Ziņas

Trešdien, 28. augustā, 14.00 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (MITC), Anniņmuižas bulv. 26a, notika robotizētās ķirurģijas sistēmas HUGO (Medtronic Hugo Robotic-Assisted Surgery) demonstrēšanas pasākums.

Atklājot pasākumu, veselības ministrs Hosams Abu Meri akcentēja inovatīvu robotizētu iekārtu nozīmi nākotnes ķirurģijā. “Robotu pielietošana medicīnas jomā ir būtiski veicinājusi ārstniecības tehnoloģiju attīstību. Gandarījums bija apmeklēt RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru, kur veselības aprūpes profesionāļi iepazīstināja ar jaunākajām robottehnoloğijas izmantošanas iespējām ārstniecībā, kas veicinās drošāku vidi pacientiem, kā arī speciālistiem,” uzsvēra ministrs.

Medtronics

RSU foto

Medtronic Hugo Robotic-Assisted Surgery sistēma ir moderna ķirurģijas tehnoloģija, kas izstrādāta, lai nodrošinātu lielāku efektivitāti ķirurģiskajās procedūrās. Šī sistēma ir modulāra un pārnēsājama, kas ļauj to pielāgot dažādām operāciju zālēm un procedūrām. Tā ir īpaši piemērota uroloģiskām un ginekoloģiskām procedūrām, taču tās daudzpusība ļauj to izmantot arī citās ķirurģijas jomās.

“Medicīnas progress pēdējos desmit gados bijis ļoti straujš, ari jaunas zināšanas un prasmes, pierādījumos balstītas metodes ķirurģijā tiek ieviestas arvien straujāk. Esam lepni, ka roboti, kādus vien pirms dažiem mēnešiem ASV vizītes laikā redzējām Džona Hopkinsa medicīnas centrā ASV, tagad aplūkojami mūsu – RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra – pagalmā,” uzrunājot klātesošos Latvijas medicīnas iestāžu vadītājus, Veselības ministrijas pārstāvjus un ārstniecības profesionāļus, teica RSU rektors, profesors Aigars Pētersons.

RSU rektors Aigars Pētersons

RSU rektors prof. Aigars Pētersons. RSU foto

Robotizētās ķirurģijas iekārtas izstrādātāja, uzņēmuma VP Surgical Medtronic viceprezidents Jeffrey Houle raksturoja iekārtas tehniskās iespējas, izstrādes vēsturi un līdzšinējā pielietojuma piemērus. Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis Haralds Plaudis novērtēja iespēju ārstiem praksē iepazīties ar nākotnes ķirurģijas tehnoloģijām, uzsverot cilvēku un tehnoloģiju mijiedarbības nozīmi.

RSU MITC direktores Ievas Šlēziņas vadībā pasākuma dalībnieki iepazinās ar MITC piedāvātajām iespējām topošajiem un esošajiem medicīnas profesionāliem atjaunot savas prasmes un apgūt jaunas.

Medtronics

No kreisās: Veselības ministrs Hosams Abu Meri, RSU rektors prof. Aigars Pētersons. RSU foto

Dalībniekiem bija unikāla iespēja izmēģināt un apgūt iekārtu HUGO praktiski. Latvijas mediķiem būs iespēja trenēties un apgūt iemaņas darbā ar robotu vēl turpmākās trīs dienas.