautisko sadarbību, vai ar starptautiskajām institūcijām, piemēram, Eiropas Savienību.
"Stradiņu" rūdījums ir kā zīmols: RSU absolvents Artūrs Šakurovs
Kādēļ uzvarēja starptautiskās attiecības?
RSU studente Katrīna Bunde izvēlas politiku
Absolventi
Studijas šajā programmā sniedza lielu pārliecību par zināšanu un prasmju kvalitāti, kuras saņēmu studiju laikā. Pasniedzēju augstais līmenis, studiju disciplīna, kā arī mācību līdzekļu pieejamība raksturo studiju kvalitāti, kas mani kā RSU studentu padarīja pievilcīgu darba devējiem jau studiju laikā. No pirmā kursa praktizējos un strādāju Eiropas Komisijā, Latvijas Institūtā kā arī Rīga 2014 birojā. Pēc studijām bija tikai likumsakarīgi, ka darbs nebija jāmeklē, jo piedāvājumi nāca paši.
Edgars Žukovskis, projektu vadītājs, Sponsorking
Studijas RSU kalpojušas par redzesloka paplašināšanas, kvalitatīvu zināšanu iegūšanas un profesionalitātes pilnveidošanas instrumentu. Studiju process ir intensīvs, pieprasot no studenta disciplīnu un efektīvu laika plānošanu, kas noder turpmākā profesionālajā darbībā. Iegūtās zināšanas un prasmes ir bijis priekšnosacījums veiksmīgai darba pienākumu izpildei.
Mārtiņš Vargulis, Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas Aizsardzības politikas departamenta Aizsardzības politikas un stratēģijas nodaļas vadītājs.
Studijas šajā programmā sniedza iespēju iepazīties ar plašu klāstu teorētisku un analītisku jautājumu, kā arī apzināties konceptuālas un praktiskas pretrunas gan socioloģiskā, gan politiskā līmenī, tādējādi labi sagatavojot un motivējot studiju turpināšanai ārzemēs. Īpaši novērtēju iegūtās praktiskās zināšanas – laika menedžmenta iemaņas un pieredze pētnieciskos projektos ir kalpojušas par nozīmīgiem instrumentiem karjeras un kontaktu veidošanā.
Elizabete Vizgunova, Eiropas Starpdisciplināro studiju programmas maģistrante – Eiropas Koledža, Natolina Polijā un Sciences Po Francijā.
Studente Sāra Elizabete Vīnberga: Iestājos RSU, jo gribēju iegūt labāko augstāko izglītību Latvijā
Uzņemšanas prasības
- Obligātās prasības
- Vidējā izglītība
- CE sertifikāts latviešu valodā
- CE sertifikāts matemātikā
- CE sertifikāts svešvalodā vai starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījuma dokuments
- Kompleksais pārbaudījums (profesionālais tests), ja pretendē uz RSU finansētu studiju vietu
- Dokumenti, kas jāiesniedz
- Jāaizpilda pieteikums elektroniskajā Uzņemšanas sistēmā https://uznemsana.rsu.lv un jāpievieno sekojoši dokumentu elektroniskie faili / datnes:
- Pase (datu lapa) vai personas apliecība (eID abas puses)
- Fotogrāfija (studējošā apliecībai)
- Atestāts, kas apliecina vispārējās vidējās izglītības iegūšanu
- Atestāta par vispārējo vidējo izglītību pielikums “Sekmju izraksts" (abas puses), kurā reflektantam, kurš vispārējo vidējo izglītību ir ieguvis laikposmā no 1997. / 98. mācību gada līdz tekošajam uzņemšanas periodam, sekmju izrakstā obligāto un izvēlēto pamatpriekšmetu vērtējums ir vismaz 4 balles 10 ballu sistēmā (atzīmes specializētajos kursos netiek ņemtas vērā)
- Centralizēto eksāmenu (turpmāk – CE) sertifikāti, kas minēti augstāk
- Dokuments, kas apliecina dokumentu reģistrēšanas pakalpojuma apmaksu
- Ja kādā no iesniedzamajiem dokumentiem ir cits personas uzvārds un / vai vārds un / vai personas kods nekā pasē, tad jāuzrāda arī dokuments, kas apliecina personas datu maiņu
- Par iestāšanās dokumentu reģistrēšanu nav jāmaksā bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem jāuzrāda normatīvajos aktos noteiktā kārtībā izsniegta apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai
- Ja reflektants izglītības dokumentu vai akadēmisko grādu ir ieguvis ārvalstīs (izņemot Igaunijā un Lietuvā), iesniegumam pievieno Akadēmiskās informācijas centra izziņu par to, kādam Latvijā piešķirtam izglītības dokumentam vai akadēmiskajam grādam atbilst ārvalstīs iegūtais izglītības dokuments vai grāds
- Vērtēšanas kritēriji
Studiju programmas Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas reflektantus imatrikulē saskaņā ar konkursa rezultātiem, ko veido CE vērtējumi matemātikā, latviešu valodā, svešvalodā.
