Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Pētniecība

Pirmdien, 10. jūnijā, plkst. 15.00 RSU Farmācijas studiju un pētniecības centrā Rīgā, Konsula ielā 21, noritēs Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sociālo zinātņu fakultātes studentu veidotā pētnieciskās žurnālistikas izdevuma Inquisitio jaunākā (desmitā) numura atklāšana. Žurnāls pieejams gan elektroniski RSU mājaslapā, gan drukātā formātā suvenīru veikalā centrālajā ēkā un dažādās kafejnīcās Rīgā.

rsu_inquisitio_nr10.jpg

Ar saukli 10 drosmes gadi topošie žurnālisti šajā jubilejas numurā atklāj populāras influenceres negodprātīgo attieksmi pret saviem darbiniekiem un likumu apiešanu, pēta sieviešu atkailināšanās fenomenu internetā un marihuānas dekriminalizācijas līkločus, vērtē ātro kolektīvu ietekmi uz Dziesmu un deju svētku tradīcijas turpināšanos, atskatās uz jauniešu naktsdzīvi pagājušā gadsimta 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā un analizē virkni citu tēmu. Šeit arī ļoti personīgi stāsti par dzīvi kopā ar mammu alkoholiķi un iespēja ielūkoties vecmammas vēstulēs no izsūtījuma Tālajos Austrumos.

Kā žurnāla ievadā rakstā profesore Anda Rožukalne, RSU docētāja un žurnāla redaktore, Inquisitio 10. numurs ir liels notikums. "Tas nebūtu bez dažiem vēsturiskiem lēmumiem, bez apmēram simts studentu darba pie saviem žurnālistikas pētījumiem, bez daudzu RSU kolēģu atbalsta.

Drosme ir katrā rakstā, katrā pētījuma idejā. Kāpēc drosme? Jo pētnieciskā žurnālistika ir ļoti sarežģīta. Tā prasa visu laiku apšaubīt sevi un citus. Pētnieciskā žurnālistika jauniem, dedzīgiem, bet nepieredzējušiem žurnālistiem prasa tikt galā ar informācijas slēpšanu, manipulācijām, bailēm.

Šajā numurā ir raksts par atkailināšanās bīstamību tīmeklī, tā tapšanas laikā žurnālistes sastapās ar nopietniem draudiem, uzbrukumiem, publisku ņirgāšanos. Lai labi darītu žurnālista darbu, ir jābūt drosmei. Mums tā ir bijusi un ir.”

Jubilejas numurā iekļauti vairāki centrālie raksti. Kate Katrīne Kalniņa atklāj populāro influenceri Elīnu Didrihsoni un viņas biznesu no neglaimojošas puses. Šķietami dārgs dzīvesveids, apmierinātu darbinieku sejas un veiksmīga biznesa stāsts – tā varētu raksturot Butterfly īpašnieku izveidoto publisko tēlu. Vai viss tiešām ir tik skaisti? 2022. gadā Instagram tika izveidots konts @ietekmele, kurā krājās bijušo Butterfly darbinieku stāsti par darba vidi un darba devēju attieksmi. Savukārt Linda Leonoviča, Alma Laganovska un Zibela Gines meklē atbildes, kāpēc TikTok tiešraidēs arvien biežāk redzamas sievietes, kuras atkailinās skatītāju priekšā. Kāpēc tā notiek, un kā tas ietekmē pašas sievietes? Šis ir pētījums, kas sākās ar neizpratni par publisku atkailināšanos internetā un par tās sekām, bet turpinājās kā verbāla un psiholoģiska agresija. Tikām Valērija Sermus pēta, kāpēc vairāku gadu garumā Latvijā ilgušās diskusijas par marihuānas dekriminalizāciju nav spējušas iekustināt izmaiņas regulējumā.

Šajā numurā topošie žurnālisti lasītājiem piedāvā arī virkni pētījumu sabiedrības, kultūras un praktiskās dzīves sadaļās, daži no tiem: Reliģiskās kopienas: atšķirīgas, neparastas vai arī neizprotamas, Iemācīties repertuāru no nulles četras dienas pirms svētkiem! Vai ātrie kolektīvi ietekmē Dziesmu un deju svētku tradīcijas turpināšanos?, Dodamies pērļu medībās! Vai humpalas ir dārgākas par ātro modi?

Žurnāls augstskolas paspārnē iznāk jau kopš 2015. gada. Kā norādījusi tā galvenā redaktore prof. Anda Rožukalne, Inquisitio ir kā treniņpoligons jaunajiem žurnālistikas censoņiem, kuru vārdus kādudien redzēsim Latvijas rakstošajos un raidošajos medijos. Žurnāla dizainu un maketu veidojis Egils Turss, literārās redaktores – Ināra Mikažāne un Aija Lapsa.