Pārlekt uz galveno saturu
Inovācijas
Studentiem
Darbiniekiem

Medicīna ir viens no svarīgākajiem valsts tautsaimniecības elementiem, kas tieši ietekmē sabiedrības dzīves kvalitāti un darbaspēka produktivitāti. Bizness – dzinējspēks, kas nodrošina resursus un efektivitāti. Šo abu sektoru sadarbība veido platformu, kurā medicīnas pakalpojumi kļūst pieejamāki un kvalitatīvāki, vienlaikus radot iespējas ekonomikas attīstībai.

Savukārt inovatīvu ideju autori – jaunuzņēmumi, zinātnieki, jaunie pētnieki un inženieri – kļūst par tiltu starp abām nozarēm. Taču mūsu dinamiskajā un mainīgajā vidē ar tiltu nepietiek – ir nepieciešams skrejceļš ātrākai un jaudīgākai mijiedarbībai. Ar savu pieredzi, veiksmīgi apvienojot abas nozares un veicinot to sinerģiju, dalās jaunuzņēmumi un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) EIT Health centrs Latvijā.

Medicīnas tehnoloģiju inovācijas aug akmeņainā augsnē

Inovācijas medicīnas nozarē ienāk pa dažādiem ceļiem, pēdējā laikā arvien biežāk – caur jaunuzņēmumiem. Šī joma ir skarba, un dažkārt pat ļoti labas idejas nenonāk līdz galalietotājam un pacientam, jo neizdodas “iesakņoties” ekosistēmā. Medicīnas tehnoloģiju inovācijas ir viena no visstraujāk augošajām un dinamiskākajām nozarēm, tomēr tā sastopas ar vairākiem būtiskiem izaicinājumiem, kas saistīti gan ar tehnoloģisko izstrādi, gan ar regulējumu, finansējumu un cilvēkresursiem. 

Pirmkārt, medicīnas tehnoloģiju izstrāde ir dārgs un laikietilpīgs process. No prototipa izstrādes līdz produkta ieviešanai tirgū var paiet vairāki smagā darbā pavadīti un finansiāli ļoti dārgi gadi. Klīnisko izmēģinājumu izmaksas ir lielas; iesaistīšanās starptautiskajos tirgos prasa investīcijas ražošanas kapacitātē, sertifikācijā un mārketingā. Turklāt mazām valstīm kā Latvijai bieži vien trūkst valsts vai privātā sektora finansējuma ambiciozu medicīnas tehnoloģiju projektu atbalstam.

Otrkārt, jārēķinās, ka medicīnas tehnoloģiju ieviešana ir stingri reglamentēta, lai nodrošinātu pacientu drošību. Sertifikācijas prasības, piemēram, CE zīmes iegūšana Eiropā vai FDA apstiprinājums ASV, ir sarežģītas un laikietilpīgas. Tas var būt izaicinājums, it īpaši jauniem uzņēmumiem ar ierobežotiem resursiem.

Treškārt, inovāciju attīstībā ir būtiski piekļūt lieliem, kvalitatīviem datu kopumiem par pacientiem un ārstēšanu, taču uzdevumu krietni apgrūtina datu trūkums un piekļuves ierobežojumi, ko rada nepietiekama veselības datu digitalizācija un centralizācija, juridiskie un ētiskie pacientu datu aizsardzības ierobežojumi un sarežģīta starptautiskā datu apmaiņa.

Ceturtkārt, jārēķinās arī ar augsti kvalificētu speciālistu trūkumu gan medicīnas pētniecībā, gan tehnoloģiju izstrādē. Talantīgākie speciālisti bieži vien dod priekšroku darbam ārvalstīs, kur atalgojums un pētniecības iespējas ir labākas; savu postošo “pienesumu” dod arī nepietiekams atbalsts izglītības un prakses programmām medicīnas tehnoloģiju jomā. 

Taču šajā izaicinošajā ekosistēmā ne tikai izdīgst, bet arī uzplaukst inovatīvi risinājumi, un Latvijai nebūt netrūkst jaudas konkurēt medicīnas tehnoloģiju jomā pasaules mērogā. Par to liecina gan tas, ka Latvijas zinātnieki ir guvuši ievērību starptautiskajā tirgū ar jauninājumiem viedajās medicīnas tehnoloģijās un farmācijā, gan vairāki veiksmīgi piemēri, kas demonstrē medicīnas un biznesa mijiedarbības potenciālu. Tai skaitā – medicīnas jaunuzņēmumi.

PrintyMed – mākslīgais zirnekļa zīds

PrintyMed attīsta tehnoloģiju mākslīgā zirnekļa zīda ražošanai medicīnas vajadzībām – no brūču pārsējiem līdz pat mākslīgajiem orgāniem. Pašlaik uzņēmums strādā pie mākslīgo sirds vārstuļu un orgānu uz čipa membrānas izstrādes no mākslīgā zirnekļa zīda.

