Pārlekt uz galveno saturu
Darbiniekiem
Konferences, semināri

Vīrusi ir ļoti mazi organismi. Tie sastāv no DNS vai RNS genoma, ko ieskauj olbaltumvielu apvalks (kapsīds) un bieži arī ārējā membrāna. Daži no tiem izraisa vēzi, tāpēc lielāka informētība un plašāki pētījumi varētu glābt cilvēku dzīvības.

Tāpēc RSU pētnieki organizē starptautisku tiešsaistes konferenci Hroniskas vīrusu infekcijas un vēzis – vakcīnas un ārstēšanas iespējas (VIRCAN2024) šā gada 21. un 22. novembrī.

Daži vīrusi, kuri var izraisīt vēzi, ir B hepatīta vīruss (HBV), cilvēka papilomas vīruss (HPV), C hepatīta vīruss (HCV), Epstaina–Bāras vīruss (EBV), 1. tipa cilvēka imūndeficīta vīruss (HIV-1), 1. tipa cilvēka T-limfotropais vīruss (HTLV-1) un cilvēka herpesvīruss-8 (HHV-8). HBV un HPV var novērst ar vakcināciju, faktiski HBV vakcīna šobrīd ir visefektīvākā pretvēža vakcīna. Tiek prognozēts, ka sistemātiska vakcinācija līdz 2030. gadam par 90 % samazinās mirstību no HBV infekcijas.

Šo vīrusu ietekme uz vēža attīstību ir ļoti komplicēta. Šie vīrusi tāpat kā HBV, HPV un HIV-1 iekļūst šūnās, pārnesot savu DNS vai RNS uz saimnieka šūnu un bieži arī saimnieka genomu. Tas var izraisīt vēža veidošanos saimnieka šūnās. Daži vīrusi var izjaukt signālu pārnesi, kas kontrolē šūnu augšanu un vairošanos. Tāpat vīrusu infekcijas vājina imūnsistēmu, padarot organismu mazāk spējīgu cīnīties pret citām infekcijām un vēzi. Turklāt hroniskas vīrusu infekcijas izraisa hronisku iekaisumu, kas savukārt var izraisīt vēzi vai palielināt vēža attīstības risku, jo mainās šūnu genomi, šūnu signālu pārnese un šūnu vielmaiņa.

Reģistrācija

Dalība konferencē ir bez maksas. Reģistrācija dalībai ir atvērta! Lai reģistrētos, sazinieties ar konferences organizatoriem pa e-pastu VIRCAN2024atgmail[pnkts]com. Īpaši aicinām piedalīties pētniekus karjeras sākumposmā, kuriem tiks dota iespēja mutiski prezentēt savus pētījumus. Ja vēlaties piedalīties, reģistrējieties un līdz ceturtdienai, 24. oktobrim, iesniedziet iecerētās prezentācijas tēzes. Dalībniekiem bez prezentācijas reģistrācija tiks slēgta 19. novembrī. Reģistrējoties lūdzam norādīt savu vārdu, uzvārdu, institucionālo piederību, amatu, e-pasta adresi, mobilā tālruņa numuru un dzimšanas gadu.

Prezentāciju autori tiks aicināti iesniegt manuskriptus, aprakstot savus eksperimentālos pētījumus, īsos paziņojumus, kā arī recenzijas, viedokļus un komentārus publicēšanai žurnālu Vaccines (MDPI) un Frontiers in Oncology (Frontiers Media) īpašajos izdevumos.

Pētījumu konkursā var piedalīties pētnieki karjeras sākumposmā (vecumā līdz 36 gadiem). Uzvarētāji saņems naudas balvas no žurnāla Vaccines (MDPI). Lēmumu par uzvarētājiem pieņems ekspertu komisija, un tas tiks paziņots konferences noslēguma sesijā. Divi labākie pētījumi saņems arī kuponus bezmaksas publikācijai žurnāla Vaccines īpašajā izdevumā, kas būs veltīts konferencei.

Uz tikšanos konferencē!

Kontaktpersona

Ar projekta ietvaros rīkotās iepriekšējās konferences materiāliem var iepazīties RSU tīmekļa vietnē.

Konference Vakcīnas un vakcinācija Covid pandēmijas laikā un pēc tās


Konference notiek Latvijas Zinātnes fonda granta Ar cilvēka papilomas vīrusa genomu saistītās korelācijas ar dzemdes kakla audzēju un vēža slimības progresēšanu un atbildes reakciju uz ārstēšanu ietvaros;  projekta Nr. lzp-2021/1-0484, projekta ilgums 01.01.2022.-31.12.2024.