Ilgtspējīgas attīstības mērķi
Darbiniekiem

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) mājaslapā ir publicēts Pārskats par ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanu 2023. gadā, kurā ir apkopota RSU īstenotā rīcība un progress Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ilgtspējas attīstības mērķu sasniegšanai. Pārskats tiek veidots jau piekto gadu.

Ilgtspējīgas attīstības mērķi

ilgtsp_parskats_cvr.png

ANO dalībvalstis 2015. gadā pieņēma Ilgtspējīgas attīstības programmu 2030. gadam. Programmā noteiktie 17 ilgtspējīgas attīstības mērķi (IAM) ir aicinājums uz rīcību, lai pārtrauktu nabadzību, novērstu nevienlīdzību, uzlabotu piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem un izglītībai, kā arī saglabātu planētas resursus.

RSU apzinās savu būtisko lomu sabiedrības izpratnes veicināšanā par ilgtspēju, veicot virkni darbību šā uzdevuma īstenošanā. Universitātes attīstības stratēģijā ietverti vairāki ilgtspēju veicinoši aspekti, piemēram, ilgtspējīgas izglītības nodrošināšana, inovāciju un pētniecības attīstība un integrēšana studiju procesā, kā arī procesu digitalizācija un sociālās atbildības veicināšana, izglītojot sabiedrību par ilgtspējīgu dzīvesveidu un praksi. RSU pārvaldībā un ikdienas darbībā tiek nodrošināta un veicināta sinerģiska iesaistīto pušu – augstskolas darbinieku, studējošo, darba devēju, sadarbības partneru un sabiedrības – iesaiste, un tas ir būtiski ilgtspējīgai attīstībai.

Apliecinot savu virzību un redzējumu ilgtspējas jomā, RSU ir spējusi uzlabot savas pozīcijas un par 100 vietām pakāpties starptautiskajā reitingā Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2023, kopvērtējumā ierindojoties 201–300 labāko augstskolu grupā pasaulē. Arī Latvijas mērogā RSU apbalvota par izaugsmi ilgtspējīgas pārvaldības jomā, saņemot Latvijas Ilgtspējīgas pārvaldības balvu 2023 īpašajā nominācijā par izaugsmi.

2023. gadā ģeopolitiskās situācijas nenoteiktības un inflācijas pieauguma apstākļos RSU ir turpinājusies stabila izaugsme. Studijas RSU ir sācis lielākais uzņemto studentu skaits augstskolas vēsturē, tāpat reģistrēts rekordliels jaunuzņemto ārvalstu studentu skaits. Septiņus gadus pēc kārtas izdevies saglabāt un vēl vairāk nostiprināt savas līderpozīcijas Latvijas augstākās izglītības jomas reputācijas pētījumā. Par RSU iegūtās izglītības kvalitāti liecina arī Izglītības un zinātnes ministrijas monitoringa dati: RSU absolventu nodarbinātības līmenis saglabājies nemainīgi augsts – 89,8 %, kas par 27 procentpunktiem pārsniedz vidējo nodarbinātības līmeni valstī. Augošais pašu ieņēmumu apjoms ļāvis turpināt sekmīgi īstenot RSU attīstības stratēģiju. Atklāts jaunais Farmācijas studiju un pētniecības centrs, kas ir apjomīgākā un tehniski sarežģītākā ēka augstskolas 70 gadu ilgajā vēsturē. Jaunais centrs ieguva otro vietu Latvijas Būvniecības gada balvas nominācijā Jaunbūve – sabiedriska ēka. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas telpās atklāts modernākais medicīnas izglītības centrs Latvijā.

Zinātnes rezultātu pieauguma un izcilības veicināšanai ir piesaistīti un darbu sākuši trīs izcili zinātnieki jeb tenūrprofesori, kas RSU stratēģiskās specializācijas jomās veiks augsta līmeņa pētījumus. Stiprinot starptautisko sadarbību, parakstīts gan sadarbības līgums biomedicīnā ar partneriem Portugālē, gan saprašanās memorands ar Ņujorkas štata Bufalo Universitāti, kas stiprinās sadarbību medicīnā un zobārstniecībā, kā arī pavērs jaunas iespējas studentiem, mācībspēkiem un zinātniekiem.