Studijas doktorantūrā stipri maina uzskatus un grauj stereotipus
RSU doktorante Karina Zalcmane
Doktora studiju programma: Juridiskās zinātnes
Doktora darba nosaukums: Futbola fanu kriminogēnās izpausmes un to novēršanas mehānisms: Latvijas un ārvalstu pieredze
Darba vadītājs: asoc. prof. Aldis Lieljuksis
KAS pēta?
"Man patīk izaicinājumi. Vidusskolā, pirms izlēmu par labu jurisprudencei, kādu laiku biju pārliecināta, ka stāšos Mašīnbūves fakultātē Rīgas Tehniskajā universitātē. No rītiem, pirms sākās skola, braucu cauri sastrēgumiem uz privātstundām fizikā. Arī tagad man ierasts apvienot un paspēt daudz. Dienu pirms meitas dzimšanas nokārtoju ieskaiti kriminoloģijā un, kad meitai bija trīs mēneši, – speciālizācijas eksāmenu krimināltiesībās.
Papildus tiesību zinātnēm man ir arī izglītība sporta jomā – sporta deju trenera kvalifikācija. Esmu strādājusi lielajos advokātu birojos (piemēram, Clifford Chance, Freshfields Bruckhaus Deringer LLP) un vienlaikus turpinājusi trenera darbu. Maģistrantūrā Vestminsteras Universitātē Londonā izlēmu apvienot abas savas intereses un iestājos šovbiznesa tiesību programmā, tobrīd vienīgajā tāda veida programmā Eirāzijā. Tur apguvu gan sporta un IT tiesības, gan līgumtiesības un intelektuālā īpašuma tiesības. Parasti es pasmaidu par to, ka Latvijā ir sports, bet nav sporta tiesību – joma vēl ir ļoti nesakārtota. Atgriežoties mājās, man bija skaidrs, ka jāsniedz savs ieguldījums sporta tiesību un kriminoloģijas attīstībā. Tobrīd, domājot par tuvāko nākotni, redzēju sevi ar Rīgas Stradiņa universitātes doktora grādu kabatā, nododot zināšanas jaunajai paaudzei. Zinātne – tas nav garlaicīgi kā daži uzskata. Pētot futbola fanu kriminogēnās izpausmes, par to pārliecinos katru dienu."
KO pēta?
"Savā promocijas darbā es pētu mūsdienās aktuālu parādību sporta pasaulē – futbola fanu izdarītos pārkāpumus un noziegumus. Mēģinu saprast, kāpēc tieši futbolā ir visvairāk pārkāpumu, ko nodarījuši fani? Kāpēc tie organizējas grupās, kas pēc struktūras līdzinās organizētām noziedzīgām grupām? Kāpēc zināšanu trūkums par šo subkultūru bieži noved pie konfliktiem stadionā un tā tuvumā?"
“Studijas doktorantūrā stipri maina uzskatus un grauj stereotipus kā par pētāmo jautājumu, tā arī par dzīvi kopumā,” saka Karina Zalcmane, trešā kursa doktorante juridiskajās zinātnēs
KĀPĒC pēta?
"Manas doktorantūras laikā saasinājās situācija Ukrainā un drošība Eiropā kopumā. Daudzos mītiņos, turklāt ne tikai politiskos, piedalījās tieši futbola fani. Notikumi pēdējā Eiropas futbola čempionātā Francijā nav atstājuši šaubas par mana pētījuma nepieciešamību. Nacionālā līmenī šis jautājums nekad nav pētīts, bet patiesībā, lai arī latviešu fani ir diezgan mierīgi salīdzinājumā ar poļiem vai krieviem, Latvijā pieredzēti diezgan daudzi saistoši pārkāpumi.
Drīzumā tiks sākta jaunā nacionālā stadiona būvniecība, un es piedalījos tā tehniskā projekta izstrādē, līdz ar to nākotnē mums būs jānodrošina daudzu tūkstošu organizēto fanu uzņemšana. Gan sabiedrībai, gan tiesībsargājošām iestādēm jābūt gatavām šādām spēlēm, jo bieži vien futbola fanu pārkāpumi un noziegumi tiek izdarīti ārpus stadiona.
Mana promocijas darba mērķis nav pierādīt, ka visi futbola fani ir noziedznieki. Gluži pretēji – šajā fanu masā es vēlos nodalīt cilvēkus, kas padara futbolu par asiņainu sportu. Lielākā daļa futbola fanu ir miermīlīgi līdzjutēji."
KĀ pēta?
"Lasu gan zinātnisko, gan populāro literatūru. Piemēram, Anglijā futbola fani un policisti uzrakstījuši daudzas grāmatas par to, kā būt Manchester United fanam vai kā uzzināt par plānoto kautiņu pirms Chelsea un Arsenal spēles. Bet otra, manuprāt, saistošākā mana promocijas darba daļa ir fanu, futbola klubu pārstāvju, federāciju, ārvalstu speciālistu sporta tiesību jomā, kā arī tiesībsargājošo iestāžu aptaujas un intervijas."
KO secina?
"Secinājumus izdarīt vēl ir pāragri. Varu teikt tikai to, ka doktorantūra un jebkura temata padziļināta izpēte stipri maina uzskatus un grauj stereotipus kā par pētāmo jautājumu, tā arī par dzīvi kopumā."