Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Starptautiskā sadarbība
Tradicionālie pasākumi

No 14. līdz 17. maijam notika RSU Starptautisko sakaru departamenta rīkotā konference un Erasmus+ Starptautiskā nedēļa Internacionalizācija pārmaiņu laikā. Pasākumā aplūkojām to, kā augstskolu starptautisko sadarbību ir mainījuši pēdējo gadu notikumi: ģeopolitiskie konflikti, drošības riski, pandēmija un veselības krīzes, migrācija un ar to saistītie iekšpolitiskie procesi, finanšu izaicinājumi u. c. ārējie faktori.

“Joprojām augstskolu stratēģiskā prioritāte ir nodrošināt starptautiskās sadarbības iespējas dažādām augstākās izglītības mērķauditorijām. Tomēr pēdējo četru gadu laikā ir būtiski mainījusies vide, kurā mēs to darām.

Neraugoties uz šo plašāko kontekstu, Latvijas un Eiropas augstskolas ir tikušas galā ar sarežģītiem izaicinājumiem, atrodot inovatīvus un unikālus veidus, kā stiprināt un attīstīt starptautisko sadarbību. Tādēļ šajā internacionalizācijas konferencē gribējām akcentēt augstskolu spēju adaptēties pārmaiņām kompleksos apstākļos,” konferences tēmas izvēli pamato RSU Starptautisko sakaru departamenta direktore Baiba Pētersone. 

Viens no konferences galvenajiem akcentiem bija nacionālo un Eiropas politiku ietekme uz augstskolu starptautisko sadarbību. Kā atzina Francijas augstskolu un pētniecības institūciju izpilddirektoru asociācijas France Universités Eiropas lietu pārstāvis Ēriks Fošērs (Eric Foucher), kura dalību konferencē nodrošināja Francijas vēstniecība Latvijā: starptautiskajai sadarbībai izglītībā un zinātnē ir svarīga nozīme Eiropas reindustrializācijā un tās stratēģisko mērķu sasniegšanā, kā arī cīņā ar dažādiem globālajiem izaicinājumiem. 

Savukārt ar pētījuma rezultātiem par Eiropas Komisijas flagmaņa izglītības programmu Eiropas universitāšu iniciatīva, kura pēdējos gados ir būtiski mainījusi Eiropas augstākās izglītības telpu, dalījās Gentes Universitātes pētniece Kortnija Hartcela (Courtney Hartzell).

Konferencē nozīmīga vieta tika atvēlēta diskusijai par nacionālajiem un reģionālajiem drošības riskiem, kurus var radīt nepārdomāta augstskolu starptautiskā sadarbība ģeopolitisko saspīlējumu laikā. Par risku identificēšanu un veiksmīgu vadīšanu konferences dalībniekus informēja Lundas Universitātes Atbildīgas internacionalizācijas pētniecības centra zinātniskais vadītājs Tomijs Šī (Tommy Shih).

Neskatoties uz ģeopolitisko situāciju, pasaulē notiek dinamiska studentu kustība. Pārmaiņas apkārtējā vidē ir radījušas lielāku nepieciešamību pēc dažādiem studentu atbalsta pakalpojumiem un tehnoloģiskajiem risinājumiem, MI integrācijas izglītības procesā, inovatīvām finanšu atbalsta formām, alternatīvām mācīšanās iespējām – savas prezentācijas laikā norādīja Sergejs Krasnjanskis (Sergey Krasnyanskiy) no Bonnā bāzētās starptautiskās izglītības kompānijas ICEF

Studentu perspektīvu iezīmēja Globālā studentu foruma izpilddirektors Jakobs Blāziuss (Jacob Blasius). Viņš uzsvēra nepieciešamību veidot sadarbību starp studentiem no dažādiem pasaules reģioniem un integrēt viņu balsi dažādos globālos forumos, lai rastu efektīvus risinājumus šodienas un nākotnes ģeopolitiskajiem, vides, ekonomiskajiem un citiem izaicinājumiem. 

Konferences ietvaros notika arī vairākas reģionāli centrētas diskusijas. Sarunā par Baltijas reģiona pieredzi centrālā tēma bija Krievijas kara Ukrainā ietekme uz augstāko izglītību. Šo jautājumu apskatīja Study in Latvia vadītāja Sintija Šmite-Tilika, Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā viceprezidente Kata Fredheima (Kata Fredheim) un Viļņas Augstskolas Starptautisko sakaru un projektu attīstības departamenta direktore Jolanta Preidiene (Jolanta Preidiené).  

Sarunā par Eiropas universitātēm un to starptautiskās sadarbības izaicinājumiem piedalījās Kembridžas Universitātes starptautiskās stratēģijas direktors Tobijs Vilkinsons (Toby Wilkinson), Vīnes Universitātes Starptautisko sakaru departamenta direktore Barbara Guda (Barbara Good) un Tomijs Šī (Tommy Shih). Konferences programmu ar pieredzi no citu pasaules reģionu augstskolām papildināja Teksasas Tehniskās universitātes Globālās veselības centra izpilddirektore Mišela Ensmingere (Michelle Ensminger), Pretorijas Universitātes Studentu uzņemšanas un administrācijas departamenta direktora vietnieks Voless Īzāks (Wallace Isaacs) un Kazahstānas KIMEP Universitātes starptautiskās sadarbības vadītāja Žamilja Utarbājeva (Zhamilya Utarbayeva). 

Paralēli konferencei notika Erasmus+ Starptautiskā nedēļa, kurā partneraugstskolu pārstāvjus iepazīstinājām ar RSU un tās piedāvātajām apmaiņas studiju iespējām.

Šī bija piektā RSU internacionalizācijas konference un Erasmus+ Starptautiskā nedēļa.