RSU studenti pirmajā praksē lepojas būt daļa no Radio 5
Laiks pirms Ziemassvētkiem jau tradicionāli aizrit ikgadējā labdarības maratona Dod pieci! zīmē. Arī šoreiz turpinājās tradīcija, ka maratona aizkulisēs Radio 5 darbiniekiem palīdzēja arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Komunikācijas fakultātes studenti, kas studē multimediju komunikācijas un žurnālistikas programmās. Par vērtīgu un bagātinošu savu pirmo praksi atzina visas trīs uzrunātās studentes.
Sadarbība starp RSU un Radio 5 sākās pirms pieciem gadiem, kad RSU studentu medija Skaļāk! redaktore Marta Herca kopā ar kolēģiem bija viena no prakses programmas izstrādātājiem. “Sapratām uzreiz, ka parastās prakses garums neatbilst radio vajadzībām, ka praksei ir jābūt visa mācību gada garumā, savukārt no RSU puses nolēmām, ka dosim otrā gada studentus, kuriem jau esam iedevuši pamata iemaņas. Manuprāt, šis ir ļoti veiksmīgs medija un universitātes sadarbības paraugs, jo ieguvēji esam mēs visi, bet visvairāk paši studenti. Lielākā vērtība ir mācīties no profesionāļiem viņu ikdienas darbā, iespēja parādīt sevi un iegūt kontaktus, kas pēc universitātes ļoti noderēs,” pārliecināta M. Herca.
Šā gada nogalē divas no praktikantēm bija arī daļa no labdarības maratona Dod pieci! pārraižu aizkadra komandas, jo mācās RSU Komunikāciju fakultātes multimediju programmas otrajā kursā.
“RSU studijās šī ir mana pirmā prakse, bet pirms gada pirmo reizi piedalījos Dod pieci! labdarības maratonā kā brīvprātīgais,” stāsta Sofija Davidoviča. “Pirms gada liku saturu Dod pieci! Youtube kontā, kas nebija manai profesionālai izaugsmei vērtīgs darbs, tomēr esmu ārkārtīgi pateicīga par iespēju piedalīties un būt. Šogad labdarības maratona Dod pieci! jau darīju to, kas pašai patīk un ko esmu iemācījusies prakses laikā Radio 5 kopš rudens.”
Praksi Latvijas Radio 5 Sofija sāka oktobra beigās. Viņa atzīst, ka ievērojami papildinājusi jau esošās praktiskās zināšanas. “Esmu iemācījusies pareizi noregulēt visus kameras iestatījumus, gaismot dažādas telpas tā, lai filmēšanas kompozīcija izskatās labi. Tagad arī māku uzbūvēt un saskrūvēt visu filmēšanas kompozīciju un uzstādīt tehniku, kas nepieciešama filmēšanai. Papildināju savas zināšanas montāžas programmā Adobe Premiere Pro, un tagad samontēt kādu TikTok vai YouTube saturu ir vieglāk un ātrāk.”
Arī Evelīna Dzene ir multimediju komunikācijas otrkursniece, un savā pirmajā praksē nonākusi Radio 5. Viņa atzīst, ka praksē apgūtais ļoti cieši sasaistās ar to, ko apguvusi universitātē mācībās. “Latvijas Radio 5 praksē es palīdzu uzstādīt kameras, fotografēt, noregulēt gaismas un audio. Pēc tam, kad viss materiāls savākts, veicu pēcapstrādi gan fotogrāfijām, gan video un audio. Darbojos arī ar režijas pulti. Kad pirmajā dienā nācu uz radio, es noteikti biju nobijusies, taču, ienākot radio telpās, darbinieki bija tik atvērti un viesmīlīgi, ka bailes izzuda,” stāsta Evelīna, uzsverot, ka katrā prakses dienā apgūst kaut ko jaunu, uzzina vairāk un padziļināti par dažādām tehnoloģijām, ko studijā izmanto.
