Pārlekt uz galveno saturu
MF
Konferences, semināri
Pētniecība

No 13. līdz 15. novembrim Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas un antropoloģijas institūtā norisināsies Baltijas morfologu XI zinātniskā konference, kas pulcēs vadošos morfologus no 12 valstīm, aptverot dažādas disciplīnas un piedāvājot plašu zinātnisko priekšlasījumu un diskusiju klāstu. Reģistrācija dalībai ir atvērta līdz 25. oktobrim. Pasākuma prezidente, RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta direktore un Morfoloģijas katedras vadītāja prof. Dr. habil. med. Māra Pilmane aicina interesentus apmeklēt konferenci, reģistrējoties dalībai konferences mājaslapā.

Baltijas morfologu saieti, kas apvieno zinātniekus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, ir kļuvuši par tradīciju kopš to atjaunošanas 2003. gadā. RSU Anatomijas un antropoloģijas institūts ir bijis atbildīgs par šo konferenču organizēšanu vairākās reizēs, un šī būs trešā reize, kad Rīga kļūst par šo prestižo notikumu centru. Šogad konference būs īpaša, jo tā notiek pēc Covid-19 pandēmijas un ir pirmā klātienes tikšanās pēc vairāku gadu pārtraukuma.

Konferences programmā iekļauti 79 zinātniskie darbi. Ir ielūgti astoņi izcili lektori, būs 38 stenda referāti un 41 mutvārdu prezentācija. Šāgada prezentācijas aptvers plašu tematisko loku – no cilvēka embrionālajām asinsrades šūnām un radiācijas ietekmes uz acs audiem līdz sirds neiroanatomijai un Alcheimera slimības un D vitamīna savstarpējai saiknei. Kongresā piedalīsies morfologi no Baltijas valstīm, Polijas, Turcijas, Somijas, Zviedrijas, Slovākijas, Čehijas, Vācijas, Apvienotās Karalistes un Ukrainas, tādējādi apliecinot konferences starptautisko raksturu.

mara_pilmane.jpg

Šī konference ir nozīmīga ne tikai ar savu plašo starptautisko dalību, bet arī ar iespēju uzklausīt jaunas idejas un izcelt Baltijas un Eiropas zinātnieku devumu morfoloģijas jomā. Konference notiek īsi pēc pasaules Anatomu Savienības federācijas kongresa. Konferences moto Darbā darīt pareizas lietas un šīs lietas darīt pareizi, – tomēr baltiešu un Eiropas stilā! izsaka mūsu kopīgo mērķi virzīties uz priekšu, balstoties uz zināšanām un precizitāti.

Prof. Māra Pilmane,
RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta direktore

Īpašo konferences viesu vidū būs akadēmiķis Ojārs Spārītis – viņš uzstāsies ar lekciju Deus ex Machina jeb kustīgajām skulptūrām Latvijas luterāņu baznīcās. Konferencē varēs izzināt par cilvēka embrionālajam asinsrades šūnām, radiācijas ietekmi uz acs audiem, sirds neiroanatomiju, vēdera un krūškurvja asinsvadu variācijām, endometrija dabiskajām galētājšūnām, dažādām ķermeņa ziedošanas programmām Eiropas valstīs to anatomikumiem, kā arī Alcheimera slimības un D vitamīna saikni. Pārējie pieteiktie darbi aptver anatomiju, histoloģiju, embrioloģiju, nedaudz histopatoloģiju, vēstures un terminoloģijas jautājumus, inovatīvās tehnikas, eksperimentālo darbu plejādi morfoloģijā. Liels ir doktorantūras darbu klāsts no visām Baltijas valstīm. Pirmo reizi konferencē piedalīsies neliels skaits RSU studentu, kuriem jau ir pieredze zinātnē, kā arī publicēti zinātniskie raksti pasaules zinātniskajā presē.  

Konference piedāvā unikālu iespēju apmainīties ar jaunākajām zināšanām un inovācijām morfoloģijā, kā arī veidot starptautiskus kontaktus, veicinot sadarbību starp pētniekiem un jaunajiem zinātniekiem.