Starptautiskā konferencē veido kopīgu platformu multiprofesionālai pieejai veselībai un personības attīstībai
Šā gada 14.–16. aprīlī Rīgas Stradiņa universitātē notikušās Otrās starptautiskās zinātniski praktiskās konferences Veselība un personības attīstība: integratīvā pieeja programma saveda kopā gandrīz 200 dažādu jomu profesionāļus, kurus vieno interese par psihosociālo palīdzību dažādām pacientu un klientu grupām, kā arī par topošo profesionāļu – studentu – izglītošanu.
Konferences 36 tematiski daudzveidīgos ziņojumus vienoja trīs caurviju tēmas: psiholoģiskās izvērtēšanas instrumentu izveide un adaptācija, nemedikamentozā palīdzība dažādām klientu un pacientu grupām, e-intervences, kā arī profesionālā izglītība un izaugsme, profesionālās darbības prakse.
Interesi raisīja vieslektoru lekcijas un vadītās meistarklases. Lektore Staņislava Hoferkova (Hradeckralovas Universitāte, Čehija) seminārā pirms konferences, lekcijā un meistarklasē pievērsās jautājumiem par atkarības profilakses iespējām skolā, kā arī sniedza plašu informāciju par Čehijā īstenotiem pasākumiem atkarību profilaksei. Profesore Sabrina Čipoleta (Padovas Universitāte, Itālija) lekcijā aktualizēja jautājumu par veselības un slimības kvalitatīvo pētniecību, sniedzot konkrētos pētījumos gūtās pieredzes un rezultātu izvērtējumu, savukārt meistarklasē profesore dalījās terapeitisko attiecību pieredzē. Profesors Antans Goštauts (Vītauta Dižā Universitāte, Lietuva) savā lekcijā iepazīstināja ar veselības psiholoģijas attīstību Lietuvā, īpaši saistībā ar atkarību un pašnāvību profilaksi, savukārt meistarklasē pievērsās jautājumiem par smēķēšanas atkarības profilakses pasākumiem Lietuvas skolās. Profesors arī satikās ar veselības psiholoģijas maģistrantūras studentiem un piedāvāja viņiem sadarboties noteiktu pētniecības tēmu izstrādē. Pētniece Daiga Kamerāde (Birmingemas Universitāte, Lielbritānija) informēja par pētījuma par brīvprātīgā darba ietekmi uz subjektīvo labklājību. Tikpat interesanti bija RSU un citu Latvijas augstskolu kolēģu ziņojumi. Jāuzsver, ka konferences darbā piedalījās arī vairāki pētniecībā ieinteresēti studenti no Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes un Komunikācijas fakultātes, kuri iepazīstināja ar savu pētījumu rezultātiem. (Konferences prezentācijas skat. zemāk.)
Konferences laikā notika arī kolektīvās monogrāfijas Veselības psiholoģija prezentācija, kurā piedalījās grāmatas autori un viesi. Tā ir pirmā plašākā grāmata par veselības psiholoģijas jautājumiem, ko izstrādājuši RSU docētāji, pirmie studiju programmas Veselības psiholoģija absolventi un LVPA biedri. Monogrāfijas zinātniskās redaktores ir asoc. prof. Dr. psych. Kristīne Mārtinsone un doc. Dr. med. Velga Sudraba. Monogrāfiju ikviens interesents varēs iegādāties aptuveni pēc mēneša.
Vērtējot konferences rezultātus, VPUPK vadītāja Kristīne Mārtinsone pauda viedokli, ka konference devusi ieskatu esošo pētījumu tēmās un rezultātos (finansētos pētījumu projektos), tās laikā fiksēta kopīgā idejiskā platforma nākotnes attīstībai, formulēti arī turpmāk veicamie uzdevumi gan attiecībā uz psiholoģiskās izvērtēšanas instrumentu izveidi un adaptāciju, gan psiholoģiskās palīdzības rezultātu pētījumiem dažādām pacientu un klientu grupām, kā arī pētījumu tēmas par profesionālās izglītības un prakses pilnveidi.
- Konferences prezentācijas
Sabrina Čipoleta: Exploring health and illness through qualitative methods
Linda Lejiņa: Tehnoloģijas un psiholoģija: dažas mūsdienu tendences
Aira Krūmiņa: Veselībpratība – koncepta attīstība e-vidē
Laura Liberte, Jeļena Ļevina: Latvijas iedzīvotāju apmierinātība ar dzīvi un individuālā anomija
Kristiāna Klince, Jeļena Ļevina: Saistības starp vērtībām un anomiju Eiropas valstīs
Grāmatas Veselības psiholoģija prezentācija
Vineta Silkāne: Veselību veicinošas uzvedības izvērtēšana un saistība ar citiem konceptiem
Jeļena Ļevina: Individuālās anomijas skalas izveide
Laine Kupča, Kristīne Mārtinsone: Studentu adaptācijas aptaujas psihometriskie rādītāji
Jeļena Ļevina, Kristīne Mārtinsone: Supervizoru kompetences aptaujas izveide
Indra Majore-Dūšele: Mākslu terapijas pamatprincipi darbā ar pacientiem ar hroniskām saslimšanām
Anda Upmale: Mākslu terapijas pamatprincipi darbā ar pacientiem ar psihiskām saslimšanām
Kristīne Vende-Kotova: Mākslu terapijas pamatprincipi geriatrijā
Jana Duhovska: Mākslu terapijas pamatprincipi darbā ar onkoloģiskajiem pacientiem
Aelita Vagale: Veselības aprūpes speciālistu priekšstati par veselības uzvedību
Laine Kupča, Kristīne Mārtinsone: Depresijas, trauksmes un ēšanas uzvedības sakarības studentiem
Inese Skukovska, Jana Duhovska: Mākslas terapeitu profesionālās kompetences attīstība prakses laikā
Līga Vaivode-Kalnmeiere, Kristīne Mārtinsone: Supervizoru profesionālā identitāte
Mirdza Paipare: Mūzikas terapeitu profesionālās tapšanas modelis Latvijā
Sabrina Čipoleta: Experiencing embodiment in the therapeutic relationship
Saistītās ziņas
