Tradicionālie pasākumi

Rīgas Centra humanitārās vidusskolas sporta kompleksā 7. septembrī jau septīto gadu notika bezmaksas interaktīvi izglītojošais pasākums Zinošs un drošs, ko organizēja Latvijas Pediatru asociācija, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un RSU pediatrijas studentu zinātniskais pulciņš, saņemot atbalstu no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS), Rīgas domes un daudzām citām organizācijām. Šogad pasākumā bija izveidotas 10 stacijas, kuras apmeklēja aptuveni 1400 apmeklētāju, lai izglītotos par bērnu drošību, piedaloties interesantās aktivitātēs.

Pasākumu atklāj amatpersonas un organizatori

Pasākumu Zinošs un drošs 2024 atklāja RSU Medicīnas fakultātes dekāne prof. Jana Pavāre, uzsverot, ka pasākuma mērķis ir palīdzēt bērniem kļūt zinošākiem, lai viņi spētu izvairīties no nelaimes gadījumiem un, ja tie tomēr notiek, lai zinātu, kā rīkoties. Profesore izteica pateicību studentiem, organizatoriem un vadītājiem par viņu ieguldījumu pasākuma sagatavošanā.

BKUS valdes locekle Zane Straume akcentēja pasākuma nozīmīgumu bērniem un viņu vecākiem, norādot, ka bērnu traumatisms ir biežs iemesls, kādēļ bērni nonāk slimnīcā.

Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis uzsvēra šādu pasākumu nozīmi sabiedrībai kā lielisku iespēju apgūt jaunas un svarīgas zināšanas.

Pasākuma atklāšanā piedalījās arī MFD Veselības grupas filiāļu direktore Edvīna Fedoreka un DHL operatīvās nodaļas vadītājs Uldis Stupelis, norādot, ka arī viņu pārstāvēto organizāciju vērtība ir cilvēka veselība un droši vide un ka šī vērtību sistēma jāveido jau kopš mazotnes.

Pasākuma organizatores, pediatre Polīna Popeiko un bērnu psihiatre Liene Vītola, aicināja apmeklētājus izbaudīt pasākumu, atsvaidzināt savas zināšanas un apgūt jaunas prasmes. Polīna uzrunā teica: “Mēs esam tāda skaista puzlīte – daudzi atbalstītāji, bērni, ģimenes, mēs paši –, un mēs saliekamies tādā skaistā Zinošs un drošs logo, un šis pasākums ir kā uguņošana virs tā visa, ko darām visu gadu.”

Izglītojošas aktivitātes bērnu un ģimeņu drošībai

Pasākuma laikā ģimenēm bija iespēja apmeklēt 10 stacijas, kur varēja krāt zīmogus un iegūt sava īpašumā “noslēpumu” maisiņu ar balvām no atbalstītājiem.

Stacijās ar zināšanām dalījās RSU medicīnas studenti, ārsti un ārsti rezidenti, sniedzot teorētiskas un praktiskas zināšanas, kā rīkoties nelaimes gadījumos un tos nepieļaut. Neatliekamās medicīniskās palīdzības stacijā bērni un vecāki varēja praktizēt reanimācijas pasākumus, izmantojot RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra manekenus. Medicīnas centra ARS ekipāža iepazīstināja ar savu ikdienu darbā un aprīkojumu. Pirmās palīdzības stacijā, sadarbojoties ar BBraun Medical, bērniem bija iespēja iemācīties pareizi pārsiet brūces un sagatavot atbilstošu mājas aptieciņu. Stacijā par drošību dabā bērni mācījās, kā pareizi izņemt ērci, un uzzināja, kāpēc ir svarīgi vakcinēties pret ērču encefalītu. Stacijā par drošību pilsētā, kas rīkota sadarbībā ar Rīgas Pašvaldības policiju, atgādināja bērniem par pareiza ekipējuma lietošanu, braucot ar velosipēdu, un ceļu satiksmes noteikumiem. Stacijā Drošība telpās kopā ar VAS Valsts nekustamie īpašumi bērni un ģimenes apguva ergonomikas pamatus.

Viena no populārākajām aktivitātēm – ugunsdzēsēju mašīna

Ugunsdrošības un apdegumu stacijā tika mācīta pareiza apdeguma brūces apstrāde un iespējamie ugunsdrošības apdraudējumi mājas apstākļos. Šogad pasākumā piedalījās arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ar ugunsdzēsēju mašīnu, kas izrādījās vispopulārākā aktivitāte bērnu vidū. Bērni varēja iekāpt mašīnā, uzvilkt ugunsdzēsēja ekipējumu un aprunāties ar ugunsdzēsējiem. Drošas augšanas stacijā, kuru atbalstīja Sandoz, bērniem bija iespēja noskaidrot savu ķermeņa masas indeksu un iespējamo augumu astoņpadsmit gados. Veselīga uztura stacija izglītoja apmeklētājus par veselīgiem ēšanas paradumiem. Psihoemocionālās drošības stacijā, ko atbalstīja Psiholoģijas centrs Akido, tika uzsvērts, cik svarīgi ir pārvarēt ikdienas stresu un spēt saredzēt arī patīkamās lietas ikdienā. Stacijā Drošība pie ūdens kopā ar Latvijas Pludmales glābēju asociāciju bērniem tika mācīts, kā rīkoties bīstamās situācijās uz un pie ūdens.

Katram pasākuma dalībniekam tika izsniegts buklets Zinošs un drošs 2024 – Veselības ceļvedis bērniem un vecākiem.

Pateicības

Paldies pasākuma stratēģiskajiem partneriem: Rīgas domei, Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai, Slimību profilakses un kontroles centram, Psiholoģijas centram Akido un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam.

Paldies par atbalstu pasākuma informatīvā bukleta izdošanā Sandoz, Zemgus Poligrāfijas servisam un Polap.

Paldies par atsaucību un atbalstu Rīgas Centra humanitārajai vidusskolai un Chemi-Pharm, kas nodrošināja dezinfekcijas līdzekļus pasākumam, un sabiedrībai Balta, kas šo pasākumu apdrošināja.

“Noslēpumu” maisiņu saturu sarūpēja: medicīnas preču kompānija B. Braun Medical, uzņēmumi Akvile, LYL (Love Your Life), DHL, MyFitness, Perskinol, Balticovo, Pētergailis, Rūdolfs, Uniprinta, Zemnieku saldējums, Graci functional cereals, Maxima, Hematogenas, Karameļu darbnīca, Picu Paradīze,  Annels atrakcijas, Muffins and More, Karameļu darbnīca, G. Miežis Ārsts, Cido un Skrīveru saldumi. Par pieaugušajiem parūpējās Delfi, Zuzeum, Silmachy un DHL.Top of Form.