Skip to main content
Page is available only in Latvian
Darbs
Studentiem
Doktorantiem

Sākot ar šo vasaru, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) uzņems pirmos doktorantus studiju programmā Sociālās zinātnes, kas apvieno sešas apakšprogrammas: tiesību zinātni, politikas zinātni, komunikācijas kultūru un medijus, biznesa vadību un ekonomiku, veselības vadību, sociālo antropoloģiju, socioloģiju un sociālo darbu. Šī ir Latvijā pirmā sociālo zinātņu starpnozaru programma, kas veidota atbilstoši Izglītības un zinātnes ministrijas jaunajam doktorantūras modelim.

Lai absolvētu programmu, kas būs pieejama gan latviešu, gan angļu valodā, pilna laika klātienē nepieciešami četri studiju gadi, bet nepilna laika klātienē – 4,5 studiju gadi.

Jaunās programmas mērķis ir nodrošināt iespēju talantīgiem un motivētiem studentiem īstenot inovatīvus individuālā zinātniskajā darbā balstītus starpnozaru pētījumus sociālajās zinātnēs.

“Jaunā programma sniedz iespēju risināt jautājumus, kas prasa daudzšķautņainu pieeju, paplašinot sociālo zinātņu nozaru tradicionālās robežas. Mūsu pieejas pamatā ir visiem kopēja zinātnes pamatu apguve un pētāmajam jautājumam atbilstošu metožu izvēle,”

norāda RSU zinātņu prorektore Agrita Kiopa. Paredzams, ka programma sniegs ieguldījumu sabiedrības attīstībā, risinot Latvijas un starptautiskā kontekstā svarīgus jautājumus.

Doktorantiem būs iespēja iesaistīties starptautiskajos pētniecības projektos, apgūt un attīstīt jaunas pētniecības pieejas un metodes un radīt jaunas pārnozaru zināšanas. Promocijas darbu izstrādes posmā doktoranti varēs sadarboties ar vairākiem promocijas darba vadītājiem, kas nodrošinās dažādu nozaru pārstāvniecību atbilstoši darba tēmai. Jaunā doktora studiju programma piedāvā stiprāku doktoranta un promocijas darba vadītāju sadarbību un zinātnisku mentoringu, uzsver programmas vadītāja zvērināta advokāte un RSU vadošā pētniece Ph. D. Karina Palkova.

Atbalstu programmai snieguši gan Latvijas, gan ārvalstu, tostarp ASV, Dānijas, Zviedrijas, Vācijas, Holandes un citu valstu, sadarbības partneri. Eiropas Politikas pētījumu centra (Centre for European Policy Studies; Beļģija) direktors Stīvens Blokmenss (Steven Blockmans) ir paudis atbalstu jaunajai doktora studiju programmai, norādot, ka vairāku disciplīnu sapludināšana jeb apvienošana veicinās studiju procesa modernizāciju. S. Blokmensa kungs arī augstu novērtējis caurviju prasmju iekļaušanu programmas kursos. Tāpat Eiropas Veselības tiesību asociācijas prezidents prof. Karls Haralds Sovigs (Karl Harald Søvig; Norvēģija) norādījis, ka programma sniedz vienreizēju iespēju stiprināt pārnozaru pētījumus, kas šobrīd tirgū ir vispieprasītākie. Prof. K. H. Sovigs akcentē arī doktorantu iesaisti starptautisko projektu sagatavošanā un īstenošanā, šādi veicinot topošo zinātnieku straujāku iekļaušanu starptautiskajā pētniecības apritē.

Studiju programmas novērtēšanas ekspertu kopīgajā atzinumā augstu novērtēta programmas kvalitāte. Ar vērtējumu “izcili” eksperti novērtējuši gan programmas atbilstību nozares tendencēm ES valstīs un pasaulē, gan studiju informatīvo, metodisko un materiāltehnisko bāzi. Ar vērtējumu “izcili” novērtēta arī mācībspēku zinātniski pētnieciskās darbības veicināšana un nodrošināšana, kā arī studiju programmas īstenošanas mehānisms. 

Programmas izveidē iesaistīts spēcīgs RSU docētāju un pētnieku sastāvs: doc. Karina Palkova, politoloģe RSU docente Dr. sc. pol. Una Aleksandra Bērziņa-Čerenkova, Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre, RSU vieslektore Dr. sc. pol. Gunda Reire, viens no Latvijas Antropologu biedrības dibinātājiem, RSU asociētais profesors Ph. D. Klāvs Sedlenieks, Ģeopolitikas pētījumu centra direktors, RSU asociētais profesors Dr. sc. pol. Māris Andžāns, Linkolnas Universitātes (Apvienotā Karaliste) asociētais profesors, RSU viespētnieks Riko Aizekss (Rico Isaacs), RSU docente Dr. iur. Inga Kudeikina, RSU profesors Dr. sc. inf. Sergejs Kruks un RSU profesore Dr. oec. Tatjana Muravska.