Aizvadīti pasākumi savu ķermeni zinātnei un medicīnai ziedojušo piemiņai
Vakar, 28. septembrī, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) rīkoja piemiņas pasākumus tiem cilvēkiem, kuri savus ķermeņus ir ziedojuši zinātnei un medicīnai RSU anatomikumā. Īpašā ceremonijā zemes klēpī tika guldītas kopumā 14 urnas ar pīšļiem, klātesot gan RSU vadībai un darbiniekiem, gan masu mediju pārstāvjiem. Aicinājumam pievienoties publiskajiem pasākumiem, godināt un izvadīt šos cilvēkus bija atsaukušies arī citi interesenti, kuri atzina, ka ir piedzīvojuši īpaši aizkustinošus brīdžus un emocijas.
Piemiņas pasākumi sākās ar dievkalpojumu Rīgas Mārtiņa baznīcā, un tajā piedalījās četru lielāko – katoļu, luterāņu, pareizticīgo un baptistu – konfesiju mācītāji. Pēc dievkalpojuma urnas no baznīcas īpašā ceremonijā tika nogādātas uz blakus esošajiem Mārtiņa kapiem, kuros ar Rīgas domes atļauju augstskola ieguvusi īpaši šim mērķim atvēlētu vietu. Pēcpusdienā visi interesenti bija aicināti uz pieminekļa – piemiņas urnas – atklāšanu anatomikuma pagalmā Rīgā, Kronvalda bulvārī 9. Ar to noslēdzās publisko pasākumu sadaļa. Pēcāk jau daudz šaurākā lokā atvēršanas svētkus piedzīvoja divas jaunas grāmatas – RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta izdotā RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta saņemto mirušo cilvēku saraksts, kuru ķermeņi ziedoti zinātnei un medicīnas studijām no 1920. gada līdz 2017. gadam (izdevums ar ierobežotu piekļuvi), ko sastādījušas profesore Māra Pilmane, Kristīne Maskale-Bērziņa un Linda Tomberga, un Embrioloģijas daudzveidība (autore profesore – Māra Pilmane).
Šie piemiņas pasākumi ir unikāli. Pirmo reizi RSU tos organizēja 2002. gadā. Toreiz Rīgas pilsētas Lielo kapu krematorijā tika kremēti un apstāvēti galvenokārt padomju laika cilvēku pelni, kuru ķermeņi izmantoti mācību un zinātnes nolūkiem. 2015. gadā pirmo reizi iepriekš kremēto pīšļu apglabāšana notika publiski Mārtiņa kapos, kas guva pozitīvu rezonansi sabiedrībā.