Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

29. septembrī plkst. 16 projektā Gribu aizsargāt valsti noteicošie faktori un spēlētāji: Latvijas, Lietuvas un Taivānas gadījumi notiks tiešsaistes diskusija, kurā projekta īstenotāji no Latvijas, Lietuvas un Taivānas apkopos un analizēs līdzšinējos pētījuma rezultātus. Starptautiskajā projektā, kura īstenošana sākās šā gada sākumā un saskaņā ar plānu ilgs trīs gadus, ir iesaistīta Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), Viļņas universitāte un Academia Sinica Politikas zinātnes institūts no Taivānas. To koordinē un vada RSU Politikas zinātnes katedra sadarbībā ar Ķīnas Studiju centru.

Projekta mērķis ir noskaidrot, kāda ir iedzīvotāju griba aizstāvēt savu valsti, kādas ir viedokļu līdzības un atšķirības, un kādi faktori šo gribu ietekmē.

Kā stāsta projekta vadītājs, RSU asociētais profesors Māris Andžāns, visās trīs valstīs ir veiktas socioloģiskās aptaujas. To dati liecina, ka pretēji gaidītajam mūsu iedzīvotāju vēlme un gatavība aizsargāt savu valsti nav pieaugusi salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, par kuriem aptaujas ir veiktas citu pētījumu ietvaros. Tāpat dati liecina, ka šī gatavība ir zemāka nekā Lietuvā. Pētnieks gan uzsver, ka jābūt uzmanīgiem, vispārinot vienas aptaujas datus.

Rezultāti iezīmē arī viedokļu specifiku atsevišķās iedzīvotāju grupās. Kā skaidro projekta vadītājs, zemāka griba aizstāvēt valsti ir Latgalē un krievvalodīgo vidū. Aptaujā tika iekļauti arī jautājumi par attieksmi pret Krievijas iebrukumu Ukrainā, padomju mantojumu un obligāto militāro dienestu. Rezultātu analīzē tiks noskaidrots, kā atbildes uz šiem jautājumiem ietekmē gatavību aizsargāt savu valsti.

Projekta vadītājs uzsver, ka pētījumā iesaistītajām valstīm ir ģeopolitiskas līdzības, jo Latvijai un Lietuvai drošības riskus izraisa kaimiņos esošā Krievija, bet Taivānai – Ķīna, kura to uzskata par savu teritoriju. Turklāt Krievija un Ķīna sevi uzskata par stratēģiskajām partnerēm.

Pētījuma rezultātiem būs arī praktiska nozīme, jo ar tiem tiks iepazīstināta Latvijas Aizsardzības ministrija un citas ar valsts drošību saistītas institūcijas, kurām tie ir nepieciešami, lai pieņemtu uz pētījumiem balstītus lēmumus. Projektu finansē Latvijas–Lietuvas–Taivānas zinātniskās sadarbības atbalsta fonds.

diskusija_how_many_would_fight_2.jpg