“Man arī ir bijusi lieliska iespēja darboties ne tikai Radio 5 telpās, bet arī multimediju studijā, kur ir pavisam cita aparatūra, tur tiek ierakstīts arī materiāls Latvijas Radio 1. Ir interesanti katru dienu redzēt kādu jaunu cilvēku studijā un dzirdēt viņa pieredzes stāstus. Pateicoties labdarības maratonam Dod pieci! man ir bijusi vienreizēja iespēja būt mazai daļiņai no tik liela projekta. Katru dienu man ir sajūta it kā es būtu skudru pūznī – visu laiku notiek rosība, un visi ļoti čakli strādā. Katram ir jābūt īstajā vietā, īstajā laikā, lai viss noritētu bez aizķeršanās. Arī, ja notika kāda tehniska kļūme. Mani pārsteidza, cik ātri un operatīvi bija iespējams novērst jebkuru kļūmi. Tas parāda, ka cilvēki, kuri šeit strādā ir pieredzes bagāti un man ir prieks, ka šādi varu iemācīties ko jaunu un noderīgu.”
Savukārt Una Siliņa mācās žurnālistikas programmas otrajā kursā un savā pirmajā praksē kopā ar ētera personībām Jāni Pētersonu un Agnesi Pētersoni strādā rīta raidījumā Citi Rīti no septiņiem līdz desmitiem. Katra raidījuma trešajā stundā ciemos uz studiju nāk viesis. Una ir daļa no šā raidījuma: “Es scenārijā veidoju interviju sadaļu: viesu pieteikumus un jautājumus. Piedalos sarunās ētera laikā. Katru dienu veidoju raidījuma arhīvu, kuru var apskatīt ikviens pieci.lv mājaslapā. Esmu veidojusi arī rubrikas Nedēļas nogale pasākumu afišu, kurā Jānis kā vadītājs piedāvā klausītājiem pasākumus, ko varētu apmeklēt nedēļas nogalē. Dažreiz es sagaidu viesus, kas nāk uz raidījumu. Esmu veidojusi mazo uzdevumu viesiem, ko viņi pilda katru reizi. Piedalos raidījuma plānošanā iknedēļas sapulcēs birojā. Parasti padziļināta viesa izpēte aizņem kādas trīs, četras stundas. Ir daudz darba, kas jāpaveic mazā laika sprīdī. Rezultātā saturam ir jābūt kvalitatīvam, lai tas neapniktu. Ir daudz jārunājas ar klausītājiem, lai nepazustu interese,” tā savu tipisko darba dienu praksē Radio 5 atklāj Una.
Visvairāk viņai šajā darbā patīk iepazīties ar dažādiem viesiem, kas ir zināmi mākslinieki, mūziķi. Patīk padziļināti pētīt pieejamo informāciju par viņiem. “Mani iedvesmo Jānis un Agnese ar to, kādu darbu viņi paveic un cik ātri un kvalitatīvi to spēj. Patīk, ka atmosfēra vienmēr ir jautra, pozitīva un aizraujoša. Patīk, ka atlikusī diena ir brīva, jo jau ap pulksten 12 dodos citās darīšanās. Patīk klausīties mūziku un uzzināt par jaunākajām mūzikas aktualitātēm. Novērtēju arī to, ka ir iespēja satuvināties un iepazīt citus radio dīdžejus.”
Savukārt Unas izaicinājums ir pamošanās tik agri no rīta, kā arī runāt radio, jo līdz šim viņa uzskatīja sevi vairāk par aizkadra darbinieku, piemēram, scenārija redaktoru un veidotāju. “Pārvarot satraukumu, iztēlojoties to, ka šī taču ir tikai saruna starp trīs cilvēkiem, un pēc laika rezultāts kļūst arvien labāks. Šī ir viena no interesantākajām pieredzēm un es lepojos ar to, ka esmu daļa no šā radošā darba.”