Ķīnas studijas un piedzīvojumi Baltijā: Stenforda Universitātes studente vasaras praksē stažējas RSU
Šovasar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Ķīnas studiju centrā stažējās Stenforda Universitātes (ASV) studente Reina Nelsone (Raina Nelson). Par gūto pieredzi Reina saka: “Sadarbība ar centra vadītāju Unu Bērziņu-Čerenkovu man sniedza unikālu iespēju strādāt pie Ķīnas un ES attiecību jautājumiem un sadarboties ar Latvijas domnīcu un ārpolitikas kopienu.”
Prakses laikā Dr. sc. pol. Unas Bērziņas-Čerenkovas vadībā Reina bija divu nozīmīgu zinātnisko rakstu autore. Šajos rakstos, kurus paredzēts publicēt Latvijas Ārpolitikas institūtā un zinātnisko rakstu žurnālā Socrates, tiek pētīta Ķīnas nacionālās drošības politika un tās starptautiskās represijas kampaņas Eiropā. Reinas pētījumā tika analizētas gan angļu, gan ķīniešu (mandarīnu) valodas ziņu publikācijas un valdības dokumenti, pievēršot uzmanību tam, kā Ķīna eksportē savas iekšējā režīma drošības stratēģijas uz Eiropas valstīm, radot potenciālu apdraudējumu liberālajai, uz noteikumiem balstītajai starptautiskajai kārtībai, kas pastāv Eiropā.
Līdztekus zinātniskajiem rakstiem Reina sadarbojās ar Unu Bērziņu-Čerenkovu, izstrādājot Latvijas segmentu Eiropas domnīcu tīkla 2024.-2025. gada ziņojumā par ES un Ķīnas attiecībām. Reina sadarbojās arī ar NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centru, izstrādājot gaidāmo ziņojumu par Krievijas un Ķīnas klimata naratīvu.
Reina atzinīgi novērtēja RSU darba vidi, piebilstot:
“Ķīnas studiju centrs un Rīgas Stradiņa universitāte man sniedza ļoti lielu atbalstu pētniecībā.”
Uzturoties Latvijā, Reina ne tikai nodevās akadēmiskajam darbam, bet arī izmantoja iespēju iepazīt Baltijas valstis. “Esmu ārkārtīgi pateicīga par iespēju dzīvot Rīgā un iepazīt Baltijas valstis. Paviesojoties Liepājā, Tallinā, Tartu un Viļņā, es varēju ienirt Baltijas kultūrā, izgaršot vietējo virtuvi un izzināt vēsturi, kas bagātināja manu izpratni par šo reģionu,” pārdomās dalījās Reina.
Īpaši iespaidu uz Reinu atstāja Latvijas Okupācijas muzeja un Okupācijas un brīvības muzeja Vabamu apmeklējums Tallinā. Abu muzeju ekspozīcijas padziļināja viņas izpratni par reģiona sarežģīto vēsturi un spēcīgo ģeopolitikas ietekmi Baltijā.
Reinas vasara RSU Ķīnas studiju centrā bija vērtīga gan no akadēmiskā, gan no personiskā viedokļa. Viņa gaida nākamo Rīgas apmeklējumu, sakot:
“Ar nepacietību gaidu iespēju turpināt iesākto darbu ar Unu Bērziņu-Čerenkovu un Ķīnas studiju centru!”