Valmierā norisinājās Veselības attīstības projektu darbnīca
2024. gada 5. aprīlī Valmierā, Vidzemes Augstskolā, norisinājās Veselības attīstības projektu darbnīca, kuras mērķis bija veicināt starpdisciplināru pētniecības un inovāciju projektu attīstību un realizāciju reģionos.
Vidzemē atrodas vairākas, arī nacionālā mērogā nozīmīgas veselības aprūpes iestādes, kas nodrošina primāro, sekundāro un terciāro aprūpi, kā arī piedāvā kvalitatīvus un pieejamus rehabilitācijas pakalpojumus. Veicinot inovatīvu un modernu veselības rehabilitācijas un aprūpes pakalpojumu attīstību Vidzemē, ir iespējams arī sekmēt viedās specializācijas izaugsmi reģionā un ārpus tā.
Ar šādu uzstādījumu pasākumu kopīgi organizēja Vidzemes Plānošanas Reģions (VPR), Vidzemes Augstskola/ Eiropas Universitāte (E³UDRES² ) un EIT Health RIS Latvijas centrs. Pasākuma dalībniekiem bija arī iespēja uzzināt par EIT Health piedāvātajām iespējām, iepazīt Vidzemes Augstskolas un Vidzemes plānošanas reģiona aktivitātes.
“Vēloties risināt reālas problēmas, pirmās uzrunājām slimnīcas un klīnikas, jautājot par visakūtākajiem izaicinājumiem visos aprūpes līmeņos. Guvām apstiprinājumu, ka to risināšanai nepieciešama starpdisciplināra sadarbība un pacientu iesaiste. Īpaši veselības aprūpes iestādēm digitālu un inovatīvu risinājumu ieviešanu ierobežo likumdošana. Tomēr ceram, ka, apvienojot spēkus un radoši izmantojot gan pētniecības, gan inovāciju, gan digitalizācijas finansējuma avotus, spēsim virzīt jomas attīstību katrs savu iespēju robežās, kopīgi radot būtisku ietekmi,” stāsta Linda Lancere, digitālās rehabilitācijas jomas pētniece no Vidzemes Augstskolas.
Biržas veida tīklošanās, kurā veselības aprūpes iestādēm, kas gribēja piedalīties darbnīcā, bija iespēja tuvāk iepazīties ar potenciālajiem sadarbības partneriem
Lai attīstītu augstas pievienotas vērtības pakalpojumus veselības jomā, nepieciešams izstrādāt inovatīvas pieejas, kas arī pieprasa pierādījumos balstītu un uz pacientu centrētu pieeju. Tādēļ tika pieaicinātas dažādas iesaistītās puses – Latvijas digitālās veselības jaunuzņēmumi un pētnieki no starpdisciplinārām jomām – IT, mašīnmācīšanās, medicīnas un citām sfērām.
Pasākuma pirmajā daļā notika biržas veida tīklošanās, kurā veselības aprūpes iestādēm, kas gribēja piedalīties darbnīcā, bija iespēja tuvāk iepazīties ar potenciālajiem sadarbības partneriem. Darbnīcā piedalījās pārstāvji no tādiem uzņēmumiem kā Meditec, Longenesis, Doctowell, Assistentis, Bdetect, Visma, Medon, Fungo, BirgerMind, 2nd HealthTech, kā arī pētnieki no Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU), RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes, Vidzemes Augstskolas, Latvijas Organiskās sintēzes institūta un Daugavpils universitātes. Pēc biržas tika veidotas potenciālo partneru komandas kopā ar Vidzemes slimnīcu, Nacionālo rehabilitācijas centru Vaivari, Rehabilitācijas centru Līgatne un Strenču psihoneiroloģisko slimnīcu. Tālāk komandas strādāja pie kopīgu ideju formēšanas, esošo un nepieciešamo resursu un kompetenču apzināšanas, piesaistot arī dalībniekus no izstrādātāju vidus.
“Darbnīcas rezultātā tapa daudzas jaunas sadarbības iespējas un vairākas lieliskas idejas, kur, piemēram, inovatīvu risinājumu varētu ieviest caur lietišķās pētniecības un IT uzņēmumu sadarbības prizmu,” teica Linda Lancere.
Pasākums notika Vidzemes uzņēmējdarbības centra projektā Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā, ko līdzfinansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus, kā arī sadarbībā ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības kopienas (EIT Health) Latvijas centru (EIT Health RIS Hub in Latvia), kas atrodas RSU, un sadarbībā ar Vidzemes Augstskolu/ Eiropas Universitāti (E³UDRES² ).