Skip to main content
Page is available only in Latvian
Studentiem
Absolventiem
Darbiniekiem
Uzņemšana

“Fotogrāfijas studijas man pavēra skatu uz jaunu valodu – attēli, ko redzam sev apkārt, nav nejaušība… Medijos ar attēliem iedod noskaņojumu, attieksmi, kas varbūt nemaz nav nolasāma tekstā, un katrs reklāmas attēls ir vēstījums, kas panākts, izvēloties atbilstošos elementus, krāsas un apgaismojumu,” saka Renāte Šnore, kura pirms sešiem gadiem absolvēja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) akadēmisko bakalaura studiju programmu Fotogrāfija.

renate_snore5.jpg"Man nav tādu klasisko portretfoto, ko varu tev iedot..." atlasot fotogrāfijas intervijai, saka Renāte. Foto no privātā arhīva

Patlaban viņa Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā jau ceturto gadu darbojas ar tūrisma mārketinga projektiem, kas tiek īstenoti digitālajā vidē un kur viņai noder zināšanas par fotogrāfiju.

Studiju programma Fotogrāfija, sākot ar 2022. gada vasaras uzņemšanu, būs kā apakšprogramma studiju programmai Multimediju komunikācija.

Kāpēc savulaik 2017. gadā izvēlējies RSU studiju programmu Fotogrāfija?

Tas bija pirmais gads, kad šajā programmā tika uzņemti studenti. Nopriecājos, ka RSU ir radījis kaut ko tieši man, jo jau vidusskolā bija aizrāvusies ar fotografēšanu. Par vasaras brīvlaika darba algu biju iegādājusies iesācēja līmeņa spoguļkameru un veicu dažādus foto eksperimentus, taisīju fotosesijas draudzenēm un fotografēju ģimenes svētkus.

Es ļoti uzticējos RSU reputācijai, zinot, ka tas būs labs pamats karjeras uzsākšanai.

Vai nebija vilšanās par to, ka studiju programmā vairāk iegūsti teorētiskās zināšanas par fotogrāfiju kā mediju, komunikācijas veidu, nevis praktiskās iemaņas par to, kā fotografēt? Ne jau velti tā ir akadēmiskā bakalaura programma…

Fotogrāfija ir vēl viena valoda, caur kuras prizmu lasīt pasauli.

Labās prakses, kā lietot kameru, apstrādāt fotogrāfijas un darboties ar studijas apgaismojumu, – tas arī bija iekļauts studiju programmā, bet ne vienīgais, ko darījām.

Tas patiešām ir akadēmiskais bakalaurs, nevis dažu mēnešu fotokursi, kur apgūst kameras iestatījumus. Tāpēc pirms studiju programmas izvēles ir rūpīgi jāizsver, kas tevi interesē, jo tie būs vairāki studiju gadi, kad jāapgūst priekšmeti, kas saistīti ar komunikācijas nozari, jādodas uz izstādēm, pašam jāinteresējas un jāiepazīstas ar medija iespējām un dažādiem to veidiem, piemēram, kā izskatās fotogrāfija medijos, reklāmas vajadzībām, modes fotogrāfija vai mākslas fotogrāfija.

Studējot fotogrāfiju RSU, man apkārt bija cilvēki, kuriem ir interese par fotografēšanu un fotogrāfiju, līdz ar to tas bija ļoti iedvesmojošs un radošs process.

renate_snore7-griezta.jpgRenāte (2. no labās) kopā ar kursabiedrenēm RSU nodarbībā, kas notika fotostudijā. Foto no privātā arhīva

Studiju laikā tev bija iespēja piedalīties RSU sociālo zinātņu studentu un absolventu pētījumā par latviešu dzīvi Islandē… Kāds bija lielākais ieguvums no šī brauciena?

Tas bija RSU sadarbības projekts ar Islandes Agireiri Universitāti (University of Akureyri). Pētījām latviešu dzīvi Islandē un līdz ar to arī migrācijas iemeslus un nozīmi mūsdienu pasaulē. Biju viens no astoņiem RSU pārstāvjiem šajā braucienā. Ikviens multimediju, žurnālistikas un fotogrāfijas students, kurš piedalījās projektā, tur varēja izmantot savas zināšanas praksē. Islandē pavadītais laiks gan bija salīdzinoši īss – aptuveni nedēļa –, taču intensīvs un pilns dažādiem iespaidiem par to, ko latvieši tur ir meklējuši un atraduši.

Liels ieguvums no šī brauciena man bija fotogrāfijas izmantošana kā pētniecības līdzeklis, lai iegūtu papildu informāciju par Islandi un turienes latviešiem.

Vai darbu pēc studiju programmas Fotogrāfija absolvēšanas atrast ir viegli vai grūti?

Domāju, ļoti daudz kas ir atkarīgs no katra paša darbošanās un aktivitātes studiju gados. Ja pret studiju procesu attiecas kā podkāstu jeb raidierakstu, kad tikai klausies un pats neko nedari, tad rezultāts arī būs attiecīgs, bet, ja esi aktīvs un ieinteresēts apkārt notiekošajā, darbu ir viegli atrast. Turklāt RSU studiju laikā ir prakse, kur tevi, iespējams, jau noskata topošais darba devējs, un ir darba piedāvājumi no mācībspēkiem.

renate_snore3.jpgStrādājot par pasākuma fotogrāfi. Foto no privātā arhīva

Un, ja tur, kur tu gribētu strādāt, nav vakanču, riskē un pats viņus uzrunā, pastāstot vai uzrakstot, ko proti un jau esi apguvis RSU studiju procesā un praksē.

Katrā ziņās visās darbavietās, kur esmu darbojusies, fotogrāfijas zināšanas un prasmes ir bijusi mana vērtība.

Cik liela nozīme fotogrāfijai pašlaik ir tavā darbā? Kā un kur tev noder studiju laikā iegūtās zināšanas?

Attēlam ir viena no svarīgākajām nozīmēm manā darbā – man kopā ar kolēģiem ir jāpastāsta par Latviju kā tūrisma galamērķi cilvēkiem, kuri šeit nav bijuši. Mums viņi ir jāieinteresē, nododot Latvijas īpašās sajūtas, ko var izbaudīt, šeit ierodoties, un ar ko lepojamies.

Ikdienas darbā man ļoti noder studiju laikā apgūtais, piemēram, zināšanas par fotogrāfiju autortiesībām un izmantošanas tiesībām, kā arī aspekti, kas saistīti ar fotogrāfiju iegūšanu un izmantošanu, jo manā darbā ir liela fotogrāfiju aprite, dažādi izmantošanas pieprasījumi. RSU apgūtās zināšanas man palīdz pieņemt lēmumus.

Lai gan pati savos darba projektos neesmu fotogrāfe, es sadarbojos ar fotogrāfiem, un man ir vieglāk viņiem paskaidrot, kādu rezultātu sagaidu tikai tāpēc, ka man ir gan teorētiskās, gan praktiskās zināšanas par fotogrāfiju kā mediju un fotografēšanu.