“Mediķi rūpējas par pacientiem, uzņēmēji attīsta biznesu – katrs ir speciālists savā jomā.

Būtu jocīgi, ja ārsts tā vietā, lai ārstētu slimnieku, domātu, kā nopelnīt ar ārstēšanas metodi. Tāpēc medicīnas un biznesa pārstāvjiem ir svarīgi sadarboties.

Mēs visi zinām, kas ir penicilīns, taču šis Aleksandra Fleminga atklājums varētu palikt nezināms, ja uzņēmīgi cilvēki nebūtu sapratuši, kā ar to var pelnīt. Rezultāts ir visiem zināms,” sadarbības nozīmi uzsver PrintyMed izpilddirektore Jekaterina Romanova. 

Uzņēmēja uzsver, ka medicīnas inovāciju radīšanā ir kritiski svarīgi ievērot regulas, sertifikācijas un citas prasības. Un, lai produkts atbilstu visiem nosacījumiem, nepieciešams lielāks finansējums nekā citās jomās. Turklāt sertifikācijas process, bez kura nav iespējams uzsākt medicīnas ierīču pārdošanu, ir dārgs un laikietilpīgs. Tāpēc biznesa partneru atbalsts un finansējums inovāciju izstrādes pašā agrīnākajā stadijā ir vitāli svarīgs.

Lightspace Technologies – jaunas paaudzes 3D risinājums

Lightspace Technologies ražo pasaulē unikālu nākamās paaudzes papildinātās realitātes galvas displeju, kas ļauj cilvēka redzei draudzīgā veidā atveidot digitālu 3D attēlu, piedevām to optiski sapludinot ar reālās pasaules informāciju – attiecīgi ienesot digitālu vizuālu papildinājumu, ko iespējams pielāgot visdažādākajām vajadzībām. Tehnoloģiju atšķirošā īpašība ir spēja cilvēkam pārfokusēt acis 3D attēlā, kas nerada nepatīkamas sajūtas, kādas nereti rodas, lietojot klasiska tipa papildinātās un virtuālās realitātes galvas displejus. Tāpēc šī tehnoloģija ir īpaši piemērota profesionālai izmantošanai – tostarp medicīnai.

“Inovāciju ienākšana medicīnas nozarē var notikt pa dažādiem ceļiem – pēdējā laikā tas bieži var notikt caur jaunuzņēmumiem.

Procesa gaitā veidojas trijstūris – medicīnas nozare, kuru pārstāv gan iestādes, gan galalietotāji mediķi, biznesa pārstāvji, inovatīvu ideju autori, kas var būt jaunuzņēmumi, vai vēl šo ceļu neuzsākuši zinātnieki, jaunie pētnieki, inženieri. Visiem ir jāsadarbojas savā starpā, lai radītu kaut ko noderīgu un tajā pašā laikā peļņu nesošu,” stāsta Lightspace Technologies analītiķis Roberts Zabels. Viņš skaidro, ka veiksmīgai produkta attīstībai ir ļoti būtisks gan finansiālais atbalsts, gan galalietotāja viedoklis un ieguldījums, kas ļauj ātrāk un veiksmīgāk radīt produktu. Tāpēc nevar novērtēt par zemu institucionālo vienību un galalietotāju lomu produkta izstrādes un komercializācijas ķēdē.

Cellbox Labs – mākslīgie orgāni zāļu efekta izpētei

Cellbox Labs attīsta industriālus orgānus uz čipa tehnoloģiju, lai padarītu efektīvāku zāļu izpētes procesu un samazinātu dzīvnieku izmantošanu pētniecībā. Uzņēmuma radītie masveidā ražojamie orgāni uz čipa iekārtu un automatizētu kultivēšanas sistēmu tiek izmantoti slimību un zāļu pētniecībā, kā arī pārtikas un kosmētikas industrijā, lai pārbaudītu dažādu savienojumu ietekmi uz audiem un šūnām. 

“Medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmumi gan Latvijā, gan citur pasaulē saskaras ar ierobežotu finansējuma un specializētu investoru pieejamību līdz brīdim, kad tiek radīts tirgū pārbaudāms produkts. Šī problēma ir īpaši izteikta gadījumos, kad tehnoloģija apvieno vairākas jomas, piemēram, inženierzinātnes, bioloģiju, medicīnu un fiziku. Šādiem tehnoloģiskiem risinājumiem nepieciešams ievērojami vairāk laika un iterāciju, lai izstrādātu prototipus un nodotu tos agrīnajiem lietotājiem tirgū. Tāpēc šāda veida projektiem sākuma stadijā ir nepieciešams būtiski lielāks finansējums un laiks” uzsver Cellbox līdzdibinātājs Artūrs Ābols. 

