Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC) 10 gadu jubilejas noskaņās ceturtdienas, 7. decembra pēcpusdienā, tika parakstīts sadarbības memorands starp septiņām veselības aprūpes, izglītības un valsts pārvaldes institūcijām. RSU, Veselības ministrija, Latvijas Universitāte, Neatliekamās medicīnas palīdzības dienests, Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Māsu asociācija un Latvijas Ārstniecības personu profesionālo organizāciju savienība vienojās, ka turpmāk simulācijās balstītas apmācību programmas būs neatņemama medicīnas izglītības daļa nacionālā līmenī.

RSU rektors Aigars Pētersons savā uzrunā MITC jubilejā uzsvēra: “Simulācijās balstīta pieeja medicīnā un veselības aprūpē ir būtisks izglītības kvalitātes aspekts – tas ir nozīmīgs faktors gan pacientu, gan ārstniecības personu drošības kontekstā. Kopš 2013. gada esam integrējuši studiju procesā simulācijas pakāpeniski, un tagad esam vienīgais simulāciju centrs Latvijā un lielākais Baltijā. RSU apzinās savas līdera pozīcijas šajā jomā, kas uzliek arī pienākumu uzņemties atbildību par šīs jomas attīstību nacionālā līmenī.”

Sadarbības memoranda mērķis ir vienoties par nacionāla līmeņa simulācijā balstītas izglītības attīstības stratēģijas izstrādi un īstenošanu, lai uzlabotu visu līmeņu medicīnas un veselības aprūpes un veselības aprūpes izglītības kvalitāti, kā arī veicinātu pacientu un ārstniecības personu drošību Latvijā. Memorands arī nosaka ietvaru turpmākai sadarbībai šī mērķa īstenošanā.

Pēc memoranda parakstīšanas tika atklāta simulētā neatliekamās palīdzības nodaļa, kur trīs telpu blokā ietilpst plaša mācību telpa, kur studenti docētāja-instruktora vadībā var pārrunāt teorētiskos materiālus, atkārtot algoritmus, vadlīnijas, trenēt manipulācijas, kā arī apspriesties pirms un pēc simulācijas scenārija izspēles,  kas ir jebkuras klīniskas simulācijas galvenās sastāvdaļas. Tad ir simulāciju instruktora telpa, kur docētājs jeb instruktors kopā ar klīnisko simulāciju speciālistu vada klīnisko simulācijas scenāriju izspēli. Savukārt trešajā telpā ir simulētā neatliekamās palīdzības telpa, kurā ir radīti reālai slimnīcu videi pietuvināti apstākļi –  māsu postenis, ārsta galds, divas pacienta gultas ar manekeniem, kā arī šai videi atbilstošs medicīniskais aprīkojums.

Jaunajās telpās tiks nodrošināta iespēja trenēt prasmes – pacienta pārņemšana no NMPD vai sagatavošana transportēšanai uz citu stacionāru. Šeit varēs attīstīt pacienta primārās apskates prasmes un praktizēt pacientu reģistrāciju demo e-sistēmās un praktizēt situācijas, kad vienlaikus jānodrošina vairāku pacientu uzņemšana un ārstēšana. Tāpat arī būs iespēja praktizēt pacientu ārstēšanas algoritmus neatliekamā situācijā. Piemēram, trenēt politraumas vai masīvas asiņošanas algoritmu drošā vidē.

RSU MITC ir vienīgais simulācijas centrs Latvijā un lielākais Baltijā, kur vienuviet ir atbilstoša infrastruktūra un aprīkojums, lai nodrošinātu nepieciešamo prasmju apguvi dažādās veselības aprūpes nozarēs un lai veicinātu pacientu drošību un uzlabotu veselības aprūpes kvalitāti Latvijā. Kopējās investīcijas simulācijās balstītu tehnoloģiju nodrošināšanā un centra attīstībā 10 gadu laikā sasniedzis turpat 12 miljonus eiro. Oktobrī tika atklāta militārās medicīnas mācību zona, savukārt simulētais neatliekamās palīdzības bloks tika atklāta 10 gadu svinību laikā.

Papildu informācijai

Tīna Sidoroviča
External Communications Manager, Public Relations Unit
Rīga Stradiņš University Main Building
16 Dzirciema iela, Rīga, LV-1007
A modulī (blakus ēkai)
+37129267825
tina [pts] sidorovicaatrsu [pts] lv