Starp praktisko un teorētisko medicīnu: Zinātnes nedēļas pētnieks Toms Arcimovičs
Mērķi kļūt par ārstu RSU rezidents Toms Arcimovičs (attēlā) nospraudis sen. Viņu allaž valdzinājis šīs profesijas cēlums un iespēja palīdzēt citiem. Studiju gados, urbjoties cauri zinātniskajām publikācijām, viņš novērtējis, cik ļoti teorētiskā medicīna pilnveido praktisko medicīnu, un patlaban, būdams trešā gada rezidents, mēģina šīs abas jomas noturēt balansā. Ar jauno traumatologu ortopēdu, vairāku starptautisko zinātnisko publikāciju līdzautoru, runājam, kamēr viņš ir Zviedrijā, kur pieredzes apmaiņas programmā Lundas klīniskās universitātes slimnīcas Ortopēdijas nodaļā pilnveido zināšanas un praktiskās iemaņas lielo locītavu endoprotezēšanas operācijās.
Kāpēc pētu?
Ar zinātniski pētniecisko darbu izstrādi sāku nodarboties, jau studējot Medicīnas fakultātē. Tas bija veids, kā jau agrīni varēju apgūt tieši sev interesējošas lietas, jo brīžiem, lasot zinātniskās publikācijas, laiks paskrēja nemanot. Taču dažreiz ir grūti sadalīt laiku starp praktisko un teorētisko medicīnu. Es cenšos nepazaudēt šo balansu, jo caur medicīnas zinātnisko pusi iespējams satikt jaunus, interesantus cilvēkus un pilnveidoties dažādās pasaules malās.
Pētnieciskais darbs nav jāveic steigā – ir jābūt pacietīgam, tāpēc rezultāts var rasties pat vairāku gadu gaitā. Lundas klīniskās universitātes slimnīcā ārstiem zinātniski pētnieciskā darbība ir daļa no ikdienas, tas ir iekļauts viņu darba pienākumos. Ticu, ka šis ir labs balanss starp teoriju un praksi ir tas, uz ko mums jāvirzās, un pieļauju iespēju, ka šāds modelis nākotnē varētu tikt ieviests arī Latvijā.
Kāpēc es došos uz RSU Starptautisko zinātnisko konferenci?
Ne vienmēr ir jādomā, ko es jaunu vēl varu atklāt vai izdomāt. Man patīk pētniecības sadaļa, kurā spējam novērtēt kādas operāciju metodes ilgtermiņa rezultātus un salīdzināt tos ar citām metodēm. Šobrīd izstrādājam zinātnisko darbu, apkopojot pacientu funkcionālos rezultātus pēc tibiofibulārās sindesmozes bojājuma, kurš bieži novērojams pacientiem pēc pēdas locītavas kaulu lūzumiem. Vēl joprojām literatūrā un ikdienas praksē atrodami dažādi viedokļi šajā tēmā, tāpēc mēs izvēlējāmies veidot pētījumu, uz kura varam balstīt savu pieredzi. Kopā ar Medicīnas fakultātes Ortopēdijas katedras docenti Rutu Jakušonoku un citiem kolēģiem esam darbu prezentējuši starptautiskajā Izraēlas ortopēdu asociācijas konferencē 2017. gadā. Mūsu pētniecisko darbu prezentēšu arī RSU starptautiskajā konferencē Traumatoloģijas un ortopēdijas sēdes laikā.
Kāpēc citiem būtu jādodas uz konferenci?
Aicinu visus uz RSU starptautisko konferenci, jo tā būs lieliska vieta, kur gūt idejas saviem nākotnes plāniem. Noteikti speciālistiem ieteiktu apmeklēt Traumatoloģijas un ortopēdijas sēdi, kuras laikā uzstāsies labi zināmais Izraēlas Zifas Medicīnas centra profesors Aleksandrs Lerners (Alexander Lerner). Profesors uzstāsies ar prezentāciju par bruņotu konfliktu izraisītu ekstremitāšu ievainojumu ārstēšanu. Tā būs vizuāli iespaidīga un atmiņā paliekoša prezentācija. Sēdē uzstāsies arī vairāki Latvijā zināmi traumatologi un ortopēdi, kuri dalīsies praktiskajā pieredzē, un tā būs saistoša ikvienam klausītājam.