Studenti apgūst mākslīgā intelekta sniegtās iespējas studiju procesā
Sestdien, 21. oktobrī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studenti pulcējās ilgi gaidītajā Akadēmiskajā seminārā. Šā gada semināra temats bija Ārpus grāmatām: mākslīgais intelekts akadēmiskajā vidē. Kaut gan parasti Akadēmiskā semināra organizēšanu uzņemas RSU Studējošo pašpārvalde, šoreiz bija nolemts paplašināt pasākuma tvērumu, tāpēc tā organizēšanā līdzdarbojās arī Ārvalstu studentu asociācija. Pasākums notika angļu valodā.
Pasākuma mērķis bija pulcēt RSU studentus un iesaistīt dalībniekus jēgpilnās diskusijās par tēmām, kas saistītas ar viņu gaitām akadēmiskajā vidē un, iespējams, nākotnes karjeru. Organizatori gribēja uzsvērt, ka mākslīgais intelekts nav kaut kas futūristisks, tāpēc minēja piemērus, kā to jau tagad veiksmīgi izmanto akadēmiskajā vidē.
Interesanti! Akadēmiskā semināra nosaukums, plakāti un lekciju tēmas tika izvēlētas, izmantojot mākslīgo intelektu.
Lekciju Sadarbība un mākslīgā intelekta izpēte ar MS 0365 (Collaboration and AI Exploration with MS 0365) vadīja RSU IT Servisa centra vadītājs Jānis Laizāns, kurš atraktīvā un klausītājiem saistošā veidā sniedza noderīgu informāciju. Lekcijā tika apspriesti ētikas jautājumi, kas saistīti ar mākslīgā intelekta izmantošanu pētniecības tēmu atlasīšanā, prezentāciju strukturēšanā, rakstisko darbu uzlabošanā, kā arī plaģiātisma pārbaudē. J. Laizāns informēja studentus par RSU pieejamajām bezmaksas programmām un rīkiem, tostarp tiešsaistes sadarbības rīkiem un dažādām Microsoft funkcijām, tostarp MS Teams un OneDrive, kā arī parādīja, kā tos izmantot.
Nākamo darbnīcu Mākslīgā intelekta – tava pavadoņa studiju procesā – spēks (The Power of AI as Your Study Copilot) vadīja RSU Pedegoģiskās izaugsmes centra (PIC) pārstāvji asoc. prof. Nora Jansone-Ratinika, Katrīna Elizabete Puriņa-Biezā, Raimonds Strods un Komunikācijas fakultātes prodekāne, docētāja Līga Ozoliņa. PIC pārstāvji sniedza visaptverošu skatījumu par ētisku un neētisku mākslīgā intelekta izmantošanu studijās un mācību procesā. Dalībnieki guva vērtīgu ieskatu par to, kā mākslīgo intelektu izmantot kā papildu rīku, lai papildinātu savas zināšanas, nevis radītu plaģiātu vai liktu mākslīgajam intelektam rakstīt esejas studentu vietā. Darbnīcas vadītāji pastāstīja, kā akadēmiskais personāls var izmantot mākslīgo intelektu savā darbā, tostarp ģenerējot eksāmenu jautājumus un apkopojot mācību materiālus.
Pedagoģiskās izaugsmes centra un Komunikācijas fakultātes pārstāvji akcentēja nepieciešamību izvērtēt mākslīgā intelekta radītās informācijas patiesumu un uzsvēra, cik svarīgi ir spēt atšķirt uzticamus avotus un informāciju.
Visbeidzot ar lekciju uzstājās vieslektors no Vjetnamas, četrkārtējs TEDx dalībnieks prof. Agnis Stibe. Viņš runāja par mākslīgā intelekta ētiku un izklāstīja, kā laika gaitā ir attīstījusies informācijas apmaiņa. Nobeigumā viņš uzsvēra, cik svarīgi ir izprast dažādos kontekstus, kādos mākslīgo intelektu var izmantot, kā ari situācijas, kad tā izmantošana nebūtu piemērota.
Mākslīgo intelektu nedrīkst izmantot bez cilvēka līdzdalības!
Dienas garumā norisinājās dažādas aktivitātes, kuru laikā studenti darbojās grupās. Viņiem tika uzdots dažādos veidos izmantot mākslīgo intelektu, apspriest iegūtos rezultātus un apmainīties ar idejām par to, kā ar mākslīgo intelektu iespējams uzlabot studiju procesu.
Studentiem patika, ka viņi var uzzināt vairāk par dažādiem mākslīgā intelekta izmantošanas veidiem un to, kā šos rīkus izmantot savā darbā.