Eksperts norāda, ka medicīnas un biznesa jomu mijiedarbība Latvijā, tāpat kā citviet pasaulē, vienmēr ir pilnveidojama. Taču ir vērojama pozitīva tendence – jaunuzņēmumu skaits medicīnas tehnoloģiju jomā pieaug, un šīs jomas tehnoloģijas attīstās un kļūst arvien pieejamākas. 

EIT Health – iespēja jaunuzņēmumiem ar potenciālu

Latvijas medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmumiem iespēju sasniegt savus mērķus piedāvā RSU EIT Health centrs Latvijā (EIT Health RIS hub in Latvia) – EIT Health jeb Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības aprūpes kopienas starpnieks starp lielo EIT Health tīklu un Latvijas veselības aprūpes inovatoriem, kas kopš 2019. gada darbojas RSU paspārnē. Tā galvenā funkcija ir informēt Latvijas jaunuzņēmumu pārstāvjus, studējošos un pētniekus par iespējām attīstīt viņu idejas EIT Health tīklā un ne tikai, kā arī savest kopā ar apmācību programmām un konkursiem – kur startēt, atrast mentorus un iegūt finansējumu.

PrintyMed piedalījies EIT Health Women Entrepreneurship Bootcamp programmā, kā arī Jumpstarter un Post-Jumpstarter, kas

palīdzēja attīstīt potenciālo biznesa modeli un piesaistīja starptautiskos mentorus, kuri deva ļoti vērtīgus padomus un dalījās lielo korporāciju pieredzē,”

stāsta Jekaterina Romanova, norādot, ka EIT Health programmas ir vērstas tieši uz medicīnas jaunuzņēmumu attīstību, un tam ir ļoti plaša sadarbības partneru un investoru bāze, kas ļauj iegūt starptautiskus mentorus ar ļoti lielu pieredzi pasaules topa uzņēmumos nozarē.

Savukārt Lightspace Technologies uzsver, ka EIT Health būtiska nozīme bija projekta sagatavošanas un koordinēšanas fāzē, kas sekmēja arī uzvaru konkursā. “Mūsu projekts ir tik tikko uzņēmis apgriezienus, un vēl ir pāragri spriest, kādi būs tā rezultāti ilgākā termiņā, bet uzņēmums cer, ka sadarbība ar EIT Health palīdzēs atrast labāko veidu produkta attīstībai un pozicionēšanai medicīnas tirgū,” ir pārliecināts Lightspace Technologies pārstāvis Roberts Zabels.

EIT Health Innostars programma bija pirmais finansējums, ko piesaistījām Cellbox Labs.

Papildus finansējumam ļoti svarīgas bija arī lekcijas un mentoringa sesijas, veidojot mūsu priekšstatu par iespēju kapitāla finansēšanas modeli un intelektuālo īpašumu,” par EIT Health atbalsta iespējām stāsta Cellbox Labs līdzdibinātājs Artūrs Ābols. Viņš izceļ trīs iemeslus, kāpēc EIT Health programmas būtu noderīgas citiem jaunuzņēmumiem: augsti kvalificētie mentori, finansējuma iespējas un sadarbība ar citiem jaunuzņēmumiem.

“Medicīnas un biznesa mijiedarbība būtiski ietekmē valsts attīstību, nodrošinot gan sabiedrības veselību, gan ekonomisko izaugsmi, tā paver iespējas inovācijām, eksporta potenciāla palielināšanai un veselības aprūpes pieejamības uzlabošanai. Medicīna sniedz efektīvu risinājumu izstrādāšanai nepieciešamās zināšanas un pieredzi, bet bizness nodrošina finansējumu, tehnoloģijas un pieeju tirgum. Jaunuzņēmumi ar savam drosmīgajām idejām medicīnas tehnoloģiju jomā kļūst par tiltu, kas “savieno” šīs abas nozares. Latvijai ir ļoti liels potenciāls un iespējas izvirzīties par medicīnas tehnoloģiju inovāciju centru: mums netrūkst gaišu prātu, un veselības aprūpes organizācijas un biznesa vides pārstāvji sniedz reālu atbalstu – mentoringu, testēšanas vidi. Taču,

lai šim potenciālam ļautu uzplaukt pilnībā, ir svarīgi medicīnas, biznesa un inovāciju sektora mijiedarbību paātrināt un tiltu pārbūvēt par skrejceļu, no kura atsperties daudzsološiem jaunuzņēmumiem,”

saka RSU Inovāciju centra direktore un RSU EIT Health centra Latvijā vadītāja Līga Žūka.