Skip to main content
Page is available only in Latvian
Studentiem
Darbiniekiem
Skolēniem
Skolotājiem
Uzņemšana

Klimata pārmaiņas ir viens no svarīgākajiem jautājumiem ikvienas valsts dienaskārtībā. Kā par to runāt, lai viedoklis tiek sadzirdēts? Kā pievērst sabiedrības, nevalstisko organizāciju un mediju uzmanību svarīgiem klimata jautājumiem? Par starptautisko attiecību nozīmi vides politikas veidošanā stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Eiropas studiju fakultātes studiju virziena Socioloģija, politoloģija, antropoloģija vadītāja un docētāja Lelde Metla-Rozentāle.

Tradicionāli starptautisko attiecību virziena uzmanības centrā ir bijušas rūpes par valstu drošību. Ar to saprotam teritoriālo neaizskaramību, stabilu ekonomiku un labklājību. Starptautisko attiecību nozarē ir ienācis jautājums par vides politiku, ekoloģiju un klimata pārmaiņām.

“Visi esam dzirdējuši par ledāju izkušanu, dzīvnieku sugu izmiršanu un citiem dabas procesiem. Svarīgi ir saprast, ka klimata pārmaiņas ir ne tikai saistītas ar dabas procesiem, bet arī skar mūsu ikdienas dzīvi, ekonomiku, valstu attiecības,” uzsver L. Metla-Rozentāle. “Klimata izaicinājumi nepazīst valstu robežas, tāpēc starptautisko attiecību speciālistu rokās ir visi instrumenti, lai aicinātu valstis domāt un rūpēties par klimata jautājumu risināšanu īstermiņā un ilgtermiņā.

Šos instrumentus mēs dodam studentiem caur dažādiem studiju kursiem, kuros mācām, kā veidot klimata politiku, kādas sekas rada klimata jautājumu ignorēšana, kā tas ietekmē valstu ekonomiku. Paralēli šiem studiju kursiem piedāvājam iespēju praktiski iesaistīties starptautiskos pētījumos,

piemēram, pētīt, kā politiķiem vislabāk komunicēt ar iedzīvotājiem, nevalstiskajām organizācijām un medijiem, lai izskaidrotu, pārliecinātu un mudinātu uz rīcību.”

Bakalaura studiju programmas Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas 3. kursa studente Elīna Smetaņina (bildē): “Šobrīd rakstu bakalaura darbu par klimata jautājumiem Latvijas ārpolitikā, pievēršot uzmanību Latvijas amatpersonu teiktajam. Kas mēs kā valsts esam klimata jomā? Ko mēs darām, un kā mēs to pasniedzam pasaulei? Šie ir jautājumi, uz kuriem meklēju atbildes savā darbā un kuri būs aktuāli turpmākās desmitgades. Uzskatu, ka nākotnes līderiem ir jāspēj piedāvāt ilgtspējīgus risinājumus, un studijas RSU sniedz instrumentus šīs prasmes attīstībai.

Noteikti viena no priekšrocībām šajā programmā ir iespēja analizēt interesējošo vides aspektu no vairākiem rakursiem – starptautiskās ekonomikas, drošības, cilvēktiesību un dažādu reģionu prizmas.

elina_smetanina.jpg

Piemēram, studiju kursā Politiskā un starptautiskā ekonomika uzzināju, kāpēc visa pasaule nevar pēkšņi pievērsties klimata pārmaiņu mazināšanai, savukārt diskusijas kursā Krievija pasaules politikā izraisīja manu interesi par Krievijas attieksmi pret klimatu tās Arktikas reģionā, par ko vēlāk tapa un tika publicēts mans pirmais raksts.”