Pārlekt uz galveno saturu
RSU zinātnes sinapses
Studentiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Gliomas ir ļaundabīgi, infiltratīvi (bez skaidras robežas ar apkārtesošiem audiem) centrālās nervu sistēmas audzēji, kas attīstās no glijas šūnām. Glioblastoma ir visbiežākā un agresīvākā no gliomām. Šī audzēja ārstēšanā joprojām nav panākts ievērojams progress, un prognoze pacientiem ar glioblastomu saglabājas ļoti slikta.

Tā kā glioblastomas šūnas plaši un ātri izplatās apkārtējos galvas smadzeņu audos, pilnīga ķirurģiska rezekcija nav iespējama, un līdz ar to audzēja atkārtošanās jeb recidīvs ir neizbēgams. Ķīmijterapijas un staru terapijas iespējas ierobežo audzēja šūnu izteiktā rezistence, kā arī hematoencefāliskās barjeras radītais šķērslis ķīmijterapeitisko līdzekļu molekulām.

Potenciālu prognostisko marķieru (molekulas, kuru klātbūtne un daudzums ļaundabīga audzēja audu materiālā korelē ar pacienta prognozi un ir saistāmas ar audzēja ģenēzi un augšanu) izpēte varētu uzlabot zināšanas par kritiskām molekulārām izmaiņām, kas veicina gliomu attīstību. Šādi dati palielina iespēju nākotnē izveidot efektīvu, uz mērķa molekulu vērstu terapiju. Jauni prognostiskie marķieri var uzlabot ārstēšanu un, iespējams, arī radītu iespēju dalīt pacientus noteiktās prognostiskās grupās ar atšķirīgu ārstēšanas pieeju, kas padarītu terapiju personalizētāku.

Šī pētījuma mērķis bija izvērtēt gliomu – glioblastomas un difūzu astrocitomu – morfoloģisko un imūnhistoķīmisko profilu, kā arī atsevišķu imūnhistoķīmisko marķieru prognostisko nozīmi.

Izmantojot imūnhistoķīmijas metodi, promocijas darbā izpētīti vairāki proteīnu marķieri (molekulas, kuru klātbūtne audzēja audu materiālā ir saistāmas ar audzēja ģenēzi un augšanu), kuru agrākā diagnostiskā un prognostiskā vērtība ir bijusi pretrunīga. Reģionālā aspektā tas ir pirmais pētījums Latvijā, kurā ir plaši izvērtēts gliomu morfoloģiskais un imūnhistoķīmiskais raksturojums, kā arī veikta izdzīvotības laika analīze.

Darbā pierādīts, ka imūnhistoķīmijas metodi var izmantot gliomu subtipēšanā jeb bioloģiski atšķirīgu audzēja subtipu (veidu) noteikšanā.

Darba vadītāji: prof. Ilze Štrumfa un prof. Jānis Gardovskis.

Arvīda Jakovļeva promocijas darba Difūzo gliomu imūnhistoķīmiskā klasifikācija aizstāvēšana notiks 10. jūnijā.
Plašāka informācija