Anatomijas muzejs aicina uz konferenci un izstādi "Himzela detektīvs"
RSU Anatomijas muzejs kopā ar Himzela Eiropas ceļojumu manuskripta izdošanas projekta pētnieku komandu 16. oktobrī aicina visus interesentus tiešsaistē pievienoties konferencei Himzela detektīvs un visas nedēļas garumā apmeklēt šo konferenci pavadošo izstādi, kas RSU Anatomijas muzejā būs skatāma tikai nedēļu – no 17. līdz 21. oktobrim.
Rīgas ārsta un kolekcionāra Nikolausa fon Himzela (Nikolaus von Himsel, 1729–1764) vārdā nosauktajam pirmajam publiskajam muzejam Baltijā šogad aprit 250 gadu. Himzela muzeja kolekcijas kļuva par triju vēlāko nacionālas nozīmes muzeju – Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Nacionālā dabas muzeja – pamatu.
Interesanti, ka sākotnēji (1773. gadā) šī kolekcija publiskai apskatei tika izstādīta tieši Rīgas Anatomiskajā teātrī, Kalēju ielā. Rīgas Anatomiskais teātris bija dibināts 1753. gadā, tur veica līķu sekcijas, apmācīja “brūču ārstus” un akušieres. Tā bija vieta ne vien profesionāļu, bet arī plašākas sabiedrības izglītošanai, kurā cilvēka ķermeni varēja iepazīt ikviens interesents. Tāpēc likumsakarīgi, ka Himzela muzeja 250 gadu jubilejas konference un izstāde notiek tieši RSU Anatomijas muzejā.
Izstādē Himzela detektīvs būs eksponēti priekšmeti no Himzela kolekcijas mantiniekiem: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Nacionālā dabas muzeja. Katrs no šiem muzejiem izstādē pārstāvēts ar vienu vai vairākiem priekšmetiem, simboliski atjaunojot Apgaismības laika universālā muzeja (musée universel) ideālu, kurā līdzās mākslas, dabas un zinātnes priekšmetiem centrālā vieta atvēlēta bibliotēkai. Grāmatu pasauli izstādē pārstāvēs Himzela medicīnas doktora disertācija un Eiropas ceļojumu (1752–1757) piezīmju manuskripts. Izstāde vienlīdz lielā mērā piedāvā Apgaismības laikmeta universālā muzeja, kurš “redz pasauli kā vienu”, simbolisku rekonstrukciju, un uzdod arī kritiskus jautājumus par nacionālo muzeju kolekciju koloniālo izcelsmi.
Pasākumu organizē domnīca Creative Museum sadarbībā ar RSU Medicīnas vēstures institūtu un RSU Anatomijas muzeju.
Izstādes veidotāji
Satura koncepcija: Raivis Sīmansons, Ineta Zelča-Sīmansone
Dizains: Edvards Percevs
Literārā redaktore: Austra Celmiņa-Ķeirāne
Konsultanti: Aija Taimiņa, Baiba Vanaga
Deponācija: Diāna Jakseboga
Sadarbības partneri: RSU Anatomijas muzejs, RSU Medicīnas vēstures institūts, LU Akadēmiskā bibliotēka, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Mākslas muzejs Rīgas Birža, Latvijas Nacionālais dabas muzejs.
Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, RSU Medicīnas vēstures institūts, RSU Anatomijas muzejs, domnīca Creative Museum, Žaņa Lipkes memoriāls.