Ziņas

2012. gadā Rīgas Stradiņa universitāte Zinātnieku naktī apmeklētājiem piedāvāja izmēģināt melu detektora prototipu un spēka lielgabalu. Ikvienam interesentam bija iespēja iesaistīties vairākos pasākumos – piedalīties fiziskās un psihiskās enerģijas testos, mērījumos un eksperimentos, iejusties zobārsta lomā. Vakara kulminācija norisinājās RSU pagalmā, kad apmeklētāji izmēģināja īpašo spēka lielgabalu.

Zinātnieku nakts 2012 norise

RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras pārstāvji piedāvāja apmeklētājiem iesaistīties psihiskās enerģijas izpētē un demonstrēja filmu par psihoanalīzes pamatlicēju Zigmundu Freidu. Lielākie entuziasti izmantoja izdevību ielūkoties savas psihes vistālākajos nostūros, ļaujoties melu detektora prototipam. Apmeklētājiem bija liela interese par Z. Freida skolnieka Karla Gustava Junga vārdu asociāciju testu, kas mēra, cik ilgā laikā cilvēks spēj sniegt asociatīvas atbildes uz terapeita nosauktajiem vārdiem. Šādas reakcijas ātruma mērīšana ir kļuvusi par vienu no mūsdienu melu detektora komponentēm.

Izmantojot veloergometrus, RSU Sporta, uztura un pedagoģijas katedras speciālisti palīdzēja pasākuma apmeklētājiem noteikt fiziskās izturības jeb aerobo darba spēju un piedāvāja konsultācijas par piemērotāko fiziskās slodzes intensitāti. Apmeklētājiem bija pieejami arī mērinstrumenti ķermeņa masas un tauku daudzuma noteikšanai, turklāt ar iespēju uzreiz uzzināt efektīvāko tauku dedzināšanas metodi. Uztura speciālisti Lolitas Neimanes vadībā iepazīstināja klātesošos par īpaši veselīgām ēdienu receptēm fiziskās un psihiskās slodzes apstākļos, savukārt deju aerobikas pārstāvji demonstrēja efektīvākos vingrojumus.

RSU Stomatoloģijas institūtā ikvienam apmeklētājam bija iespēja iejusties zobārsta lomā un izzināt skaista smaida noslēpumus. Institūtā varēja uzzināt, kā iegūt mirdzoši baltu smaidu un iepazīties ar pozitīvajiem un negatīvajiem zobu balināšanas aspektiem, kā arī patstāvīgi preparēt plastmasas fantomu zobus un atjaunot tos ar kompozītmateriāliem, liekot tiem sacietēt gaismas stara ietekmē.

Ar dažādiem mērījumiem klātesošos pārsteidza RSU Fizikas katedra, piemēram, ļaujot ikvienam noteikt savu plaušu tilpumu, mērīt trokšņu un vibrāciju diapazonus, kā arī sirds ritmu.

Zinātnieku naktī piedalījās arī mūsu universitātes sociālo zinātņu pārstāvji. RSU Komunikācijas studiju katedra lektora Klāva Sedlenieka vadībā piedāvāja noteikt personisko agresivitātes indeksu.

Bērnu ķirurgs Olafs Volrāts stāstīja par liesas spēju pasargāt organismu no infekcijām un saglabāt enerģiju dzīvot.

Aktivitāšu kompleksā No dzīvības uz dzīvību apmeklētāji tika iepazīstināti ar eksperimentālo dzīvnieku daudzveidību – jūras cūciņām, žurkām, trušiem un citiem dzīvniekiem. Dzīvnieku kopšanas pārstāvji sniedza padomus par dzīvnieku kopšanu un to labturības principiem, skaidrojot, kā dzīvnieki var palīdzēt izprast cilvēka veselību.

Vakara lielākais pārsteigums bija RSU pagalmā, kur darbojās īpaši Zinātnieku naktij būvētais spēka lielgabals Spēkmetējs RSU-Dz16 – dūmu lielgabals, no kura katram apmeklētājam bija iespēja izšaut, mēģinot trāpīt mērķī.

Visa vakara gaitā, sekojot līdzi notiekošajam klātienē un neklātienē, varēja klausīties RSU studentu interneta radio Runā Skaļāk.