Uzņemšanas rezultātu kopvērtējumu 100% sastāda:- 10% no kopējā vērtējuma ietekmē CE vērtējums Matemātikā,
- 45% no kopējā vērtējuma ietekmē CE vērtējums Latviešu valodā,
- 45% no kopējā vērtējuma ietekmē CE vērtējums svešvalodā vai starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījuma vērtējums svešvalodā.
Reflektantiem, kuri vidējo vispārējo izglītību ir ieguvuši pēc Valsts izglītības satura centra (VISC) īstenotā projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” (Skola 2030), konkursa rezultātu sastāda valsts pārbaudes darbu rezultāti šādos izglītības apguves līmeņos:
- Augstākais līmenis (reizina ar koeficientu 1.0)
- Optimālais līmenis (reizina ar koeficientu 0.75)
- Vispārīgais līmenis (reizina ar koeficientu 0.5)
Studiju programmas Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas reflektanti, kuri tiek imatrikulēti RSU finansētā studiju vietā – imatrikulācija notiek saskaņā ar konkursa rezultātiem, ko veido kompleksā pārbaudījuma vērtējums vai noslēguma pārbaudījuma sagatavošanas kursos Jauno diplomātu un politologu akadēmija vērtējums un CE vērtējumi matemātikā, latviešu valodā, svešvalodā.
Uzņemšanas rezultātu kopvērtējumu 100% sastāda:- 10% no kopējā vērtējuma ietekmē CE vērtējums Matemātikā,
- 10% no kopējā vērtējuma ietekmē CE vērtējums Latviešu valodā,
- 10% no kopējā vērtējuma ietekmē CE vērtējums svešvalodā vai starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījuma vērtējums svešvalodā,
- 70% no kopējā vērtējuma ietekmē kompleksā pārbaudījuma vērtējums vai noslēguma pārbaudījuma vērtējums sagatavošanas kursos Jauno diplomātu un politologu akadēmija .
Reflektantiem, kuri vidējo vispārējo izglītību ir ieguvuši pēc Valsts izglītības satura centra (VISC) īstenotā projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” (Skola 2030), konkursa rezultātu sastāda valsts pārbaudes darbu rezultāti šādos izglītības apguves līmeņos:
- Augstākais līmenis (reizina ar koeficientu 1.0)
- Optimālais līmenis (reizina ar koeficientu 0.75)
- Vispārīgais līmenis (reizina ar koeficientu 0.5)
Vienādu vērtējumu summu gadījumā konkursu ietekmē CE vērtējums latviešu valodā.
Papildu punkti pie kopējā konkursa rezultāta tiek piešķirti par godalgotu vietu iegūšanu (1.–3. vieta):
- Latvijas Republikas (nacionālajās) mācību priekšmetu olimpiādēs – 2 punkti,
- Starptautiskajās mācību priekšmetu olimpiādēs – 4 punkti,
- Latvijas (nacionālie) skolēnu zinātniski pētnieciskie darbi sociālo zinātņu sekcijā – 1 punkts,
- Starptautiskie skolēnu zinātniski pētnieciskie darbi sociālo zinātņu sekcijā – 2 punkti.
Ko studēt tālāk
Studijas iespējams turpināt RSU maģistra studiju programmās.
Programmas direktors
Pētnieka p. i., Sociālo zinātņu fakultāte
Docētāja, Sociālo zinātņu fakultāte
Pieņemšanas laiks:
pēc vienošanās, iepriekš sazinoties e-pastā.Kontaktinformācija
Sociālo zinātņu fakultāte
Pk. 8.30–15.30