Pārlekt uz galveno saturu
Darbiniekiem
Konferences, semināri

Mazie un vidējie uzņēmumi ir Latvijas ekonomikas mugurkauls, tiem parasti ir vislabākās izaugsmes iespējas, un tie ir priekšnosacījums visu Latvijas iedzīvotāju labklājības nodrošināšanai. Tomēr, lai pārvarētu pašreizējos lielākos šķēršļus un izaicinājumus, nepieciešamas visaugstākā līmeņa inovācijas un jaunas pieejas ekonomikas un jo īpaši izglītības politikā.

Visās Baltijas jūras reģiona valstīs ir liels speciālistu un uzņēmēju trūkums, kas rada nopietnus izaugsmes šķēršļus mazo un vidējo uzņēmumu sektorā un inovāciju līmeni, kas ir daudz zemāks, nekā tas varētu būt un kādam tam vajadzētu būt. Demogrāfisku iemeslu dēļ šis trūkums nākotnē palielināsies. Latvijas jauniešu darbaspēks līdz 2030. gadam samazināsies par aptuveni 25 %. Ņemot vērā šo straujo samazinājumu no vienas puses un lielo novecojošo uzņēmumu īpašnieku skaitu no otras puses, kļūst arvien grūtāk apmierināt augsto pieprasījumu pēc uzņēmēju pēctecības. Jau pašlaik vairāk darba vietu tiek zaudētas ar vecumu saistītu nesekmīgas uzņēmumu pārņemšanas dēļ, nekā tās tiek radītas, uzsākot uzņēmējdarbību.

Kvalificēta darbaspēka un uzņēmēju trūkuma pārvarēšanai jābūt galvenajai prioritātei. Īpaši lieli izaicinājumi ir enerģētikas, klimata un vides aizsardzības jomā, kur nepieciešama visaptveroša pārorientēšanās un tālredzīgas inovācijas. Lai pārvarētu šos izaicinājumus, Hanzas parlaments – 50 tirdzniecības palātu un 24 universitāšu apvienība no 13 Ziemeļaustrumeiropas valstīm – pašlaik kopā ar 22 partneriem no septiņām ES valstīm īsteno apjomīgu ES finansētu projektu. 

Šajā projektā Latvijas Amatniecības kamera, Valsts izglītības satura centrs, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un profesionālās izglītības kompetences centrs Liepājas Valsts tehnikums Latvijā pēdējo četru gadu laikā ir ļoti veiksmīgi izveidojisuši profesionālās izcilības centru (Centre of vocational Excellence, CoVE).

Šis centrs, kas sadarbojas ar septiņiem citiem Eiropas centriem, ir izstrādājis efektīvus pasākumus kvalificētu darbinieku un uzņēmēju pieprasījuma nodrošināšanai, īstenojis jaunas perspektīvas programmas profesionālajā apmācībā, tālākizglītībā un augstākajā izglītībā, kā arī īpaši veicinājis inovācijas mazajos un vidējos uzņēmumos un kopā ar tiem īstenojis pētniecības un attīstības projektus. Latvijas CoVE jau tagad sniedz nozīmīgu ieguldījumu un turpinās to darīt arī turpmāk, lai mazie un vidējie uzņēmumi varētu paplašināties un nodrošinātu labklājību un izaugsmi ikvienam Latvijas iedzīvotājam.

Latvijas Profesionālās izcilības centrs un jaunās atbalsta un izglītības programmas tiks prezentētas sabiedrībai un apspriestas starptautiskajā konferencē Kvalifikācija, uzņēmējdarbība un inovācijas zaļajā ekonomikā (Qualification, entrepreneurship and innovation in the Green Economy), kas notiks 2024. gada 5. septembrī RSU centrālajā ēkā (Hipokrāta auditorijā, Dzirciema ielā 16) un uz kuru aicināts ikviens interesents.

Dalība konferencē, ieskaitot biznesa pusdienas, ir bez maksas. 

Konferences programma angļu valodā